Šmarda se diví…

Pod bojovou vlajkou ČSSD (rozuměj: sociální demokracie), získala tato strana v minulosti svá největší volební vítězství.

Ovšem poté, co se stal řídícím prvkem ve vedení B. Sobotka, jenž se stal zhruba rok po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD i formálně předsedou ČSSD, to s touto stranou šlo z kopce dolů. Postupně volební preference a volební výsledky strany chřadly a chřadly, až uchřadly někde nad 4 % ve volbách v roce 2021. Tedy, v nejlepším případě. V řadě průzkumů veřejného mínění výsledky strany, její volební preference vycházejí v poslední době ještě mnohem hůře.

A tak se parta, která ČSSD nyní vede, rozhodla trochu nesmyslně zbavit se »starého«, kdysi úspěšného názvu a přejmenovat tuto formaci. A vykonat tak řečenou modernizaci…

A Šmarda se teď diví, že Jana Volfová, dosud předsedkyně strany Suverenita, je dnes, po sjezdu této strany, předsedkyní strany České suverenity sociální demokracie, zkratkou ČSSD. Prostě Šmarda a spol. opustili bojiště a zanechali tuto značku, před pár lety ještě úspěšnou, druhdy nejsilnější politické strany v zemi, na pospas tomu, kdo jí zvedne ze země, kam šmardovci tuto značku jako nepotřebný klumprcajk odhodili.

Jako by tento brand opravdu způsobil, že jsou dnes tam, pro co není slušné slovo. Způsobila to přeci jejich politická neschopnost a kolosální neschopnost jejich předchůdců, počínaje Sobotkou, jejich velkým vzorem.

Ale ještě vážnější může být to, co jsem se dozvěděl z kuloárů Lidového domu. Doufám, že to, co mně přinesl důvěryhodný zdroj, není pravda. A sice, že prý ČSSD, respektive dnes SOCDEM, chybí prvotní doklady k výdajům ve stranickém účetnictví za mnoho milionů korun. To by tedy znamenalo, že tato strana v posledním roce, možná delším časovém období, šmudlala účetnictví a výroční zprávy ostošest. Pokud tomu tak je, pak členové stranické revizní komise (určitě se také přejmenovala) mají oznamovací povinnost. Oznamovací povinnost vůči orgánům činným v trestním řízení a konec konců i vůči Úřadu pro dohled nad financováním politických stran. Pokud to tak je, a já doufám, že nikoliv, znamenalo by to definitivní hřebíček do rakve toho, co zbylo z nejstarší politické strany v zemi.

Jiří Paroubek

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy