Rusko nikdy více? Saský premiér je opačného názoru

Michael Kretschmer, saský ministerský předseda za CDU, se znovu vyslovil pro to, aby ruský plyn nebyl blokován navždy. Řekl, že již nechce slyšet větu »Rusko nikdy více.« Uvedl to pro německý magazín Focus.

Nejsilnější ekonomika Evropské unie byla před zahájením Speciální vojenské operace závislá na ruském plynu téměř z 60 procent a z 50 procent na ruském uhlí. Dopady na tamní hospodářství jsou v mnoha ohledech fatální, byť není vyloučeno, a řada zákulisních informací to potvrzuje, že Německo ruský plyn a uhlí nakupuje jakýmisi klikatějšími cestami dál, devastujícím sankcím navzdory. Nezdá se to být vyslovená spekulace z jednoho prostého důvodu – kdyby tomu tak nebylo, nebyla by už německá ekonomika a ani ekonomiky ostatních členských zemí EU, které jsou na té německé jako na dominantní životně závislé. Prostě by už dávno klekly, byť samozřejmě v dobrých kondicích nejsou, ale pořád ještě nějakým způsobem fungují. V této souvislosti použiji moje oblíbené, že 1+1=2.

Po tisící prvé zopakuji, že bez ruského plynu se Evropa neobejde ze dvou důvodů: je nenahraditelný co do požadovaného množství a cenově mu odnikud není schopna konkurovat žádná jiná nabídka, a to ani přibližně. Že nám politici tvrdí opak, na podstatě samotné nemění zhola nic.

Saský ministerský předseda Michael Kretschmer také opětovně vyzval k diplomatickému řešení ukrajinského konfliktu. »Pro ukončení války na Ukrajině se musíme mnohem více spoléhat na diplomacii,« a dodal, že německá vláda by k tomuto kroku měla být mnohem vstřícnější než dosud.

»Bylo by třeba vše znovu promyslet: jadernou energetiku, postupný odklon od uhlí, ruský plyn, Nord Stream 1, rozšíření obnovitelných zdrojů – existuje mnoho možností, jak dospět ke kompromisu. Řemeslníci, malé a střední podniky a domácnosti v současné době nevědí, jak vyjít s penězi kvůli vysokým cenám energií. Musíme udělat vše pro to, abychom ceny energií snížili,« logicky uvažuje saský premiér.

Že je Kretschmer i uvnitř vlastní strany (CDU) kritizován za své názory a zejména neustále opakované výzvy, aby se Německo zásadně podílelo na mírovém ukončení rusko-ukrajinského konfliktu, je nic proti tomu, jak roste jeho popularita mezi německými průmyslníky. O tom už ale média mlčí. Nebo jste snad v těch našich aspoň nepatrnou zmínku o saském ministerském předsedovi zaregistrovali? Já ne, a to v těch mainstreamových médiích vzhledem k mé profesi ležím takříkajíc od rána do večera. Nic pohodlného, ale člověk potřebuje mít přehled…

Se Saskem sousedíme po celé severozápadní hranici a do Drážďan se v časech NDR jezdilo hojně nakupovat. Navrhuji tuto výjezdní tradici obnovit – v prvé řadě pro vyvrhele ze Strakovy akademie, aby nelezli do řitního otvoru Scholzovi a aby si příklad vzali z Kretschmera – že totiž eskalace konfliktu dalším a dalším dozbrojováním kyjevské junty nikam nepovede a že do Evropy je třeba bezpodmínečně obnovit dodávky ruského plynu. Chceme-li fungovat, jiná cesta neexistuje. Bez ohledu na to, kolik miliónů spoluobčanů mě za tato slova bude chtít pověsit na kandelábr…

Robert Fish

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Sbalte se vy vsechny prorusky krysy a tahnete do vaseho milovaneho ruska, prestante se ohanet nesmysly, ze mluvite za obcany CR a vyapdnete do ruske kralovstvi

  2. Stačilo by sesadit kyjevskou pučistickou diktaturu a mír může vypuknout okamžitě. Svoboda a demokracie musí zvítězit nad banderovským fašismem a potlačováním lidských práv.

  3. NATO už vůbec neskrývá, že připravuje válku proti Rusku.
    ČR jako účastník agresivního zločinného paktu NATO se na válku proti Rusku taky připravuje. Fiala a Rychetského Pětikoalice s ANO vyzbrojují ČR za naše peníze a bez ptaní se českých občanů, jestli s tím občané ČR souhlasí.
    Fiala a Rychetského Pětikoalice s ANO má na rukou krev Ukrajinců.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy