Proč se už 33 let hroutíme…

Čerstvé dění v Poslanecké sněmovně PČR mě nasměrovalo k následující úvaze… Máme tu jakýsi parlamentní systém s jakousi dělbou moci. Rozhoduje lid v jakýchsi volbách, většina vládne, menšina je v jakési opozici. A ta většina, co vládne, se zpovídá té samé takříkajíc sourozenecké, pokrevní většině ve Sněmovně, jíž žádá o jakousi důvěru. De facto ale žádá o důvěru sebe samu, neb opozice, jsouc v menšině, nemá na rozhodování o té důvěře či nedůvěře žádný vliv, neb tu většinu logicky nemůže přehlasovat, neb k tomu nemá dostatečný počet hlasů. Kdyby ho měla, nebyla by v opozici, ale vládla by. Proto je v opozici, avšak bez vlivu na rozhodování, tudíž lidově řečeno – zadarmo drahá. Tohle je ta vycinkaná demokracie.

Suma sumárum – neomezená vláda jedné strany za socialismu, avšak na rozdíl od téhle parlamentní šaškárny ústavně zakotvena v čl. 4, byla nahrazena neomezenou vládou sice povětšinou více stran, tzv. koalic (na faktu samém se tím nic nemění), nicméně ona opozice, jsouc v menšině, má na tu vládnoucí většinu v podstatě stejný vliv, jako kdyby vůbec neexistovala. Svědky toho jsme namátkou byli třeba minulý týden, když se hlasovalo o valorizaci důchodů (zbytečný opoziční cirkus – zbytečný proto, že byl dopředu odsouzen k neúspěchu, akorát si poslanci zahráli na demokracii, jakože máme tu svobodnou diskusi, která za komunistů nebyla možná…), nebo při předem marných pokusech opozice sesadit skrze hlasování o (ne)důvěře vládní sešlost Petra Fialy. Toto všechno jsou výkřiky do tmy. Sportovní terminologií řečeno – když nemáte dostatek bodů na postup, nepostoupíte.

Všichni na sobě mají maskáče, předstírajíce demokratickou vládu lidu. Předstírajíce onen zcela neuchopitelný, protože iluzorní, parlamentní systém vícero politických subjektů.

KSČ sice neměla ve Federálním shromáždění či národních radách (české a slovenské) žádnou oficiálně volenou opozici, ale takto jsoucí vláda jedné strany byla vůči obyvatelstvu mnohem serióznější, neb byla přiznaná. Ale nejde jen o tu ústavní zakotvenost. Jde zejména o následné praktické dopady, které nahatě odůvodňují, proč se v té parlamentní demokracii už více než 33 let potácíme ode zdi ke zdi, ničeho trvale hodnotného po sobě nezanechávajíce.

Pro snazší pochopení to zjednoduším, aniž bych drobet ubral na faktičnosti toho. Každé čtyři roky nám vládne jiný politický směr (v základním dělení levice – pravice), který po nástupu do funkcí více méně neguje vše, co zde po sobě předešlý vládnoucí směr zanechal. Karkulku přebarví na zeleno a celé volební období na ni nanáší jednu zelenou vrstvu za druhou. Po čtyřech letech se správy věcí veřejných ujme ten druhý, naprosto odlišný politický směr, odstraní z Karkulky nánosy té zelené a začne ji patlat fialovou. Takhle to jde pořád dokola, už více než tři desetiletí – v podstatě na všech stupních řízení – obcemi a městy počínaje, přes krajská vedení a konče v poslaneckých lavicích. Děsivější o to víc, že byť Karkulka byla přetřená již mnoha různými barvami, tu jedinou správnou, červenou, nikdo dosud na onen pomyslný štětec nenanesl.

Chcete-li ještě jeden příměr, zde je: třiatřicet let se tu staví dům bez základu a prostřídávají se u toho stavbyvedoucí, každý s úplně jinou představou o konečné podobě. Přitom ale veškerá snaha těch stavbyvedoucích nikdy nemůže být korunována úspěchem, neboť onen dům vyrůstá bez pevných základů, bez té Karkulky natřené načerveno, takříkajíc na zelené louce.

Omlouvám se, poněkud jsem se dnes »rozfilozofoval«, nicméně takto to v praxi funguje. Dům se za čtyři roky postaví a zase spadne. Buď ho nový stavbyvedoucí nechá zbourat (většinou na truc), nebo se zhroutí sám od sebe, nemaje těch základů. Nikoli pevných, ale žádných.

Jsem přesvědčen, že socialistický politický systém s ústavně zakotvenou vedoucí úlohou KSČ byl oproti tomu dnešnímu principiálně nejen férovější, protože si nehrál na žádnou přiblblou a nikam nevedoucí názorovou pluralitu, která systematicky po oněch volebních čtyřech letech likviduje práci těch poražených, ale především garantoval stabilitu a systematický rozvoj a hlavně dlouhodobou jistotu toho rozvoje. Že se za čtyři roky nebude bourat…

Martin Kalous

Související články

12 KOMENTÁŘŮ

  1. Mimochodem, buržoazní demokracii u nás ani nikde jinde nesvrhli komunisti, ale udělala to pravice. Po Mnichovu. A první obětí diktatury byli právě komunisté.
    Plno lidí v době socialismu nechodilo k volbám a nic se jim pochopitelně nestalo. Ostatní taky nemuseli chodit, pakliže nesouhlasili s vládou Národní fronty.
    Gustáv Husák byl v roce 1985 zvolen Federálním shromážděním za prezidenta tajným hlasováním. Takže to až tak „nedemokratické“ nebylo.

  2. jmarek3 . bohužel zatím jedinou válku vede RF, a o dluhu SSSR vůči ČSSR jste jistě něco zaslechl, nebo o transakcích v rublech přes banku RVHP, takže obchodovalo se i mezinárodně, a 40 let rozvíjení skončilo krachem, zničeným životním prostředím , zastaralou výrobní základnou, a ekonomikou zaměřenou na trhy, které pobraly vše, bohužel jinam se to prodat nedalo…..

    • Válku vede Severoatlantický pakt.
      SSSR byl léta spolehlivý dlužník, ovšem kvůli jeho rozpadu (který si občané nepřáli) pak ke splacení dluhů nedošlo. Nepříliš úspěšně se „rozvíjí“ Čechistán od privatizačního puče. Slibovali dohnání Západu a to se pochopitelně nekoná, bohatství totiž nevzniká podvody ani krádežemi.
      V té době měly vyspělé průmyslové země životní prostředí poškozené podobně. A mají ho poškozené i v současnosti.
      V dnešní době se běžně používá vybavení továren z doby socialismu, nacismu, první republiky… A proč ne? Řeči o „zastaralé výrobní základně“, to byla spíš propaganda.
      Samozřejmě jsme především obchodovali se spojenci (Západ měl a má ve zvyku vydírat) a měli jsme ekonomikou zaměřenou na jejich trhy, jak už to tak bývá. Kdybychom v současnosti ze dne na den přišli o trhy, taky bychom výrobu jinde uplatňovali obtížně. Socialistická ekonomika tu transformaci zvládla obdivuhodně, to svědčí o její tehdejší vyspělosti.

  3. Tento názor pana Kalouse samozřejmě podporují. ČSSR se 40let pravidelně rozvíjela na všech stupních např.průmyslu,školství,sportu apod. Komunisté žádné peněžní transakce neukládali do zahraničí a žádný komunista se nepovyšoval svým majetkem nad ostatní. Naproti tomu řečeno lapidárně se dnešní demokracie vykuklila v nacistickou ideologii války a zmaru.

  4. No soudruhu Kalousi, výsledky ekonomického snažení země pod vedením KSČ byly tak pronikavé, že se jimi zabýval i ÚV, jsou to Vaše materiály, které popisují stagnaci, zastávání atd, atd, a jediné východisko bylo předání moci a tím předejítí bankrotu. Podívejte se na kurz Koruny k DM v roce 88 a postupně až k Euru a uvidíte potácení směrem nahoru. A jestli jset někdy byl v cizině tak si jistě vzpomente jaké to bylo před rokem 89, kdy byl problém si dát i jídlo v restauraci za peníze přidělené devizovým příslibem, a potom i po 89. A dnes……

    • A v současnosti se vedení politických stran snad ekonomickými výsledky nezabývá? Jaký je v současnosti ekonomický růst, když mluvíme o údajné tehdejší stagnaci? Západ proti nám vedl studenou válku a uplatňoval ekonomickou blokádu, někde se to projevit muselo, ale zvládali jsme to společně celkem dobře. Západ spolu se svými „demokratickými“ spojenci Saúdy manipuloval cenou ropy směrem dolů, což pochopitelně snížilo devizové příjmy Sovětského svazu a následně vedlo i k poklesu kurzu Kčs. K tomu pochybné Gorbačovovy experimenty… (nebo to byl úmysl?). Jinak žádný bankrot nehrozil. ČSSR do poslední chvíle mohutně investovala do elektráren, automobilek, bytové výstavby…

  5. Kalousi, k cíli, o kterém tu nostalgicky blouzníš, je poměrně jednoduchá cesta. Stačí, když KSČ(M) vyhraje volby s ústavní většinou. Pak si může vedoucí roli své strany uzákonit v Ústavě podle libosti. Ostatně jako kterákoliv jiná. K tomu znárodnění všeho a všech včetně drobných živnostníků, opětovné natažení drátů na hranicích, cenzuru s hrozbou vězení, výuku marxismu-leninismu od mateřské školky, prázdné krámy atd. Tak si vyhrň rukávy a běž do toho, ty mudrlante. Moc ti ale nevěřím, ty budeš dál jen planě žvanit z tepla své kanceláře.

    • Brázdo, co kdybys místo tvých obvyklých slintů řekl něco, co má hlavu a patu? Užíváš si např. svého sníženého důchodu, který ti tvoje Rychetského Pětidemolice snížila? Jistě tě to pravdoláskové demokraticko-liberální okradení Brázdo těší?

    • Komunisté volby jistě vyhrají.
      Kapitalistická ekonomika příliš nefunguje, možná by znárodnění pomohlo.
      Dráty na hranicích se všude možně po Evropě natahují teď, cenzuru s hrozbou vězení fialový režim uplatňuje brutálně, výpadky v zásobování jsou taky. Indoktrinace dětí už od školky, to je žhavá současnost. Musíme jim pak doma vysvětlovat, že jim lžou.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy