Home Názory Skandální rozhodnutí vlády poškodí důchodce

Skandální rozhodnutí vlády poškodí důchodce

Podle původního valorizačního mechanismu, který prosadila předchozí Babišova vláda s velmi aktivní účastí tehdejší ministryně práce Maláčové, by navýšení důchodů od 1. června mělo dosáhnout průměrné výše 1770 Kč. Fialova vláda se však rozhodla, že to důchodcům trochu osolí a proto od 1. června budou i při vysoké inflaci – podle mých odhadů mezi 20–25 % – důchody navýšeny pouze o 770 Kč. Suma sumárum, každý měsíc vyplácení tohoto navýšení vláda ušetří cca 2,4 mld. Kč. To je za sedm měsíců tohoto roku celkově cca 17 mld. Kč.

Je smutné, když vidíte v ČT či v jiné televizi kňučící ministry Fialovy vlády, kteří říkají, že je potřeba začít snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Ano, strukturální schodek dosahuje už cca 250 mld. Kč. Ale vláda se nestydí v této situaci uvažovat o nákupech superdrahých zbrojních systémů a zbraní. Podle všeho 24 amerických stíhaček F-35, schopných nést rakety s jadernými hlavicemi, může stát až 120 mld. Kč. Za babku nebudou ani německé Leopardy. Dodávka 50 nových německých Leopardů má stát nejméně 20 mld. Kč. A už nemluvím ani o dalším zbrojním šrotu, který tato vláda plánuje na úkor důchodců a vlastně nás všech nakupovat, i když na to republika zjevně nemá. Pak se samozřejmě musí vzít od úst důchodcům, protože ti tradičně drží ústa a většinou nedemonstrují. Prostě se nebrání. Jsou svým způsobem bezbranní.

Vláda před nedávnem zrušila EET, z něhož plynuly do státního rozpočtu za rok platby cca ve výši 15 mld. Kč. Tedy zhruba podobná suma, kterou teď vláda chce ušetřit na důchodcích. Takže na něčem se šetří (na důchodcích) a jinde se rozhazuje plnými hrstmi. Přitom je potřeba říci, že vláda o takových věcech, jako je systematické oškubávání důchodců, před necelým rokem a půl ve volbách do Sněmovny nehovořila. Proč také? Kdo by ji pak volil?

Vláda se stará v první řadě o válku na Ukrajině. Na ukrajinskou válku už »věnovala« přes 28 mld. Kč. A to aniž by se snažila podrobněji strukturovat tuto sumu, abychom věděli, z čeho se vlastně skládá…

V zemi je podle všeho nejméně tři čtvrtě milionu ukrajinských uprchlíků. Lidem v nouzi je samozřejmě potřeba pomáhat, ale vše má své meze. Zhruba 90 tisíc z nich je oficiálně zaměstnáno. Řada z nich je jistě zaměstnána tak nějak na dobré slovo, tedy »na černo«. A pak jsou zde tisíce velmi dobře situovaných ukrajinských mužů, jež bych spíše očekával na bojišti, kteří si najímají za velké peníze nájemní byty, což ještě prohlubuje bytovou krizi, která u nás existuje. A to bez jakékoliv snahy této vlády prosadit zákon, který by vytvořil podmínky pro výstavbu levných obecních nájemních bytů.

Vláda dělá to, co ji občané dovolí. Očekával bych především od odborů, že v této kritické chvíli zasáhnou. A ten zásah by měl být formou pořádání masových demonstrací ústících případně v generální stávku. Nejde přeci jen o důchody, ale o celkový přístup vlády k inflaci, který je totálně pasivní. A který vrhá miliony českých občanů do chudoby.

Vláda preferuje výběr vysokých daňových příjmů z titulu inflace před snahou o snižování inflační spirály. Např. cestou ukončení války na Ukrajině anebo znárodněním zhruba 30 % akcií ČEZ, které jsou v držení soukromých investorů. Plné zestátnění ČEZ by znamenalo prudké snížení cen elektrické energie na úroveň výrobních nákladů plus mírný zisk. To by pozitivně ovlivnilo jak výdaje českých domácností, tak náklady podnikatelského sektoru, kde dochází k řetězení problémů, ústících často v pády zavedených středně velkých českých firem, nemluvě o vážných problémech desetitisíců živnostníků.

Jiří Paroubek

5 KOMENTÁŘE

 1. Pražský režim je povinen poslouchat rozkazy z Washingtonu, jak už to u vazalů a satelitů bývá.

  My bychom se ale neměli spokojit pouze s požadavkem na zachování současného systému. Důchody musí být systematicky navýšeny a věk odchodu do důchodu musí být vrácen na 60 let (pro ženy méně).

 2. Jen negramotný ministr nevěděl, že inflace loni byla přes 10 % a nezařadil výdaje na zvýšení důchodů do rozpočtu roku letošního, když je to podle platného zákona, nebo je všechno jinak?

  • ano – všechno je jinak – vysoká inflace je pro vládu výhodná, nese sebou zdražení úplně všeho a tedy s vysokými cenami i vyšší výběr DPH – tedy na ty zbraně bude – zaplatí to mj. i ti důchodci, jimž celé to přidání spolknou vyšší výdaje na potraviny a energie na bydlení.
   Vláda musí z lidí dostat i jejich úspory – jednak znehodnocením inflací a za další i odčerpáním drahotou …
   Konec konců – důchodci jsou nezajímaví – když bude válka, tak jsou k ničemu – bojovat nemohou a jen ujídají chlebíček vojákům … – to je nová lidová politika …

 3. Sledujte @neCT24

  ……….. CHCEME MÍR ! ………. NECHCEME VÁLKU ! …………

  ………… VÁLKA NA UKRAJINĚ NENÍ NAŠE VÁLKA ! …………

  Před nedávnem, když si vláda zvýšila platy o desetitisíce, Fiala tvrdil, že tak hovoří zákon a zvyšovat se musí a nedá se s tím nic dělat, s tím zvýšením platů vládě a poslancům. Teď, když zákon hovoří ve prospěch důchodců a Fiala jim má přidat pár grošů, tak zákon ve prospěch důchodců najednou neplatí. Vláda a Rychetského Pětidemolice ohýbají zákony a Ústavu rozbitého Československa jak se jim to hodí. Prý se opozice k tomu „valorizování“ chystá podat žalobu k Rychetského Ústavnímu soudu; takže Rychetský to Fialovi jistí a důchodci utřou huby až to Rychetský se slavným Ústavním soudem zdůvodní.

  Sledujte @neCT24

  • No a co se divíte? To jsou přece dva rozdílné zákony a každém se jedná zvlášť – vláda a poslanci posoudili, zda je třeba dodržet zákon o stanovení výše platů ústavním činitelům a poslancům a rozhodli, že ano – je třeba ten zákon dodržet …
   No a teď posuzují zákon o valorizaci důchodů a opět rozhodli, že je ho třeba dodržen, ale až ten novelizovaný …
   Protože ještě musí zbyt peníze pro zaměstnance ve státní sféře, kterým pan Bartoš navrhuje zvýšení platů nejméně o 10% …
   Vždyť tato vláda je nanejvýš lidumilná …

Comments are closed.