SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Čekání, čekání, čekání a čekání

Jízlivá otázka na začátek: Jaký je rozdíl mezi hokejovým a fotbalovým mistrem? Ten druhý může v posledním zápase prohrát 🙂 . Dopředu upozorňuji, že dnes budu jízlivý a ironický…

Je to možná na nějaký čas poslední sportovní víkend, který bude o kopané a hokeji. Tento víkend ale také přinesl ukončení několikaletých čekání a jiná naopak prodloužil.

Znalci následující zatím neúplný výčet pochopí: Lotyšsko (+7), USA (0), Švýcarsko (0), Švédsko (0), Finsko (-6), ČR (-5), Slovensko (-1), Dánsko (-1), Kazachstán (+3), Norsko (+1), Francie (-1), Rakousko (-3), Maďarsko (+3), Slovinsko (+1); Velká Británie (-1), Polsko (+4), Itálie (-4), Jižní Korea (0), Rumunsko (0), Litva (-3), Japonsko (0), Ukrajina (0), Čína (+2), Estonsko (- 1), Nizozemsko (+1), Srbsko (-2); Španělsko (+1), Gruzie (+3), Chorvatsko (-2), Austrálie (x), Izrael (-2), Island (-2), SAE (+2), Belgie (-2), Bulharsko (-2), Nový Zéland (x), Turecko (-1), Mexiko (-4); Tchaj-wan (-1), Turkmenistán (-3), JAR (-1), Thajsko (-1), Lucembursko (-1), Kyrgyzstán (-1), Bosna a Hercegovina (-3), Hongkong (x), Singapur (-2), Írán (-4), Malajsie (-3); Filipíny (x), Mongolsko (x), Kuvajt (-5) a Indonésie (x).

Jsou-li snad tací, kteří nevědí, o čem je řeč, je nutno uvést, že jde o pořadí hokejových týmů na letošních planetárních turnajích ve všech výkonnostních skupinách (odděleny středníkem). V závorce za každým týmem je posun oproti loňskému pořadí, x je u loni nestartujících.

Chybí vám tam určitě několik tradičních hokejových států – dva se turnajů účastnit nesmějí a Kanada s Německem za několik minut rozehrají finále. Nepočítám samozřejmě mužstva KLDR, které hrálo naposledy v roce 2019 (na 40. místě) a Irska s Řeckem naposledy v roce 2013 na 44. a 45. místě.

Takže sečteno a podtrženo – z 55 týmů je osmé místo úspěch. Je pravda, že bývaly doby, kdy právě toto pořadí znamenalo sestup. A kdo z Čechů by nefandil reprezentaci s osmi hráči z extraligy, že? Jenže myšleno je semifinále. A kdo z Čechů by nefandil reprezentaci, za kterou hrají John-Jason Peterka, Filip Varejcka a Dominik Kahun (ten se dokonce narodil v Plané)? Jako bonus pro sousedy, kteří příští rok budou hrát možná v Ostravě, finalista nabízí Wojciecha Stachowiaka 🙂 .

A teď k tomu čekání. Švýcarsko má historicky jedenáct cenných kovů – tři stříbra (1935, 2013 a 2018) a osm bronzů (naposledy z roku 1953). Letos si věřilo na první zlato a nasvědčovala tomu i tabulka skupiny v Rize, kde mnozí vyhodnotili porážku s domácím Lotyšskem jako »dáreček«. Ti si historicky nejlepší výsledek uhráli dnes.

Týmy USA postupně získaly 20 medailí – dvě zlaté (1933 a 1960), devět stříbrných (poslední v roce 1956) a devět bronzových (tři do roku 1962 a zbytek od roku 1996).

Německo má zatím historicky dva bronzy (1932 a 1934) a dvě stříbra (1930 a 1953). Tady jedno dlouhé čekání včera skončilo a dnes? Co bude dál?

Další čekání jsou fotbalová. Slavia podruhé za sebou ztratila náskok a nezískala titul. Ten k dosavadním 36 po devíti letech čekání připadl Spartě. Ale 36 je hezké číslo i pro dalšího včerejšího doma poraženého. K tomu se ovšem dostaneme trochu oklikou.

V roce 1975 jsou v »klokaním« kalendáři dvě významná data. V pondělí 16. června se Bohemians porážkou 0:5 v Třinci nevídaným způsobem zapsali do historie fotbalové ligy – a také do historie Sparty. Poslali ji do druhé ligy. Oba kluby si však nemají co vyčítat: závěr ligy byl skandální a udivil i otrlé znalce, kteří už byli na leccos zvyklí. Kdo mohl a potřeboval to, podplácel. Soupeřovy hráče, rozhodčí. Prvním sestupujícím už byla Nitra, o druhém se rozhodovalo mezi Spartou a Třincem.

Závěrečné kolo. Sparta a Třinec mají 25 bodů, bylo jasné, že oba vyhrají a rozhodne skóre. Sparta hostí Teplice, Třinec Bohemku. Hostům už o nic nejde. Na Letnou přišlo 14 798 fanoušků. Hráči Teplic dělali, co mohli, aby Spartě cestu k vítězství usnadnili. Diváci viděli, že je zápas prodaný, ale v jakémsi amoku hnali svůj tým k dalším gólům. Sparta vyhrála 4:0, branky padly v 17., 38. z penalty, 45. a 52. minutě, ale gólů mohla dát mnohem víc. Lidi za brankou šíleli, když hráči Sparty nebyli schopní dovalit míč do brány ze dvou kroků. A ano, čtete správně – Sparta kopala penaltu už ve 38. minutě a žádnou v konci zápasu…

V Třinci se děly nevídané věci. První tři góly padly v 6., 10. a 54. minutě. Pak dlouho nic – dokud nedorazila zpráva z Prahy. Jsou nutné ještě dva góly? Tady jsou: v 63. minutě z penalty, a ten rozhodující v 86. minutě. O sestupu rozhodovalo pravidlo o lepším podílu skóre. Třinec má 0,83 a Sparta 0,81. Dvě setiny navíc, jeden gól…

I tak klokani skončili v tabulce třetí za bratislavským duem Slovan – Inter, které si to o titul rozdalo také v posledním kole – zápletka jako od Hitchcocka. Proto mohla Bohemka 17. září nastoupit v Budapešti proti místnímu Honvédu k prvnímu zápasu v evropských pohárech, konkrétně v Poháru UEFA. Na konečných 1:1 tehdy vyrovnal Tonda Panenka. V Ďolíčku pak s Maďary prohráli 1:2 a na další evropský zápas čekali do 19 září 1979, kdy do Ďolíčku přijel Karl-Heinz Rummenigge a spol. – tedy slavný Bayern Mnichov. Ani tehdy nepřišel postup, ale byl to začátek série sezón, kdy Bohemka v evropských pohárech nechyběla. Postupně se tak utkala s kluby Sporting Gijon a pozdějším vítězem Ipswich Town (1980/81), FC Valencia (1981/82), Admira Wacker Vídeň (dnes Mödling), AS Saint-Étienne, Servette Ženeva, Dundee United a pozdějším vítězem Anderlecht Brusel (1982/83). Jako mistr reprezentovali klokani v následující sezóně Československo v PMEZ proti mužstvům Fenerbahce Istanbul a Rapid Vídeň s Tondou Panenkou v kádru a pak opět v Poháru UEFA s týmy Apollon Limassol, Ajax Amsterdam a Tottenham Hotspur (1984/85), Rába ETO Győr a 1. FC Köln (19855/86) a po roční přestávce poslední evropský zápis 16. září a 1. října 1987 proti belgickému KSK Beveren. Zajímavá jsou jména trenérů – Dušan Uhrin a Ladislav Novák 🙂 .

Bohemka má po devíti ročnících v evropských pohárech z 36 zápasů kladné skóre 52:46, 13 výher a sedm remíz. Koho přivítá po dlouhé přestávce při jubilejní desáté účasti? A jak se povede nepražskému i dalším pražským účastníkům evropských bojů, jejichž někteří fanoušci už nyní vědí, že ze strany Bohemians to bude ostuda? Počkejme si 🙂 .

Na co čekat už nemusíme, je výměna Zbrojovky za Karvinou, ale dojde-li k výměnám i na trase Pardubice – Příbram a Zlín – Vyškov, se teprve uvidí.

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy