SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Divné načasování, děravé ledy i Haškovy výlevy na pokračování

Přiznám se, že mě vždycky bavily ankety. Ne že by měly ve světě sportu nějaký směrodatný efekt, protože pro závodníky, hráče či trenéry bylo vždy nejvíce to, čeho dosáhnou na hřišti, na ovále či na sněhu a ledu. Ankety pokaždé jen podtrhávaly tyto úspěchy.

Ono – jak chcete měřit, jestli je více zlatá medaile Kateřiny Neumannové nebo Jaromíra Jágra? V tomto směru si vždycky vzpomínám na rok 2001, kdy se mělo poměřovat, jestli bude Sportovcem roku mistr světa v hodu oštěpem Jan Železný, mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák nebo Roman Šebrle, který v Götzisu vytvořil úžasný desetibojařský světový rekord. Najednou se vyrojili ti, kteří zatvrzele říkali, že nejvíc je onen rekordní zápis, a naproti nim ti, co obhajovali, že důležitější je připravit se na vrchol sezony v podobě světového šampionátu a tam získat zlato. No a pak se srovnávalo, zda je víc oštěp nebo víceboj. Pro Železného i Dvořáka to totiž byl shodně třetí světový titul…

Nakonec vyhrál Železný před Šebrlem a Dvořákem. Zajímavé je, anketu Atlet roku tehdy také ovládl Železný, ale pořadí mezi oběma desetibojaři bylo obrácené – druhý Dvořák, třetí Šebrle. A roněž si vzpomínám, že Roman Šebrle to tehdy docela těžce nesl. Trvalo nějaký ten pátek, než i on pochopil, že se v rámci anketních večerů má jít především dobře bavit a užívat si kulturního programu i společenského setkávání. Ostatně, když se stal »Šéba« v roce 2004 Sportovcem roku poté, co získal vysněné olympijské zlato v Athénách, nemohlo být o jeho anketním triumfu pochyb.

A také si vybavuji jinou zvláštní anketní kuriozitu. Jak Zinédine Zidane obdržel Zlatý míč pro nejlepšího hráče mistrovství světa 2006 ještě před finálovým zápasem Francie s Itálií. Ano, tím finálovým zápasem, do jehož historie se zapsal nesmyslnou hlavičkou do hrudi Marca Materazziho, za kterou byl vyloučen a nemohl tudíž jít kopat v penaltovém rozstřelu, po němž slavil titul tým z Apeninského poloostrova.

Proč to celé připomínám? Zaprvé proto, že v anketách se leckdy srovnávají hrušky s jablky. A zadruhé z toho důvodu, že jsem si na to Zidanovo předčasné vyhlášení králem MS vzpomněl teď v pondělí, kdy v anketě Fotbalista roku 2022 obdržel Michal Bílek cenu pro nejlepšího trenéra a Jindřich Staněk se díky třetímu místu stal nejlepším brankářem.

Ano, oba si to jistě zaslouží. Plzeň dovedli v předešlé sezoně k nečekanému mistrovskému titulu. Ovšem načasování ankety je v téhle souvislosti nešťastné. Plzni se letos na jaře nedaří, Bílek je kritizován za zastaralý herní projev a spekuluje se o jeho odvolání, nu a Staňkova kouzla už také nefungují – například druhý gól, který dostal v posledním ligovém kole od Bohemky (1:2) byl hodně komický…

Kdo bude králem domácí hokejové sezony z hlediska tradiční ankety, to napoví právě probíhající play off extraligy. Musím říci, že zatím má vše, co takové play off mít má. Pěkné góly, strhující tempo, emoce, plné haly i kontroverzní momenty. Mezi ně řadím především neustálé problémy s ledem. Ano, týmy šetří, v rámci energetické krize. Ale já osobně bych je trestal za nedostatečnou pořadatelskou službu. A klidně i kontumací duelu, jakkoli prý něco takového není předmětem úvah. Rýha v ledu je stejným rizikem pro zdraví hráče jako to, když musí hodinu stát a pak se vydá na led, kde mu po té pauze hrozí svalové zranění.

Nicméně posílám gratulaci do Pardubic, které jako jediné v nejkratší možné době přešly přes čtvrtfinálové brány. S dodatkem, že – při vší úctě k Olomouci – favorit z východu Čech v dalších bojích potká mnohem těžší soupeře. Tam ho teprve čeká pořádná prověrka…

A na závěr bych chtěl ještě pozdravit pana Dominika Haška, který samozřejmě přivítal neúčast ruských a běloruských hokejistů na mistrovství světa 2024 v České republice, ale jedním dechem připojil, že je mu z mezinárodní federace »na zvracení«, protože prý nepojmenovala pravý důvod vyloučení obou reprezentací. »Když IIHF důvod pokrytecky nenapíše, tak já si ho napíšu: Účast každého ruského občana v soutěžích se sportovci z jiných zemí je reklamou a propagací ruské útočné války a ruských zločinů,« uvedl Hašek.

Milý Dominiku, dnes je to 24 let od doby, co NATO v rámci operace Spojenecká síla začalo bombardovat Jugoslávii. V té době jste chytal za Buffalo Sabres. Proč jste si také nevystavil stopku? Jak jste mohl chytat v lize pořádané státy, které se pasovaly do role agresorů, mezi něž se ostatně tehdy zařadila i vaše, vlastně naše společná, vlast?

Slíbil jsem si, že už Haškovy výlevy nebudu komentovat, a nedodržel jsem to. Nicméně, lepší je když člověk poruší slib daný sám sobě než slib směrem k někomu druhému, ne…?

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

 1. Miluju tu úpěnlivou snahu proruských košťat, která budou do roztrhání těla lobovat za účast ruských sportovců na světových soutěžích. Umí si autor představit jaké peklo by zažili ruští hokejisté, kdyby v případě trvání rusko-ukrajinského konfliktu nastoupili v Česku např. proti našim hokejistům? Jak by to Rusům dali naši diváci sežrat? Já ano. Myslím, že i Rusové by to tušili a jsem přesvědčen, že pod záminkou obavy o svou bezpečnost by ani nepřijeli.

  • Karle, možná by zažili stejné peklo, jako zažívají třeba ruští hokejisté při zápasech NHL, ale proto nepíšu.
   Zkoušel jsem Vás upozorňovat, že je dobré vyjadřovat se bez nadávek, nepomohlo to. Zkusím Vás poprosit, abyste se vyjadřoval bez nadávek – zkusíte mě přeqapit? 🙂
   Z

   • Kdo straní ruskému agresorovi, schvaluje zabíjení civilního obyvatelstva, ničení škol, nemocnic a další infrastruktury, nic jiného si nezaslouží. Pokud to uznáte za vhodné, klidně mě zablokujte. Budu to chápat jako vám vlastní způsob komunikace, kdy potíráte názory, které vám nevoní. Jak jsem zjistil, nepovolujete již vkládání odkazů, což je vskutku primitivní způsob cenzury. Tak blokujte, cenzurujte. Od vás mě nic jiného nemůže překvapit. A hlavně je mi to šumafuk.

    • Karle, věřím, že to vnímáte také: právě Vy jste krásný příklad toho, že cenzura nebo blokování zde zatím použito nebylo 🙂 . Řekněte mi, kde autor článku výše straní ruskému agresorovi, schvaluje zabíjení civilního obyvatelstva, ničení škol, nemocnic a další infrastruktury? Jen se ptá, jak se Dominik Hašek choval v konkrétní situaci – obyčejně se tomu říká dvojí metr.
     Ale to se bavíme o třech posledních odstavcích – buď čtete od konce, nebo jen potvrzujete to, co už jsem Vám několikrát psal: že tu čekáte na kdejaké byť i jediné slovo, abyste mohl rozjet svůj nenávistný kolotoč.
     Vy prostě bez nadávání všem, kdo mají jiný názor než Vy, asi neumíte žít. Svým způsobem je to velice jednoduchý přístup k životu a je-li Vám v tom dobře, je to Váš boj. Ale co takhle najít si i jiný způsob, jak prospět i jiným? 🙂

    • To je právě otázka, kdo je v té válce agresorem, se všemi důsledky.

     Proč si ale tenhle propagandista myslí, že čeští občané masivně podporují režimní pohled na situace na Ukrajině?

    • Řekněte mi naopak vy, kdy a kde jste na iportl24 odsoudili ruskou agresi. Nebo si myslíte, že to agrese není? Že na Ukrajině neumírají nevinní lidé? Přitom stačí, aby se agresor stáhl pryč z Ukrajiny. A bude mír. Souhlasíte?
     Tvrdíte, že roztáčím nenávistný kolotoč. A co tady roztáčí ti různí neidentifikovatelní Čechové, Krejčíkové, Votrubové a Fishové. V jejich podání jde o nějaké pozitivní myšlení? Zkuste mi vysvětlit v čem. Já jen reaguji na to, co zde slyším. A to je v jejich podání urážka za urážkou.
     Takže pane Kupský, naopak vy najděte způsob, jak být prospěšný a zastavte tu nenávistnou kampaň vůči naší republice a vůči našim zákonně zvoleným představitelům na vašem webu.

    • Na Ukrajině umírají nevinní lidé už od roku 2014 a je to důsledek protidemokratického puče organizovaného z nepřátelské ciziny za pomoci místních vlastizrádců. Kyjevská diktatura musí pryč, ať žije svoboda, demokracie a respekt k lidským právům.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy