Home Názory SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Dream Team, senzace i »senzace« a haka

SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Dream Team, senzace i »senzace« a haka

Tento víkend je po nějakém čase první bez prvoligového fotbalu, protože reprezentace právě přátelsky bojuje v Budapešti. Ale v dalších kolektivních sportech mužské pokolení »válčí« na několika frontách.

Když si přečtete, že v zápase mistrovství světa porazila Kanada svého souseda z USA, mohlo by někoho napadnout, že jde o lední hokej. Ale je to jinak, poprvé od šedesátých let minulého tisíciletí nemají Američané medaili ze dvou světových šampionátů v řadě. Před čtyřmi lety v Číně skončili největší favorité dokonce až sedmí za ČR. Po sobě jdoucí turnaje bez medaile zažili Američané i v letech 1963 (4.), 1967 (4.) a 1970 (5.), kdy však za ně často hráli basketbalisté z univerzit. Kanada získala cenný kov poprvé. Na minulém šampionátu v roce 2019 obsadila až 21. místo.

Možná se ve zmiňovaném hokeji brzy stane, že zvítězí tým Německa, ale bude to stejné překvapení, jako když němečtí basketbalisté ve finále šampionátu na Filipínách porazili Srbsko 83:77, vyhráli i osmý zápas na turnaji a jsou poprvé mistry světa? Dosud největším úspěchem pro Německo byl světový bronz v roce 2002. Předtím v roce 1993 ovládli evropský šampionát, na kterém je vedl kouč dnešního soupeře Svetislav Pešič.

Basketbal se za posledních 30 let globalizoval. Už není rok 1992, kdy na OH v Barceloně řádil Dream Team vedený Michaelem Jordanem. Nyní na turnaji, který pořádali společně Filipíny, Japonsko a Indonésie, hrálo třeba Jordánsko (32.), Kapverdy (28.), Libanon (23.) nebo Jižní Sudán (17.). Ale líbí se mi, že ve finálovém zápase měli hráči na svých dresech nápisy Deutschland a Srbija, přestože v titulcích při televizním přenosu bylo Germany a Serbia. To ve zmiňovaném zápase v Budapešti čteme Hungary a Czechia. Samozřejmě chápu, že jde o anglické názvy, ale to Czechia prostě těžko koušu…

Ale Německo má po víkendu i opačný zážitek – u fotbalové reprezentace den po debaklu 1:4 s Japonskem v přípravě skončil trenér Hansi Flick. Vedení svazu o jeho odvolání informovalo na webu s tím, že nástupce bude oznámen v nejbližší době.

Osmapadesátiletý Flick se reprezentace ujal v září 2021, kdy nahradil Joachima Löwa. Neúspěch na loňském mistrovství světa v Kataru, kde Němci skončili už ve skupině, ještě ustál, nyní byl však odvolán. Ani Německo už není »Dream Team«…

»Teprve« v osmifinále je volejbalový evropský šampionát, kde svěřenci Jiřího Nováka, kteří do vyřazovací fáze prošli ze třetí příčky ve skupině C, hrají v Bari proti druhému celku skupiny A Srbsku. Právě tomuto soupeři dvakrát podlehli v přípravě na šampionát. Vítěz si ve čtvrtfinále zahraje s vítězem zápasu Polsko – Belgie, Ostatní čtvrtfinálové dvojice jsou již známé: Francie – Rumunsko, Slovinsko – Ukrajina a Itálie – Nizozemsko.

To ve Francii začal »veleturnaj«. Důkaz toho, jak čas letí – protože do 8. října se budou hrát zápasy ve skupinách a mistři světa budou známi až 28. října. Snad pro tu délku někteří tvrdí, že je z organizačního hlediska předzvěstí pařížské olympiády 2024.

Mistrovství začalo překvapivou výhrou domácího týmu 27:13 nad Novým Zélandem, který poprvé v historii šampionátů prohrál utkání základní skupiny. All Blacks před duelem v Saint-Denis zvítězili ve 31 zápasech základní fáze.

Přesto je Francie v tabulce skupiny zatím až druhá – Italové porazili Namibii 52:8 i díky sedmi pětkám a připsali si do tabulky pět bodů, stejně jako třeba Australané, kteří položili proti Gruzii čtyři pětky, nebo první tým světového žebříčku Irsko. To vstoupilo do mistrovství světa drtivým vítězstvím nad Rumunskem 82:8.

Důležité je zmínit specifické bodování v zápasech základních skupin, kde vítězný tým získává čtyři body. Remíza znamená pro oba zúčastněné týmy zisk dvou bodů, v případě prohry zůstává poražený tým bez bodu. Ve hře jsou dále bonusové body – jedním bodem navíc je ohodnoceno položení alespoň čtyř tzv. pětek, jeden bod je možné získat také v případě prohry o méně než sedm bodů.

A na závěr známe »zpestření« úvodů týmu Nového Zélandu:

Těšme se tak na příští týden. Třeba i proto, že hokejová nejvyšší soutěž odstartuje čtvrteční předehrávkou 1. kola mezi Plzní a mistrovským Třincem, zbývajících šest zápasů úvodního dějství je na programu v pátek 15. září.

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here