Proč nás Rusko prostě rovnou nezařízlo?

Plyn, plyn a zase plyn – a hlavně to Rusko – kvůli němu tady přeci nyní trpíme na všechny možné způsoby, nebo snad ne? Vždyť jenom z omezování dodávek z Ruska pramení veškeré naše problémy, že? I když, jak je vlastně možné, že od toho »démonického Ruska« ještě vůbec něco dostáváme?

»Evropská unie se ocitla v energetické krizi,« píší mnohá média, no a rozhodně se nemýlí. Ponechme stranou, že ona dlouhodobá strategie jejích představitelů k tomu vysloveně sváděla, o tom prostě žádná. Zda šlo jenom o diletantství či o záměr jistých zájmových skupin zdejších či zaoceánských, toť otázka, kterou si může zodpovědět každý z nás podle svého vlastního vědomí a svědomí.

Každopádně i přes mnohé krize zde byla vždy jedna jistota a tou byla životodárná tepna z Ruska zvaná Nord Stream 1, která případné extrémní výstřelky dokázala kompenzovat. Možná i proto ti racionálně uvažující nechali zbudovat »tepnu č. 2«, která je ale zcela iracionálně pod ideologickými záminkami stále mimo provoz, byť je ke spuštění plně připravena…

Ale nic, abych se vrátil. Proč nám vlastně onen plyn z Ruska vůbec plyne, když mnozí představitelé jistých menších, ale o to uřvanějších zemiček, tvrdí, že jsme s Ruskem ve válce? Proč Rusko prostě EU »nedorazilo«, i když za použití jeho plynu vyrábíme zbraně proti nim samým? Proč jednoduše nezavřelo ventily?

Teoreticky by takový krok jistě pomohl k vystřízlivění odpůrců Moskvy a dotlačil je možná k pragmatičtější a obezřetnější politice. Problém je ale v tom, že EU ve své současné podobě není nezávislým hráčem na mezinárodním poli. Proto prostě svou politiku zatím nezmění, i kdyby to mělo znamenat její zhroucení. A to si Rusové velice dobře uvědomují. Evropa je totiž pro ně výhodnější jako partner.

»Dorazit Evropu znamená hrát podle pravidel Spojených států, které potřebují úplné zničení EU,« prohlásil nedávno expert Alexandr Frolov, přičemž Rusko má zájem na tom, aby Evropa byla adekvátní partner a byla bohatá. Bohužel, nyní podle něj směřuje k tomu, že bude chudá a nevyvážená, což vytváří hrozbu »šíleného výbuchu« v bezprostřední blízkosti Ruské federace. A tento stav se Moskvě vůbec nehodí. Podle Frolova je to pak právě Rusko, kdo navzdory Washingtonu drží EU »nad vodou«.

No nic, nechme už konspiračních teorií. Je ale zajímavé sledovat mnohé reakce představitelů těch významnějších a tradičně vůdčích zemí Evropy a také posuny na tamních politických scénách. Skoro by se zdálo, jako by to vůdci oněch zemí chápali podobně jako Frolov, jen to holt nemohou zatím říct nahlas. Jsou to tedy malé uřvané zemičky, u nichž je suverenita fakticky pouze formální, přitom právě jejich představitelé nyní zaplňují éter. Tento štěkot ale ve výsledku nejspíš nic nezmění. Pragmatismus, tedy světlo a teplo nejspíš přeci jenom získá v zimě na vrchu… tedy, jak pro koho – štěkající pes bude mít maximálně tu boudu venku, a je jedno, jestli zrovna formálně předsedá EU.

Tomáš Cinka

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Pokud to není spam, mrzi mě, že předsedkyně byvale parlamentní strany, kterou už pry uznava jen její podržtaška Pencíkova, reaguje tahle ne věcně, ale podpasově. Tomáši, skvely článek, držte se, i když ta fotka je blba, to musím uznat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy