Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Tak trochu jiné kurzy, fotbalová krize a (anti)Rusko

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Tak trochu jiné kurzy, fotbalová krize a (anti)Rusko

Je zvláštní, že uplynulý pracovní týden byl pro sázkaře, kteří jinak hltají výsledky sportovních soutěží od slavné fotbalové bundesligy až třeba po třetí islandskou ligu žen, poněkud odlišný. Ano, při sledování kurzů hrála první roli blížící se přímá volba prezidenta republiky a především změněná situace na pomyslné šachovnici poté, co kandidaturu oznámil expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Není favoritem (tedy pro druhé kolo), ale to je ostatně známá věc. Se sportem však následující politické klání souvisí více, než bychom si bývali byli ochotni připustit. AB rozděluje republiku, málo platné. Buď je lidem sympatický, nebo ho nesnášejí. A pak ještě dvě modifikované varianty, jež však konvenují s těmi předchozími: pětikoaliční pohlaváři na Babiše útočí zcela záměrně, protože jinak nemají co nabídnout. Nu, a pak je tu skupina lidí, kteří budou volit proti lidem typu Petra Pavla, při vědomí jeho »charakteru«, i čerta, jelikož znají generálovu minulost a s tím související morální profil.

Buď jak buď, volba bude taková, jak to naznačil profesor Tomáš Zima na své čtvrteční tiskové konferenci: Babiš vs. Antibabiš. Což je něco jako Sparta vs. Slavia. Nebo Dynamo Pardubice vs. Hradec Králové v hokeji. Máte svého favorita, který je pro vás vším. A ten druhý naopak nedosahuje ani úrovně mokrého cáru papíru. Sparťan tělem i duší rozhodně bude vystupovat velmi aktivně a i poněkud radikálně proti slávistovi. Totéž v obráceném gardu. A ta láska a nenávist, jež elektrizuje fotbalové či hokejové stadiony, nyní prostoupí českým nesportovním národem. Jen ve srovnání se sportem nezůstane trčet na stadionu či v hale, ale ovlivní naše životy kompletně. A bohužel se bojím, že ryze sportovní duch nebude hrát vůdčí roli ani náhodou. A tím méně fair play.

Říká se, že politika do sportu nepatří. Hezká věta. Asi jako že člověk nemá být nevěrný a že alkohol škodí zdraví.

Narážím na tiskovou konferenci Českého svazu ledního hokeje před startující reprezentační sezonou. Opět bylo v hlavní roli Rusko.

V nominaci hokejové reprezentace na turnaj Karjala není podle očekávání žádný z kvarteta českých hráčů, kteří působí v Kontinentální lize. Prezident Českého hokeje Alois Hadamczik ale zároveň vyjádřil slova zastání pro ty z nich, kteří uzavřeli kontrakty v ruských klubech ještě před únorem tohoto roku. V KHL momentálně působí čtyři Češi: obránci Libor Šulák (Vladivostok) s Michalem Jordánem (Chabarovsk) a útočníci Rudolf Červený (Vladivostok) a Dmitrij Jaškin (Petrohrad). Všichni čtyři za reprezentaci v minulosti hráli.

O těch omezeních pro sportovce, kteří jdou za živobytím a vybírají dle pracovní nabídky, ostatně jako každý »obyčejný smrtelník«, si myslím svoje. Jsem alespoň rád, že hokejový svaz nešel do extrémů, jak by si to přál někdejší slavný brankář Dominik Hašek – pravděpodobně několikrát trefený pukem do hlavy bez masky. A že šéf ČSLH Alois Hadamczik prohlásil, že chápe i Jaškina, jehož rodiče pocházejí z Ruska. Celé by to mělo být ještě úplně jinak, nicméně alespoň v tomto případě nejsme papežtější než papež.

To byl můj, čistě osobní, vzkaz pro pány Fialu, Lipavského či paní Černochovou…

A abyste neřekli, že dnes moc politikařím, zastavím se ještě u evropského fotbalu, a to čistě (opravdu čistě) sportovně. A nebude to nic moc pozitivního. Co také najít kladného na tom, že žádný z tria českých klubů v základních skupinách pohárových soutěží nepřežije zimu? O Spartě ani nemluvě, ta udělala ostudu ještě dříve, než evropská klání pořádně začala. Ale třeba pro Slavii je nepostup ze skupiny, v níž byla favoritem, rovněž fiaskem. Slovácko v Evropské konferenční lize především sbíralo zkušenosti, ačkoli i ono mohlo dojít dál. A Plzeň doplatila na těžký los v Lize mistrů. I tak se ale neubráním dojmu, že Slavia před třemi lety mezi milionářskou smetánkou odehrála duely Davida s Goliášem mnohem, ale opravdu mnohem důstojněji a se vztyčenou hlavou. Letos to zkrátka na fotbalovou pochvalu nebude. A protože koeficient začíná jít do kopru, vysvědčení se známkou »dostatečná« je pro české kluby (souhrnně) odpovídající, a možná že i ještě milosrdné. Sparťané, vás se samozřejmě netýká ani to…

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.