Home Názory Skandální rozhodnutí soudu ohledně aktivisty Ladislava Vrábela

Skandální rozhodnutí soudu ohledně aktivisty Ladislava Vrábela

U Obvodního soudu pro Prahu 1 proběhl soud s aktivistou L. Vrábelem, známým organizováním masových protivládních mítinků na Václavském náměstí.

L. Vrábel před řadou měsíců sdělil veřejnosti své obavy o to, že stíhačky F-35, které chce česká vláda zakoupit, mohou být vyzbrojeny raketami s jadernými hlavicemi. A v tom případě pak jsou útočnou zbraní proti Rusku.

Státní žalobkyně vidí celou věc jednoznačně. Že prý L. Vrábel chtěl vyvolat ve veřejnosti znepokojení z možného válečného konfliktu mezi Českem a Ruskem. Je to v zásadě srandovní zdůvodnění, protože představitelé vlády, počínaje jejím předsedou, přes ministryni obrany, ministra zahraničí a ministra vnitra straší občany Ruskem a konfliktem s ním neustále. Ale nevšiml jsem si, že by často nepravdivé informace, které tito užívají, orgány činné v trestním řízení nějak znepokojovaly. Nebo že by snad někdo z těchto orgánů navrhl stíhání členů vlády. Kromě toho svoboda slova je institutem, který by měl být nadřazen nějakému trapnému zastrašujícímu paragrafu z trestního zákoníku.

Soudce ve svém zdůvodnění rozsudku – L. Vrábel dostal čtyřměsíční podmíněný trest – sdělil, že si prý v demokracii každý nemůže říkat, co chce. Samozřejmě toto divadlo je účelových divadélkem na objednávku, které má zastrašit a kompromitovat L. Vrábela na veřejnosti. Podle slov samotného L. Vrábela, vyjádření, která mu vložila do úst žalobkyně a po ní soudce a za něž byl také odsouzen, takto nikdy neřekl.

Upřímně, už se těším na 6. května, kdy se zúčastním, jak doufám, masové demonstrace na Václavském náměstí, jejímž jedním ze svolavatelů je právě L. Vrábel. A řeknu si svoje ke svobodě slova v Česku, ale také třeba ke smlouvě, jíž uzavřela česká vláda s Američany a která umožňuje vysílání amerických vojáků na území České republiky. Je to jen první stupínek k tomu, aby v případě nějaké fiktivní krize vládní koalice vláda prohlasovala umístění americké základny na našem území. Prostě zadními vraty (ne vrátky) by se sem Američané dostali.

Považuji za svůj velmi povedený politický čin, že se mi v tom podařilo zabránit v letech 2007–2009, když jsem byl předsedou tehdy největší opoziční strany, sociální demokracie.

Přes dvacet let tu byli sovětští vojáci. Odešli a já jsem tomu rád, neměli tu co dělat. A stejně tak tu nemají co dělat američtí vojáci.

Strašení vlády potenciální válkou s Ruskem je kontinuální a tak je vlastně otázkou, kdo by měl být souzen u Obvodního soudu pro Prahu 1 – zda L. Vrábel, anebo česká vláda jako celek.

Jiří Paroubek

3 KOMENTÁŘE

 1. „Liberální demokrati“ nám za 9 let od puče na majdanu nebyli schopni vysvětlit, proč by se vlastně obyvatelé Ukrajiny měli pučistické diktatuře podřizovat.

 2. ⚫️ Devítileté výročí masakru v Oděse.

  Od masakru v Domě odborů v Oděse uplynulo devět let. Tehdy ukrajinští nacionalisté upálili zaživa 42 proruských aktivistů a pálkami dobíjeli nešťastníky, kteří se v zoufalé snaze uniknout plamenům vrhali z oken. Tato masová vražda byla počátkem občanské války v Donbasu.

  Za celé ty roky nebyl vynesen jediný rozsudek. Ani odsuzující, ani osvobozující. Žádný. Ukrajinský stát zavřel oči před tím, že téměř 50 jeho občanů bylo zaživa upáleno. Ani Západ, který jinak na lidská pravá dbá, nijak nepřispěl k vyšetřování a tuto tragédie zcela ignoruje.
  Sledujte:
  @marsalMalinovskij

 3. 🕯2. května 2014 ukrajinští radikálové upálili zaživa lidi, kteří nesouhlasili se státním převratem v zemi.

  Před devíti lety pro mnohé z nás spolu s lidmi upálenými zaživa v Domě odborů v Oděse navždy přestala existovat Ukrajina, kterou jsme znali.

  V oděském Domě odborů bylo zabito přibližně 50 lidí. Za celá léta od té doby ukrajinské orgány činné v trestním řízení nepostavily před soud jediného člověka, který tento zločin spáchal.

  Současný kyjevský režim není schopen tyto strašné události objektivně posoudit a provést spravedlivé vyšetřování. Aby se zavděčili Západu a udrželi si moc, pokračují ukrajinští politici v páchání zločinů: vražd, genocidy, etnického a náboženského útlaku.

  Ukrajinští nacionalisté každoročně pořádají pochody na podporu masakru.

  Stále cítíme bolest ze ztráty. Stále doufáme, že pachatelé tohoto děsného zločinu budou potrestáni. Navždy budeme vzpomínat na všechny, kteří zemřeli rukami ukrajinských neonacistů 2. května v Domě odborů v Oděse.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

Comments are closed.