Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Vítězný start do MS, těšení se na derby...

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Vítězný start do MS, těšení se na derby i kokainová lež

Tak máme za sebou vítězný vstup národního týmu do mistrovství světa v ledním hokeji v Rize. A nebyl to vůbec snadný start. Sice jsme byli proti Slovensku velkým favoritem, ale ve federálním derby to nikdy není snadné. A rivalita byla vidět i na emocích hráčů, kdy nebyla nouze o ostré zákroky, strkanice a rvačky, ovšem padaly také branky. Pohříchu sice jen v první třetině, nicméně klíčové je, že tři padly do sítě Slováků a jen dvě do té naší.

Branka, jakou si za stavu 1:1 dal gólman Šimon Hrubec, kdy si chtěl nahrnout puk pod sebe a místo jistoty v podobě zakrytí »gumového nesmyslu« si ho zasunul do vlastní sítě, se jen tak nevidí. Je však důležité vědět, že tým se nepoložil a vybojoval důležité tři body na úvod. To je dobré znamení pro důležitější duely, které svěřence kouče Kariho Jalonena teprve čekají.

Hokejoví fanoušci budou mít nabitý i nadcházející víkend, stejně jako ti fotbaloví. V letenské epet ARENĚ se chystá duel, který s pravděpodobností hraničící s jistotou rozhodne o titulu. I když pak před námi budou ještě tři duely, těžko předpokládat, že by si buď Sparta nebo Slavia po případném úspěchu v zítřejším derby »S« nechala mistrovské oslavy zhatit.

Vyhraje-li Sparta, povede ligu již o pět bodů, a v tom případě je hotovo, co si budeme nalhávat. Zvítězí-li naopak Slavia, bude mít náskok jednobodový, ale při její formě a s vědomím dvou domácích zápasů v zádech a cestě do Olomouce, která je z celé šestky očividně nejslabší, je to také dostatečný polštář. Nu a remíza? Ta by nahrála Spartě. I ona má doma dva duely, přičemž na Slovácku by jí ve vloženém kole stačila remíza. Tam nedávno, v závěru základní části, ostatně 1:1 »plichtila«, ale zahodila velké množství šancí a třikrát proti ní hrála branková konstrukce.

Co si budeme povídat, favoritem jsou červenobílí, ač hrají venku. Mají velkou fazonu, navíc i širokou lavičku. To Sparta jede poslední zápasy »na morál«, jak rád používá toto sportovní spojení šéf strany PRO Jindřich Rajchl, ovšem v jiné souvislosti – když kouká na představitele vlády nebo na prezidenta republiky. Naposledy v Olomouci vyhráli Letenští šťastnou trefou Martina Minčeva, kdy míč poskočil o drn, nejtěsněji 1:0, přičemž pět minut nastaveného času strávili zdržováním u rohového praporku. Předtím Sparta ve třech duelech v nastaveném čase sama udeřila (proti Slavii, s Plzní a v Liberci), přičemž hlavně pokutové kopy, jakkoli byly správně zapískané, bývají dílem paní Štěstěny.

Zato Slavia jede. Poslední duel s Bohemkou (6:0) byl toho důkazem. A čtyři dny předtím vynulovali červenobílí právě Spartu ve finále poháru, kde byli jasně lepší. Domnívám se, že kdyby se hrálo jako v hokeji na čtyři vítězné, vyhraje současná Slavia například 4:1 na zápasy. Ale to neznamená, že ten jeden prohraný duel nemůže být zrovna ten zítřejší.

Sportovní národ se na něj těší a celý týden o tomto vrcholu sezony mluví hlasitěji než o MS v hokeji. O to více překvapuje, že do hry může vstoupit i něco tak naprosto nepochopitelného a vylhaného, jako byl článek na webu Ruik.cz s titulkem: »Čvančara v obřích problémech! Policie jej údajně vyšetřuje kvůli kokainu, Sparta se jej plánuje zbavit.«

Kroutím hlavou nad tím, jak může někdo v době, kdy se vše ověřuje z několika zdrojů a kdy je jasné, že protistrana očividnou lež jasně a srozumitelně vyvrátí, něco takového pustit do éteru. Koneckonců, Tomáš Čvančara i druhý osočený, Jan Mejdr, již podstoupili testy na kokain s výsledkem negativním. A článek byl stažen z webu Ruik.cz rychlostí blesku. Navíc může vydavatel počítat s postihem v podobě trestního oznámení, které Sparta již podala.

»Pro to, co se stalo, neexistuje omluva. Spousta lidí, publikujících na internetu a sociálních sítích, včetně autora textu, nemá základní povědomí o mediální etice, mediálním právu, odpovědnosti za vlastní text či práci se zdroji. Tento článek nemá s relevantní žurnalistickou prací absolutně nic společného. Vyvolal však nenávist a poškodil hráče i náš klub,« řekl ředitel komunikace AC Sparta Praha Ondřej Kasík.

Naprostý souhlas s panem Kasíkem. Jen mě v té souvislosti napadá tak trochu kacířská myšlenka. Že bychom měli my, občané, podat trestní oznámení i na pana Martina Řezníčka z ČT a jemu podobné, kteří vedli prezidentskou kampaň bez povědomí o mediální etice, a tudíž jednostranně, a nenávratně poškodili český národ dosazením do nejvyšší ústavní funkce někoho, kdo sice aktivně pracuje, ale určitě ne pro naše národní zájmy.

Ano, vím, sem to nepatří, tudíž se pojďme oprostit od politiky a užívejme si víkendové boje na fotbalových trávnících a hokejovém ledu. Určitě to bude stát za to!

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here