Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Vánoce, které kazí Dominátor. A vše NEJ i...

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Vánoce, které kazí Dominátor. A vše NEJ i na víkend!

Jsou tu Vánoce. Zítra touto dobou již budete sedět u štědrovečerního stolu, těšit se na dárky a koukat na pohádky, kterých je znovu v nabídce jednotlivých stanic spousta. Ale ještě před tím, než se i svět branek, bodů a vteřin na chvilku zastaví, zažili fanoušci sportu poměrně hektický týden.

Ano, přál jsem Messimu, aby konečně vybojoval tu poslední trofej, která mu ve sbírce chybí – pohár pro fotbalového mistra světa. A když jsem sledoval pondělní a úterní oslavy po celé Argentině, byl jsem dojatý. A proč to nepřiznat, však jsme jen lidé, záviděl jsem. Vzpomněl jsem si na to, jaká atmosféra byla v českých ulicích a na českých náměstích po Naganu 1998. Brzy si připomeneme čtvrtstoletí od jednoho z našich nejslavnějších a zároveň nejneočekávanějších sportovních triumfů v historii.

Tehdy se křičelo »Hašek na Hrad«. Ale přiznám se, že nejen po událostech tohoto týdne jsem rád, že legendární gólman do nejvyšší politiky nekandiduje. Přátelé, já bych proti němu volil snad i generála Pavla. A pokud by Dominátor náhodou byl zvolen českým národem do nejvyšší ústavní funkce, asi bych přemýšlel, do které země emigrovat.

Asi víte, nač narážím. Hašek tento týden vyzval v otevřeném dopise představitele hokejové NHL, tenisových organizací WTA a ATP i další sportovní federace a organizace, aby zakázali ruským sportovcům start ve svých soutěžích. 

Určitě ještě máte v živé paměti, jak zarputile se v létě snažil zabránit startu ruských hokejistů ve službách San Jose Sharks a Nashville Predators při jejich startu v pražské O2 areně. Strachoval se o bezpečnost České republiky. Všichni, včetně samotného vedení NHL, ho slušně poslali do háje. Zřejmě nemá co na práci, poněvadž v čem začal podnikat, to mu záhy zkrachovalo. Nudí se a vymýšlí tyhle krávoviny.

Když ho kolega Votruba v té době na iportaL24.cz vyzval, aby vrátil milióny, které za jednu sezónu vydělal ve Spartaku Moskva, ani to s ním samozřejmě nehnulo. Chápu, že je už nemá, poněvadž v civilním životě prošustroval na těch svých byznysech, co se dalo, ale aspoň snahu projevit mohl. S vedením ruské KHL by se jistě snadno domluvil na splátkovém kalendáři…

On je taková Greta Thunbergová v mužském provedení. Taky se honí za něčím, co pozbývá smyslu. Jen aby se zviditelnil. »Dodnes jsem z vaší strany nikde nečetl ani neslyšel jednoznačné odsouzení ruské agrese včetně spáchaných zločinů. Nejhorší však je, že tolerujete účast ruských sportovců ve vašich soutěžích. Tím každá vámi organizovaná soutěž vědomě daruje Rusku miliardy dolarů na propagaci jeho agresivní politiky,« uvádí Hašek kromě jiných myšlenkových atrap ve zmíněném otevřeném dopisu.

I od něho jsem kdysi párkrát slyšel, že politika by do sportu zasahovat neměla. Koneckonců, když to bylo ještě povoleno a nosilo se to, tímhle se oháněl kdekdo. Nemíním jeho výše citovaný výrok komentovat, snad jen bych se Haška zeptal, proč vůbec by se NHL, ATP a WTA měly ke konfliktu vyjadřovat, a rovněž bych si od něho rád poslechl, jak tyto organizace vědomě darují Rusku ony miliardy dolarů.

