Home Názory Řekni, co chceš, a skladník Fiala to vydá!

Řekni, co chceš, a skladník Fiala to vydá!

Kamarád mně říkal dobrý vtip. Sedí Biden se Zelenským u jednoho stolu a americký prezident říká tomu ukrajinskému: »Řekni, co potřebuješ, já ti to podepíšu a skladník Fiala ti to vydá.«

Vláda Petra Fialy existuje právě rok. Jak jsem někde v diskuzi na internetu četl – fakt jen existuje. Dovolím si onen příspěvek ocitovat:

»Fialova koaliční vláda má za sebou rok své existence. Nic víc, nic míň. Celej rok tak maximálně pracovala pro Ukrajinu a EU, protože každýmu státu něco dojednala, a sobě schválila půjčku od evropské banky na potřeby Ukrajinců u nás. To se nedivte, že na Fialu pějou v Bruselu ódy. Ještě by mohl hodit do placu něco Kalousek, něco duchaplného, a měli bychom to komplet. Jo, jo, Fiala, pořád stejně blbej.«

Bidenova slova jsou na milimetr přesná, ono snad ani nejde o vtip, neboť takto nějak se to v reálu odehrává. Profesor totiž není pořád stejně blbej, je na tom čím dál hůř. Myslet si v takovém rozsahu, jak činí on, že skutečně sám o něčem rozhoduje, že jeho moc je skutečná, to člověk chytrej bejt nemůže ani trochu. Bílý dům opravdu odfajfkuje Ukrajině cokoli a skladník Fiala se může přetrhnout, jen aby uspokojil požadavky zákazníka. A když náhodou to žádané není ve skladu CZE k mání, sebere to občanům nebo si půjčí a zakoupí jinde.

Sám předseda vlády hodnotí toto »existenční« období na Twitteru. Snad jsem ten text ani neměl číst. Připadá mně, že každý z nás žijeme v jiné zemi nebo snad dokonce v jiném světě, či ještě výstižněji řečeno – na jiné planetě. Ten jeho tweet si můžete přečíst sami, já se zastavím jen u toho nejvíce do očí bijícího. Vybral jsem tři pasáže…

ČÍSLO 1

FIALA: »Na dva roky covidové pandemie navázala bezprecedentní invaze Ruska na Ukrajinu, a v Evropě tak vypukl největší válečný konflikt od konce druhé světové války.«

Jak ona invaze byla bezprecedentní, odhaluje v nedávném rozhovoru pro týdeník Zeit Mutter Merkel, když veřejně prohlásila, že už při podpisu Minských dohod Západ věděl, že je nedodrží a že šlo jen o to, získat čas k vyzbrojení Ukrajiny. Takže s tou bezprecedentností táhněte někam, vážený pane premiére. A ještě k tomu největšímu válečnému konfliktu v Evropě… Sním či bdím? Vy jste se už asi totálně pomátl. Nebo docela pozbyl soudnosti. Nebo dnes už Evropu nahradila Ukrajina a Evropa jako taková neexistuje? Nebo jak to vlastně myslíte? V jaké Evropě se válčí?

ČÍSLO 2

FIALA: »Dalším přímým důsledkem ruské agrese je nedostatek energií a jejich rostoucí ceny.«

Za tím si vážně stojíte? Vážně hodláte tento blábol opakovat donekonečna? Tohle řekněte německým průmyslníkům do očí a poženou vás svinským krokem. Máte jediné štěstí, že šéfujete vládě v zemi, kde tupá stádnost kvete jako sněženky z jara. V opačném případě byste už přežvykoval vězeňskou stravu. Vy sami jste se zřekli ruského plynu a ropy a úmyslně zničili národní hospodářství. Ani idiot v posledním tažení by se nedopustil toho, co za pouhý rok spáchala vláda pod vaším vedením.

ČÍSLO 3

FIALA: »Všichni občané i podnikatelé mají díky naší práci jistotu, že energetickou krizi zvládneme.«

Známý český novinář 20. století Gabriel Laub pravil: »Cynismus cyniků nespočívá v tom, že říkají, co si myslí, ale v tom, že myslí.« Pane premiére, tohle, co jste napsal na Twitter, skutečně už není hodno mého komentáře. Musel bych použít všechna ta nejsprostší slova, která znám, že bych za ně snad i sám sebe zažaloval. Spakujte se a vypadněte z téhle země. Myslete si klidně na Ukrajině, ale ne v mé rodné vlasti.

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

  1. Nesmíme se na něj zlobit, on je opravdu jenom ten skladník. Vždyť privatizační puč byl před 33 lety zinscenován proto, aby se naše vlast stala součástí americké sféry vlivu, satelitem amerického režimu.

Comments are closed.