Home Názory Špatně položená otázka…

Špatně položená otázka…

Nikoli, zda předčasně odvolat trenéra české hokejové reprezentace, ale… – zda neodvolat celý výkonný výbor (VV), resp. kompletní vedení? To je, oč tu běží. Co v těchto dnech předvádí Hadamczikova kamarila ohledně (ne)setrvání Fina Jalonena, je do nebe volající zoufalost. Beznadějnější o to více, že tentýž přístup se opakuje do kolečka dokola.

Zoufalý VV pořád chce po Jalonovi jakousi koncepci, která nasměruje národní tým k zisku medaile na příštím světovém šampionátu, který se uskuteční v Praze a Ostravě. Po letošním historicky nejhorším umístění (8. místo) se jedná o přání z říše snů. Nikoli však vinou finského trenéra, ale vinou i všech těch, kteří dnes v onom výkonném výboru zasedají. I kdyby se na střídačku postavili legendární Scotty Bowman a Viktor Tichonov – obrazně řečeno: z cihel, které jsou na českém trhu k dispozici, by ani jeden z nich barák nepostavil. Konkurenceschopná kvalita prostě není a příští roky ani nebude. České hokejové prostředí se propadlo do začouzené hospody čtvrté cenové skupiny, v níž štamgasti nostalgicky vzpomínají na Nagano a rok co rok, mnoho dnů před a mnoho dnů po výročí, jedou do zbláznění furt to samé. Jak nám před odletem nikdo nevěřil, jak to Hlinka skvěle poskládal, jak povolal už odepsaného Růžičku, jak si všechno sedlo, jak to Hašan vyčapal atd., atd., atd.

Všichni chtějí po české reprezentaci agresivní, útočný, čili moderní hokej. Včera si to po další komedii na jednání VV přáli v rozhovorech třeba Robert Reichel nebo Slavomír Lener.

Chlapi, zrovna vy dva byste přece měli vědět, že na moderní hokej nemáme moderní hráče (agresivní, rozdílové, útočné typy), poněvadž jsme si je nevychovali. Naganská generace a medailoví borci z počátku nového tisíciletí, to ještě byly předlistopadové produkty, jenže po nich už nikdo takový nepřišel – alespoň ne v množství, na které byl český hokej z pohledu kvality zvyklý.

Chcete po Jalonenovi, resp. po jeho realizačním týmu, vizi? Na tom není nic složitého. Když přijede Pastrňák a bude mít k sobě Červenku (adekvátnějšího parťáku pro Pastu nevidím), máme trochu naději. Když však hvězda Bruins nedorazí, já osobně budu i vzhledem k soupeřům v základní skupině (Finsko, Kanada, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko, Velká Británie) považovat za nemalý úspěch postup do čtvrtfinále z posledního 4. místa. Jestli při tom bude stát na střídačce Jalonen nebo Rulík nebo kdokoli jiný, je úplně jedno. My totiž ten barák stavíme z nevypálených cihel. Ne že bychom neznali ty vypálené a nevěděli o nich, že jsou spolehlivější – akorát jsme si je nevypálili a snad to už ani neumíme.

Kdybych šéfoval českému hokeji, dneska by mě v prvé řadě zajímalo, kdo trénuje přípravky, jak navýšit členskou základnu, aby bylo z čeho vybírat a sháněl bych peníze, abych trenérům zaplatil stáže do Finska a Švédska, aby se podívali, jak se to dělá tam, kde jsou ve výchově mládeže úspěšní.

A na střídačku nároďáku bych klidně postavil legendárního letňanského Zbyňka Zavadila. Jednak by si to zasloužil a hokeji rozumí jako málokdo v téhle zemi.

A VV bych vyzval k demisi. Šašků máme dost v politice…

PS: Když v nádrži autobusu nebude pohonná hmota, za volant si klidně může sednout pětileté dítě…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here