Také by mě zajímalo, s čím vyrukuje příště? Vyzve snad ministerstvo školství, aby zakázalo školám učit, že Rusko jako země, jako stát, vůbec existuje? Že každá zmínka o jeho existenci vysílá do Kremlu miliardy dolarů? Nebo napíše na vnitro (tady by uspět mohl), aby každého, kdo zná azbuku, policie na místě pokutovala? Že každé slovo napsané v azbuce podporuje Putinův režim? Přiznávám, že až budeme v únoru příštího roku slavit ono zlaté naganské čtvrtstoletí, nepustím si ani záběr. Raději budu koukat na detektivky – omlouvám se, sportovní příznivci a sportovní přátelé…

Vedle toho se přiznám, že mám podobně negativní postoj, a znovu jsem si to uvědomil při předávání cen pro Sportovce roku, k zápasům MMA. Vím, že píchnu do vosího hnízda, ale patřil bych mezi novináře, kteří by Jiřího Procházku, jakkoli svými výkony dospěl až na vrchol, dal v oné finálové desítce na poslední místo. Připomínám, že letošní světový šampion organizace UFC získal v prestižní anketě třetí nejvyšší počet prvních míst, zároveň ale posbíral i nejvyšší počet desátých příček a ve finálovém hlasování coby nováček skončil celkově až poslední. I z toho je patrné, jak MMA rozděluje i odborníky a sportovní veřejnost.

»Tohle je nejnáročnější sport. Při vší úctě a pokoře k těm ostatním se to nedá srovnat. V žádném jiném sportu něco takového nenajdete, kde jeden člověk stojí proti druhému a musí ho fyzicky i mentálně ve všech rovinách překonat. MMA beru jako krále soutěží,« nechal se na slavnostním večeru slyšet Procházka. Věřím, že maká, že trénuje nadoraz a že svůj sport miluje. Ale – je to vlastně ještě sport, nebo spíše naplňování násilné vize ve stylu slavné sci-fi Běžící muž s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli? Nebudu nikoho přesvědčovat o negativním postoji (proti gustu žádný dišputát, že?), ale ten můj jen těžko něco změní…

Jinak gratuluji Ester Ledecké a českým hokejistům k zaslouženým triumfům v anketě. A taky si neodpustím blahopřání Miloslavu Hořavovi, jaká kouzla udělal s hokejovou Spartou. Tento týden slaví dvě výhry bez inkasované branky. Dohromady pod jeho vedením získala Sparta 30 bodů z možných 33! Díky tomu se z předposledního místa vyšvihla na přední příčky a teď ji čeká Spengler Cup.

To je snad jediné, co o Vánocích bude poutat sportovní pozornost. A protože si více než gólů budeme užívat klidu a rodinné pohody, berte toto ohlédnutí nejen jako SPORTOVNÍ TÝDEN, ale tentokrát i jako SPORTOVNÍ VÍKEND. Ono toho totiž sportovně nebude v neděli moc co hodnotit, a tak kolega Zbyšek Kupský má pro víkend »padla« a může jít slavit Vánoce. Stejně jako vy, milí čtenáři.

Užijte si nadcházející tři sváteční dny a přeji vám tentokrát jen to jediné – zastavte se po hektickém roce a ponořte se do kouzel vzájemného pouta s těmi nejbližšími. Oni jsou pro vás to NEJ. Sportovní čísla jim nesahají ani po kotníky…

Petr Kojzar

2 KOMENTÁŘE

  1. MOV již 28. 2. 2022 vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské i běloruské sportovce a funkcionáře ze všech sportovních akcí. Ty největší FIFA, UEFA a další to dávno udělaly. Že tak NHL, WTA a ATP tak neučinily, je jejich obrovskou ostudou.
    Angažovanost Dominika Haška v otázce odsouzení agrese Ruska na Ukrajině je chvályhodná. Kdo jiný, než olympijský vítěz, by měl prezentovat taková stanoviska, pokud mají mít nějakou váhu. Že na něj nesouhlasně pokřikuje kdejaká proruská rohožka, je jen důkaz, že to dělá dobře.

Comments are closed.