Home Názory Skok na špek, počty, štangle salámu, zase počty a okoralá veka

Skok na špek, počty, štangle salámu, zase počty a okoralá veka

Na internetu probíhá denně mnoho informací, mnoho pravd i nepravd, mnoho slovních přestřelek. Záleží na každém z nás, co si přečte, čemu uvěří a co případně pošle dál. Rozhodně by však měl mít na paměti, kdo sám je a co tím způsobí…

Docela jsem se proto pobavil, když se objevila zpráva: »Josefe, ty se prý stydíš zveřejnit výši svého platu? Tak já to řeknu za tebe, 420 tisíc korun měsíčně plus náhrady. Aby chlapci a děvčata z odborů věděli, jaký proletář je zastupuje.« Napsal ji na twitterovém účtu bez dalších podrobností či zdrojů JaraEfko, který paroduje poslance za ANO Jaroslava Faltýnka.

Netrvalo dlouho a na tento špek skočila první známá osobnost. »ČMKOS má příjmy cca 60 milionů korun ročně. V roce 2020 to bylo 56 214 000 korun. Pokud je údaj o výši platu soudruha předsedy správný, po připočtení náhrad si bere akorát desetinu rozpočtu. Kdo z vás to má, pánové,« napsala senátorka Miroslava Němcová (ODS).

»Pokud jste někoho zvyklá nazývat soudruhem, mě do toho netahejte, paní Němcová. A přijde mi bizarní, že jako senátorka ODS šíříte dezinformace z falešného profilu,« vzkázal pak Středula senátorce přímo na Twitteru.

To bylo, světe div se, před odborářskou demonstrací. Médii proběhla také informace, za kolik měsíců by takového platu skutečně dosáhl, ale to teď není důležité. My si pojďme připomenout, co se objevilo na síti v den druhého kola senátních voleb. »Nevěřím, že v Senátu bude za Jihlavsko zasedat obžalovaná štangle salámu. Prostě to není možné. David porazí Goliáše. Na tuty,« napsala na Twitteru – ano, opět Němcová. Nevěřila správně, možná ve svém kraji voliče zná. Ale kandidátka za ANO, Jana Nagyová, o které byla řeč, už v tu dobu byla alespoň zastupitelka Jihlavy.

Mimochodem i paní senátorka kandidovala v komunálních volbách. Ne však v Praze, kde byla do Senátu zvolena, ale ve svém Žďáru nad Sázavou. Nechme stranou důvod, proč z posledního místa, spíše se pozastavme nad počtem hlasů přímo pro ni.

Lídr získal 1002 hlasů, zbylí dva zvolení zastupitelé 867 a 887, z tohoto pohledu bohužel 641 pro paní senátorku stačilo sice na přeskočení devíti kandidátů v počtu hlasů, ale dle volebních pravidel už ne k poskočení kandidátkou, takže zůstala na posledním místě.

To je možná odpověď na otázku, proč v roce 2022 do Senátu kandidovala v Praze – vzpomínáte, jak se svého času říkalo, že právě zde vyhraje za ODS volby i tenisová raketa Václava Klause…

V prvním kole tehdy získala »jen« 48,56 % a musela do kola druhého, kde už ji volilo 63,96 %. To jsou krásná čísla, nelze si při nich nevzpomenout na její slova z července 2013, kdy jako šéfka Sněmovny v Otázkách Václava Moravce České televize tvrdila, že prezident Miloš Zeman nemůže zastupovat pouze množinu 28 procent z celkového počtu možných voličů. V prvním kole přímé volby prezidenta v lednu 2013 bylo v seznamu voličů evidováno 8 435 522 občanů, ve druhém pak 8 434 941. V prvním kole získal Miloš Zeman 1 245 848, tedy 14,8 procenta ze všech možných voličů, ve druhém kole pak 2 717 405 hlasů, tj. 32,2 procenta. Nikde tu nevidím údaj 28 procent. Bylo to v době, kdy se oháněla 101 podpisy, které prý měla k dispozici pod svou nominací na pozici předsedkyně vlády. Počítal tehdy ty podpisy radši i někdo jiný?

Mimochodem, vrátíme-li se k výsledkům senátních voleb v Praze 1, bylo tehdy v seznamu voličů v prvním kole evidováno 83 534 voličů a ve druhém 83 503. Němcovou volilo 15 593 a 13 279 z nich. Počítám-li dobře a parafrázuji-li slova šéfky Sněmovny z července 2013, zastupuje dnes senátorka Němcová »pouze množinu 18,7 a 15,9 procent z celkového počtu možných voličů v prvním a druhém kole«…

Poskočím trochu do budoucnosti. O paní senátorce se mluvilo i mluví v souvislosti s prezidentskými volbami. A znovu se podívejme, co zaznělo na internetu. »A když naše noblesní a slušná paní senátorka Němcová nazývá uchazečku o senátorské křeslo ‚štanglí salámu‘, nemůžeme se divit příznivcům pětikolky, že se taky odvážou. A tato paní by ráda získala post nejvyšší. Pak by se ovšem v jejím duchu mohl napsat vzkaz voličům: ‚Snad byste nechtěli vidět na Hradě tuhle – vyschlou, okoralou veku?‘ To by se vám asi nelíbilo, paní senátorko, že? To by náhle bylo řevu z tábora pětikolky. Inu ale, jak se do lesa volá…?« zeptal se herec Ivan Vyskočil.

Takže komu a čemu uvěříte vy?

Zbyšek Kupský

11 KOMENTÁŘE

 1. Zbyšku, dáma bojující před lety ve městě pod Zelenou horou proti minulému režimu kradením rohlíků je mi totálně ukradená. Když nemáš na práci nic jiného než a přepočítávat kolik voličů Němcová vlastně zastupuje, tak těch jejích cca 19 a 16 % je velmi slušný výsledek, a to proti oné hrstce senátorů od roku 1996 zvolených za KSČM. Dva z nich byli zvoleni například v Karviné (1996 to byl jako „šestiročák“ Antonín Petráš a v roce 2 jej vystřídal Eduard Matykiewicz.) . Prvního podpořilo 9 % druhého 10 % oprávněných voličů.. Od vzniku Senátu P – ČR v roce 1996 se celkem 13 x obměnila 1/3 senátorů , když v roce 1996 jich bylo zvoleno 81. Bez doplňovacích voleb bylo dosud zvoleno 432 senátorů (někteří opakovaně). Vzhledem k obecně nízké účasti voličů při těchto volbách lze prakticky u všech zpochybnit sílu jejich mandátů. Realitou je Zbyšku,, že v této bídě mají nakonec největší podporu senátoři zvolení za pravicové nebo populistické strany,, určitou výjimkou bylo „oranžové tsunami“ v podání ČSSD v roce 2008.

   • Martine, Vy jste stejnej jako „Brázdič“ (pardon, tak říkali ve Třetím patře postavě mistra Brázdy, kterou výborně ztvárnil Lukáš Vaculík. Je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, tak to není urážka ani zesměšňování) – taky si vyberete něco a na tom se točíte. A je Vám úplně jedno, že je to úplně něco jiného, než o čem je článek 🙂 Vážně mě oba bavíte 🙂
    Z

    • Zbyšku člověk, kterému není určeno „Království nebeské“ neboť není „chudý duchem “ asi pochopil, že podstatou mé glosy je jeden pragmatický fakt. Takže jej znovu, a to speciálně pro vás, zopakuji, bez ohledu na politickou příslušnost zvolených senátorů P – ČR síla jejich mandátů úzce koreluje s nízkou volební účast a stojí diplomatickou řečí, tedy francouzským jazykem, za „merde“. PS: Namísto rádoby „intelektuálních“ příměrů na moji adresu se seriálem „Třetí patro“ si sežeňte korektora, který poučí Kojzara seniora, že toto století není dvaadvacáté…

    • Martine, děkuji za upozornění, akorát by bylo lepší ho napsat tam, kam patří – tedy přímo pod konkrétní článek 🙂 Jinak, každý se občas udělá chybu, třeba i korektor – sledujete i jiné weby, rádia či televize? Obzvláště v těch veřejnoprávních, která si z části sami platíme, se dějí mnohem větší fauly proti pravopisu, nemyslíte? Myslím i přeřeky a překlepy a dovolím si tvrdit, že na našem webu je jich minimálně – nebavím se o názorech, ty máme evidentně jiné 🙂
     Z

 2. Harry, na něj nemá cenu reagovat, ten bude tvrdit, že 2+2=5, když bude třeba. Pochopit text nebo ho dočíst do konce po něm nechtějte.

 3. Ja nevim, proc tu, pane Brazdo, hned nalepkujete. Jakmile ma nekdo jiny názor, je z něj hned soudruh. Uz chybělo jen prorusky šváb. Ten příspěvek je geniální a nejde o nějakého JaraEfka, ale o podpasove kroky paní Němcové, stále zhrzrne, jak se před devíti lety nestala premierkou.

 4. 1. To, že má @JaraEfko na Twitteru 4557 sledujících svědčí o popularitě jeho účtu. Nahozením přestřelené výšky platu odboráře Středuly způsobil, že tento musel s pravdou ven a zveřejnil svůj skutečný plat, což měl udělat už dávno. I podle skromného počtu demonstrantů na odborářské sobotní akci, se to tak ze strany @JaraEfko ukazuje jako skutečný majstrštyk.
  Mimochodem kolik sledujících máte na Twitteru vy, soudruhu Zbyšku ? Předpokládám, že jako novinář na Twitteru jste.
  2. To opravdu nemáte o čem psát, že tu fabulujete cosi o senátorce Němcové v souvislosti s volbou na prezidenta, když tato vůbec na tuto funkci nekandiduje? Nebo jsem snad v tomto smyslu něco prošvihl?

  • Karle, qízová otázka: Kdo a kdy řekl toto: »Je to výraz důvěry. Člověk vždy a setrvale pochybuje o tom, jestli vše co řekl a udělal, konal správně. Toto potvrzení mě tedy potěšilo,« prohlásila v reakci na průzkum agentury STEM/MARK, podle kterého by ji volilo po Marku Ebenovi nejvíce lidí. Průzkumy ale politička podle svých slov bere s rezervou. Svůj záměr kandidovat se podle ní lidé dozvědí včas. »Až ten moment rozhodnutí nastane, tak to oznámím. Nechci být tajnůstkář, ale každé rozhodnutí má svůj čas,« dodala. Ano, byla to senátorka za ODS Miroslava Němcová 🙂
   Takže se minimálně mluvilo o její kandidatuře. A mluví stále – citoval jsem, ale asi jste to nedočetl, nebo nepochopil. Psal jsem právě o mluvení, ne, že kandiduje 🙂
   A jinak – článek byl přece o něčem jiném, ale to Vy moc dobře víte a točíte se na něčem, co ani v článku nebylo. Fakt mě Vy a Martin bavíte.
   Z.

   • Zbyšku, přestaňte konečně zbaběle stále někoho citovat a zkuste formulovat svoji vlastní myšlenku, svůj vlastní názor. Dokážete to? Pochybuji.

    • Karle, Karle, za mé vlastní myšlenky a názory jste mě tu už peskoval tolikrát a když použiju citát, abych potvrdil, že to je myšlenka a názor někoho jiného, jsem zbabělec… Víte co říkávala moje babička? „Bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku…“
     Už vidím, co bude v nějaké odpovědi: nazývat čtenáře volem apod. – tak všichni vězte: NIKOHO VOLEM NENAZÝVÁM A JESTLI NĚKDO NECHÁPE VÝZNAM CITOVANÉHO RČENÍ, NENÍ MŮJ PROBLÉM 🙂
     Z

Comments are closed.