Malé pražské derby v rámci 14. kola FORTUNA:LIGY mělo být jasnou záležitostí. Tři dny předtím porazila Sparta v MOL Cupu se sestavou plnou náhradníků Bohemians 1905 na jeho půdě v Ďolíčku 2:1. Nyní se oba týmy utkaly i v rámci nejvyšší soutěže.

Osoby a obsazení? Sparta s ideální jedenáctkou, včetně několika uzdravených opor. Navíc doma. Naproti tomu »Klokani« v okleštěné sestavě připomínali lazaret. Předzápasová otázka nezněla, jestli tým z Letné vyhraje, ale kolik vyhraje.

Jenže zelenobílí předvedli skvělý výkon, zatímco u domácích bylo patrné, že je opustila forma z úvodu sezony. I proto vzali za vděk dar z nebes. V momentě, kdy neúspěšně bušili do zkonsolidované defenzivy pražského soka, přišla 66. minuta. »Ďábel« by tam přidal ještě jednu šestku, ale vyprodané Letné stačily bohatě i ty dvě na časomíře. V ten moment totiž stoper Matěj Hybš, jinak sparťanský odchovanec, ideálně nezpracoval balon a ve vzdušném souboji ve vápně strčil zezadu do Jana Kuchty. Rozhodčí Marek Radina po chvíli váhání nařídil k nelibosti Bohemians penaltu, kterou proměnil Veljko Birmančevič.

Jak to tak bývá, pokutový kop vzudil vášně. »Co mám říct? Kuchťák mě přesvědčuje, jak to byla penalta. Tak tady pískejme tyto soft penalty a bude to dobré. Když to rozhodčí odpískal, tak penalta byla,« uvedl kouč hostí Jaroslav Veselý, jehož svěřenci nakonec prohráli 0:2. Dlužno podotknout, že zároveň dodal následující: »Beru to na vrub našich hráčů, ať nejsem za ubrečeného. Měli jsme míč na noze, Matěj to měl odkopnout a tím pádem by ta situace nenastala. Tam bych to hledal, to je to, co můžeme ovlivnit. To, jestli někdo někde pískne penaltu, ovlivnit neumím.«

Druhá strana penaltový moment samořejmě viděla jinak. Sám Kuchta o pokutovém kopu nepochyboval. »Koukal jsem na balon a měl jsem hlavu nahoře. Nevím, kdo do mě vrazil, držel jsem se za temeno, protože mě u toho škubla hlava. Za mě jasný faul,« řekl český reprezentant stanici O2 TV. »Myslím, že (Hybš) šel zezadu do Kuchty s příliš velkou razancí,« dodal k inkriminovanému momentu kouč Sparty Brian Priske.

Sám jsem zvědav, co na penaltovou situaci řekne zítra Komise rozhodčích FAČR. Osobně se domnívám, že faul sice nebyl brutální, ale byl. A přiznám se, jakkoli se klaním panu Veselému za vše, co s Bohemkou dokázal, že začínám být alergický na pojem »soft penalta«. Buď penalta je, nebo není. Buď dojde k faulu, nebo nedojde. Jestli je »soft« nebo »hard«, na tom přece nesejde. Dojít k takovému zákroku, jaký předvedl Hybš na Kuchtu na polovině hřiště, sudí pískne bez oné časové prodlevy a nikdo z postiženého týmu neřekne ani »B«. A hlavně nebude řešit, jestli ten faul náhodou nebyl »soft«.

Přiznám se ctěným čtenářům, že závěr tohoto článku měl být o tom, že české lize vládnou i po tomto víkendu dva týmy a ostatní na ně koukají s úctyhodným odstupem zdola. Kdo by čekal, že Slavia v roli superfavorita a ligového lídra zakopne na domácím stadionu s plzeňskou Viktorií, která před týdnem klopýtla ve Štruncových sadech s nováčkem z Karviné? A tak se omlouvám nejen Západočehům, ale i Tomáši Pospíchalovi. Ano, fotbal nemá logiku…

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here