Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Popelka není popelkou a kluboví majitelé za hranou

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Popelka není popelkou a kluboví majitelé za hranou

Z mého pohledu byl uplynulý týden především ve znamení obou nejpopulárnějších kolektivních sportů. Pomalu se blíží do cíle fotbalová FORTUNA:LIGA i hokejová Tipsport extraliga. Schválně, vsadili byste si, kdo získá titul na trávníku a kdo na ledě?

Ono s tím fotbalem to bylo ještě složitější. Vrcholí totiž nejen nejvyšší soutěž, ale i ta druhá nejvyšší – MOL Cup. A středeční semifinálové bitvy domácího poháru mě zaujaly úplně nejvíce. Pamatujete? Ještě před nějakými deseti lety tahle soutěž prakticky nikoho nezajímala. Ano, psalo se o ní a byla rozebírána i fanoušky. Ale do ochozů skoro nikdo nechodil. A nyní? Na duel Sparty s Českými Budějovicemi přišlo více než 11 tisíc diváků a na vršovické derby mezi Slavií a Bohemians 1905 ještě o pět a půl tisíce více. A to přitom oba duely vysílala Česká televize v přímém přenosu!

Je vidět, že někdejší popelka už popelkou být přestává. Je to dané i tím, že z poháru je snazší cesta do Evropy. Loni se o tom přesvědčilo Slovácko. Ale nyní oba finalisté budou více než o Evropské lize či o té konferenční přemýšlet o kvalifikaci pro Ligu mistrů. Ano, o trofej se utkají na Letné Sparta a Slavia. Týmy, které se perou o titul i v lize. A tam budou chtít uspět v prvé řadě. Jenže pohár už není jen doplňkem. Uvidíte, že letenská epet ARENA bude na počátku května vyprodaná a bude to řež. Ostatně jako další dvě velká derby, která nás záhy čekají. Tři soutěžní derby »S« v horizontu jednoho měsíce? To tu ještě nikdy v historii nebylo. Jak řekl slávistický záložník Ondřej Lingr, který zachránil duel se statečně bojujícími Bohemians gólem v šesté minutě nastavení vyrovnávací trefou na 2:2, bude to »masakr«. Jestli bych si na něco vsadil, tak na to, že ani jedno z »S« nevyhraje ve všech třech případech…

A hokej? Obě semifinálové bitvy extraligy jsou na ledě vyrovnané a zajímavé je, že padá i málo branek. Defenziva vítězí. Smutnit mohou hlavně ve Vítkovicích, které doma prohrály s Hradcem jednou na nájezdy, podruhé v prodloužení. Zítra a pozítří to budou mít na východě Čech sakra složité.

Mimochodem, po druhém duelu série v Ostravar Areně nevybíravě kritizoval sudí Aleš Pavlík, vítkovický šéf. Čeká ho trest a už nyní rezignoval i na funkci v Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje. A zajímavé je, že podobný skandál zažila minulou neděli i fotbalová liga, když majitel Sparty Daniel Křetínský v rozporu se řády zavítal do kabiny rozhodčích, aby si ujasnil dvě sporná rozhodnutí sudích v duelu s Brnem.

Obojí je přes čáru, jakkoli máme demokracii. Ale něco jiného je, když správně a z pochopitelných důvodů nemůžete kritizovat rozhodčí ani se za nimi uprostřed duelu vypravit, a naproti tomu když jste olympijský vítěz a musíte pykat za to, že řeknete v televizi svůj názor na účast ruských a běloruských sportovců na nadcházejících LOH v Paříži, nadto konvenující s aktuálním postojem Mezinárodního olympijského výboru.

Chtěl jsem se dnes té politice vyhnout, ale zase se mi to nepodařilo. Ani o těch Velikonocích…

Takže sportu zdar – a úspěšný sváteční a prodloužený víkend všem sportovcům i nesportovcům.