Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Omlouvám se za klišé, ale zdraví je nade...

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Omlouvám se za klišé, ale zdraví je nade vše!

Ctěný čtenář mě jistě omluví, že teď budu třikrát citovat zprávu z agentury ČTK. Navíc takovou, kterou iportaL24.cz ve svém zpravodajství, a po patřičné úpravě, již přinesl. Ale nic není jen tak samoúčelné. Jak záhy zjistíte…

1.) Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace zahájila řízení se zlínským obráncem Martinem Cedidlou kvůli jeho zákroku na brazilského křídelníka Ewertona ze Slavie. Dvacetiletý bek »Ševců« při utkání druhého kola první ligy dostal pouze žlutou kartu, ale podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) měl být vyloučen. Vzhledem k tomu, že Cedidla neobdržel červenou kartu, nemá zastavenou činnost a do vyřešení případu může hrát. Cedidla v 59. minutě utkání v Edenu u postranní čáry ostře »zajel« do Ewertona a sudí Dalibor Černý mu udělil pouze žlutou kartu. Videorozhodčí Vít Ondráš kolegovi nedoporučil přezkoumat faul ze záznamu. Ewerton musel po zákroku střídat kvůli zranění kolenního kloubu a postranního vazu. Pětadvacetiletá letní posila z Mladé Boleslavi si nezahraje nejméně čtyři až šest týdnů.

2.) Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Kuchta si v nastavení duelu, v němž Sparta nečekaně prohrála 1:2, ve vápně předkopl míč a podél obránce Filipa Prebsla se již k balonu nedostal. Situaci dohrál a trefil kopačkou Vliegena do hlavy. Od sudího Ladislava Szikszaye dostal nejprve jen žlutou kartu, po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru byl ale vyloučen.

3.) Překážkář Petr Svoboda si obnovil svalové zranění a přijde o mnichovské mistrovství Evropy. Stehno si poranil již na tréninkovém kempu před světovým šampionátem, z rozběhu na 110 metrů v Eugene před necelým měsícem nepostoupil a po návratu z USA se věnoval rekonvalescenci. Problém se mu však těsně před dalším vrcholem letní sezony vrátil.

K bodu tři ještě dodávám, že o ME čerstvě přišel i desetibojař Ondřej Kopecký. Svěřenec olympijského vítěze Romana Šebrleho rovněž doplatil na zdravotní problémy.

Proč jsem to všechno spojil? Je to evidentní. Zdraví je na prvním místě. Zní to jako klišé? Ano. Ale zároveň pravdivé. Když nejsi zdravý, nejsi nic, sportovče. Ostatně i sám Roman Šebrle se o tom ve své veleúspěšné sportovní kariéře přesvědčil měrou vrchovatou.

A o to více mně likvidační zákroky fotbalistů Cedidly a Kuchty zvýšily tlak. A zdaleka nejsem sám!

Že jsem frustrovaný ze stavu zápasu? Ale pořád bych měl zůstat člověkem! Zdraví je přece více než body, branky, ale i vteřiny. Je dobře, když oba fotbalisté ponesou plně následky svých momentálních zkratů.

Tím se vracím k těm vteřinám v souvislosti se zdravím. Asi málokdo by o tom mohl vyprávět tolik jako překážkář Petr Svoboda – pro pozorné to byl bod číslo 3. Už od jeho plnoletosti, kdy se o něm mluvilo jako o obřím talentu – kterým skutečně i byl – se potýkal se zdravotními problémy. Asi by těch medailí z velkých akcí vyrýžoval mnohem více než jedno zlato a dva bronzy z halového mistrovství Evropy. Jakpak »asi«. Určitě!

A to je jedna z dalších věcí, jež musí být dána sportovci do vínku, aby byl úspěšný v mezinárodním měřítku. Kromě talentu, vůle a správného zázemí – i to zdraví. Vzpomínám si, jak Roman Šebrle v době aktivní kariéry vyprávěl, že sportovec se neustále pohybuje na hraně. Musí najít zlatou střední cestu. Kdyby trénoval méně, porazí ho ti lépe připravení. Kdyby šel více »na krev«, organismus to nemusí vydržet.

Prostě zdraví, a znovu to opakuji, je to nejdůležitější, a to nejen ve sportovním světě. Trestejme ty, kdož si ho neváží. A to ve sportu i v běžném životě. Jak se říká, když nejde o život, jde… – však vy víte oč…

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.