SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Když mluví zbraně, mlčí míčky

Cizinecká policie ve čtvrtek vpodvečer na ruzyňském letišti neumožnila jedné z ruských tenistek vstup do Česka na nadcházející turnaj WTA na Spartě. Hráčka už opustila Prahu, její jméno dnes pořadatelé novinářům nesdělili. Organizátoři informovali o situaci prostřednictvím WTA všechny ostatní přihlášené ruské a běloruské hráčky a nepředpokládají, že by se některá z nich turnaje zúčastnila.

V hlavní fázi dvouhry pražského turnaje figurovala Běloruska Aliaksandra Sasnovičová. Do kvalifikace singla měly zasáhnout Rusky Diana Šnajderová, Polina Kuděrmětovová a Erika Andrejevová. Kvůli zranění se již dříve z hlavní soutěže odhlásila další Ruska Jevgenija Rodinová.

»Včerejšího dne v podvečerních hodinách byla policisty Inspektoriátu cizinecké policie na letišti Václava Havla provedena pobytová kontrola u osoby ruské státní příslušnosti, při které byly zjištěny důvody ukončení přechodného pobytu na území. Osobě byl udělen výjezdní příkaz a dostala lhůtu na vycestování z České republiky,« citovali pořadatelé turnaje z policejního vyjádření.

Podobná situace se odehrála minulý týden v Polsku, kde pohraniční stráž nevpustila do země Rusku Věru Zvonarevovou, jež se měla zúčastnit turnaje ve Varšavě. Bělorusky Sasnovičová a Julija Hatouková či Ruska Valerija Savinychová však do soutěže zasáhly. 

A ve stínu rusko-ukrajinského konfliktu se odehrává i šermířské mistrovství světa v Miláně. Tam ukrajinská šavlistka Olha Charlanová obvinila předsedu mezinárodní šermířské federace Emmanuela Katsiadakise, že nedodržel slovo. Čtyřnásobná šampionka podle agentury SID uvedla, že ji řecký funkcionář ujistil, že po souboji 1. kola s Annou Smirnovovou nemusí ruské soupeřce podat ruku. Podle pravidel si šermíři musejí po oznámení výsledku utkání potřást rukama, Charlanová nicméně po výhře 15:7 soupeřčinu ruku odmítla a zvednutou zbraní znemožnila Rusce, aby se k ní přiblížila, kvůli čemuž byla následně diskvalifikována.

Říká se, že když mluví zbraně, tak mlčí múzy. Zdá se, že jsme se dopracovali k tomu, že mají mlčet i tenisové rakety, míčky či šavle a kordy. Radost z toho může mít snad jen známý rusobijec, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. »Prostě tu reklamu na ruskou válku a zločiny povolíte a ruské a běloruské tenistky ze země nevyhostíte? Vy dobře víte, že kvůli vaší nečinnosti budou umírat lidé,« napsal nejdříve, před policejní akcí na letišti v Ruzyni, na sociální síti muž, který jen tak mimochodem stále ještě nevrátil peníze vydělané svým působením v Rusku. Nicméně když pak policie dohlédla na to, aby se dodržovala ustanovení vlády o zákazu startu ruských a běloruských sportovců na našem území, na které koneckonců upozornil i nejneschopnější ministr pětikoaliční vlády Jan Lipavský (Piráti), měl už Hašek veselejší náladu. Dokonce mluvil i v televizi. Nevím sice, z jakého titulu (kromě toho, že vyniká v proruské hysterii, až se člověk bojí o jeho zdraví), ale budiž. Řekl: »Sportovci vždy reprezentují zemi, jejímiž jsou občany, a dělají reklamu na její činy. A bohužel současné činy jejich země jsou agresivní imperialistická válka, zabíjení a další zločiny s tím spojené.«

S tou reklamou na činy dané země je to sice zajímavá myšlenka, ale nevím, jestli pinknutí míče přes síť je skutečně reklamou na válku, která navíc opravdu nemá jen jednoho viníka (či dva, myšleno na Bělorusko). Interesantní idea je to však především v tom směru, že čeští sportovci tím pádem dělají reklamu na nejdražší energie v Evropě či nejvyšší daň na potraviny.

A to jsem si myslel, že brankáři nosí helmy, a tudíž pukem přímo do hlavy dostat nemohou…

No nic, pojďme na fotbal. I tam mám jednu perličku. Bohemians totiž ve čtvrtek prohráli za polárním kruhem na půdě norského Bodö/Glimt 0:3. Ano, obnovená premiéra v pohárové Evropě »Klokanům« nevyšla, ale titulek na sport.cz o tom, jak se vrátili do Evropy »debaklem«, je hodně přitažený za vlasy. Připomíná mi titulek jistého bulvárního deníku v rámci mistrovství světa v hokeji v roce 2005, který po výhře 2:0 nad Německem zněl »Rozstříleli jsme Němce!« Aby toho nebylo málo, dva dny předtím čněl na jeho stránkách titulek »Napráskali jsme Švýcarům«. Pro nepamětníky – skončilo to 3:1…

Doba se mění, »novinařina« zůstává stejná. Jen škoda, že dnes jsou hokejová klání bez těch Rusů. Sportovně tam zkrátka chybějí, politika nepolitika, válka neválka. Ale to by asi »Dominátor« definitivně pukl vzteky, a to bych nerad, protože i pro mě to byl po Naganu hrdina všech hrdinů.

Tenkrát se křičelo »Hašek na Hrad«. Inu, kdyby dnes kandidoval a prošel do druhého kola, konečně bych neměl problém dát svůj hlas rozvědčíkovi sloužícímu věrně za každého režimu!

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.  

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy