Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN ZBYŠKA KUPSKÉHO: Kde hrát – nejen o prostoru

SPORTOVNÍ TÝDEN ZBYŠKA KUPSKÉHO: Kde hrát – nejen o prostoru

Máme už pár dní březen. Období dobré nejen pro změny posádek na Pražském hradě, ale i pro sport. Vlastně pro některé sporty. Především pro ty zimní. V poslední době se však ukazuje, že ani přes vyhřívané trávníky to není období pro fotbal. A koneckonců se problémy vyskytují i při hokeji…

Nedávno třeba bylo v Jablonci nad Nisou v 38. minutě kvůli sněžení asi na osm minut přerušeno utkání, v němž domácí porazili Teplice 4:1. Jak po dvou zápasech v krátké době za sebou vypadal trávník v Liberci (nejdříve v MOL Cupu prohrál se Spartou, poté v ligovém zápase s Bohemkou) také nebyl hezký obrázek.

Už nějaký pátek (od sezony 2010/2011) musí klub, který chce hrát mezi elitou, mít vyhřívaný trávník. Ten by měl pomoci zajistit způsobilost terénu, ale na příval sněhu, který na plochu během pár hodin těsně před utkáním napadne, je i vytápění krátké. Zápasy se pak odloží a kluby se dohodnou na náhradním termínu. Nikdo nemluví o nějaké kontumaci. A mimochodem – vzpomenete si, kdy a kde byl první vyhřívaný trávník? Neklame-li mě paměť, bylo to v roce 1987 ve Vítkovicích.

Čas od času se přihodí problém i s ledem při hokeji. Úvodní zápas předkola play off hokejové extraligy mezi Olomoucí a Karlovými Vary, který byl ve středu ukončen kvůli potížím s ledem po první třetině za stavu 2:0 pro domácí Hanáky, se dohrál včera. Ale nebylo to tak jednoduché. »Jeden z klubů chtěl hrát první zápas od začátku a od stavu 0:0, druhý zase až od druhé třetiny a stavu 2:0,« uvedl ředitel soutěže Martin Loukota na webu iSport.cz. Ani jeden z týmů není ten, kterému bych fandil, tak mohu korektně a nezaujatě tipnout, kdo chtěl hrát od stavu 2:0 – není to ostatně nijak složité.

A tady se najednou, možná i k přeplněnému kalendáři, začalo mluvit o kontumaci ve prospěch hostů. Což se možná i dá pochopit, už jde o dost. Ale je tu jedno velké ALE – určitě si vzpomenete, kde se koncem září porouchala rolba – ano, bylo to v Karlových Varech a soupeřem byl tým z Hané. Tehdy se zápas odložil na 15. listopadu. Že by karma?

Ono je asi důležité, kde se hraje. A možná ještě důležitější i kde – teď nemyslím prostor, ale jméno. A jak to tak vypadá, momentálně není nic důležitějšího. Alespoň podle toho, co plánuje Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Mluvím o možné reorganizaci domácích fotbalových soutěží v ČR pro dospělé. »Projekt reorganizace soutěží FAČR je nevyhnutelný krok. Důvod je jednoduchý – současný systém soutěží v českém fotbale je dlouhodobě neudržitelný jak sportovně, tak ekonomicky. Projekt reorganizace běží interně již déle než rok a je to jeden z důležitých milníků nutných změn. Výkonný výbor FAČR jej zadal ke zprocesování Regionální komisi. Ta se tématem opakovaně zabývala a zřídila si k posuzování restrukturalizace pracovní skupinu, která řeší jednotlivé aspekty a parametry,« uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Technický ředitel FAČR a člen pracovní skupiny Regionální komise pro Projekt reorganizace soutěží Zdeněk Psotka doplnil: »Situací se intenzivně zabýváme, jednáme se všemi složkami naší pyramidy od profesionálního fotbalu, přes Řídící komise v Čechách a na Moravě, s krajskými a okresními svazy až po ty nejmenší kluby. Vnímáme jejich podněty, abychom věc mohli co nejlépe analyzovat a posouvat se v této tematice dál. Rád bych zdůraznil, že změny logicky nevstoupí v platnost v letošním roce od nové sezony 2023/24. Na to z mnoha ohledů ani nejsme připraveni. Vnímáme, jak citlivou otázkou možná restrukturalizace soutěží je. Pokud k ní dojde, odhaduji ji v horizontu dvou nebo tří let.«

Konkrétně pak možné změny přiblížil takto: »Zdůrazňuji, že jsme opravdu na začátku celého projektu, nic nebylo rozhodnuto a v tuto chvíli není na stole ani žádný konkrétní návrh restrukturalizace, byť se v médiích některé objevují. Například v souvislosti s údajným zrušením stávajících 1. B tříd. Potvrdit mohu to, že všeobecná shoda panuje na pojmenování jednotlivých soutěží, kde by se mohlo upustit od jejich stávajících označení (ČFL, MSFL, divize, krajský přebor, 1. A třída, 1. B třída, okresní přebor, III. třída, IV. třída) a používalo by se jednodušší označení počínaje 3. ligou (současná ČFL + MSFL) až po 9. (III. třída), či 10. ligu (IV. třída).«

Co tedy hlavního má přinést tento návrh? Dostanu se k tomu trochu oklikou. Jeden můj známý byl před nějakým časem trochu zklamán přístupem svého syna. »Myslel jsem si, že bude hrát ligu, ale on tomu nedává vše, co by měl a mohl a tak skončí tam, kde je…« Položil jsem mu otázku, na kterou jsem odpověď samozřejmě znal, ale chtěl jsem to slyšet od něj: »A kde hraje teď?« »Vždyť to víš – Českou fotbalovou ligu,« odpověděl mi. Taky v té odpovědi vidíte to slovo LIGA?

Takže podle tohoto návrhu se všichni, kteří se »motají« kolem fotbalu, budou moci pyšnit tím, že jsou ligoví…

Opravdu je toto tím nejdůležitějším problémem, který by měla FAČR řešit?

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.