Home Názory SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Holky s holkama, kluci s klukama

SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Holky s holkama, kluci s klukama

Ve Španělsku se dějí věci… Kolem fotbalu – ale vlastně ne kolem fotbalu, jen se to přihodilo po fotbalovém zápase. Věnoval se tomu už kolega Petr Kojzar v pátek, ale během víkendu se to silně vyvinulo.

Když Zdeněk Svěrák napsal, že: »kluci mají rádi míče, lítaj s nima po parku. Holky, co se míče týče, dávaj‘ přednost kočárku,« neměl tak docela pravdu. Holky taky rády míče a lítaj s nima třeba právě na světovém šampionátu. Ovšem písnička, kterou Svěrák zpíval s Jaromírem Uhlířem, pokračuje: »kluci, kluci s klukama, holky, holky s holkama. Je to léty, je to věkem, je to těma rokama.« A toho se asi budou muset všichni držet, aby byl ve světě klid. Protože kdyby holky fotbalistky trénovaly holky trenérky, nemohlo by se stát toto:

Ale svět má potřebu řešit předsedu španělského fotbalového svazu (RFEF) Luise Rubialese Béjara. Ten odmítl odstoupit a přešel do útoku, když označil tvrzení záložnice Jennifer Hermosové, že s polibkem při ceremoniálu po finále mistrovství světa nesouhlasila, za lež. V prohlášení na webu pohrozili čerstvé světové šampionce soudem, podle něj s polibkem souhlasila. Útočnice souhlas nejprve v prohlášení pro svaz potvrdila, posléze to ale pro hráčskou asociaci FUTPRO popřela a vyslovila se pro exemplární trest. »V žádném případě jsem nesouhlasila s polibkem, který mi dal, a samozřejmě jsem se v žádném případě nesnažila prezidenta nadzvednout. Nesnesu, aby bylo zpochybňováno mé slovo, natož aby byla vymýšlena slova, která jsem neřekla,« prohlásila Hermosová.

V prohlášení na svazovém webu jsou však zveřejněny čtyři fotografie z ceremoniálu, z nichž má jasně vyplývat, že tělesný kontakt byl oboustrannou reakcí v euforii po zisku titulu. »RFEF lituje, že po tak mimořádném sportovním úspěchu, jakým je mistrovství světa ve fotbale, není oslavován tak, jak si situace a úspěch zaslouží, a to ze zcela nesportovních důvodů,« píše se v závěru prohlášení.

Ale včera FIFA informovala na webu o dočasném pozastavení výkonu funkce prezidenta Rubialese po dobu, kdy probíhá disciplinární řízení minimálně na 90 dní. Rovněž dostal spolu se španělským svazem zákaz, aby se jakýmkoliv způsobem pokoušeli kontaktovat Hermosovou. »Důvodem je ochrana základních práv Jennifer Hermosové a také zajištění bezproblémového průběhu disciplinárního řízení,« uvedla FIFA s tím, že Rubiales nesmí vykonávat funkci na mezinárodní ani národní úrovni.

V souladu s ustanoveními stanov RFEF převezme po tuto dobu dočasné předsednictví zástupce místopředsedy Pedro Rocha Junco. Rubiales prohlásil, že se bude právně hájit u příslušných orgánů, má plnou důvěru v orgány FIFA a opakuje, že tímto způsobem dostává příležitost zahájit svou obhajobu, aby zvítězila pravda a byla prokázána jeho naprostá nevina.

Když to hodně zjednoduším: za jednu pusu? Chápu, že jsou věci, které mohou porušit »základní pravidla slušného chování« a »znevážit fotbal a/nebo FIFA« – tedy to, co zkoumá disciplinární řízení i světová federace FIFA. Chápu, že jsou věci, které může ministryně práce Yolanda Díazová označit za nepřijatelné a může pak prohlásit: »Vláda musí jednat a přijmout naléhavá opatření: beztrestnost za macho jednání je u konce. Rubiales nemůže pokračovat ve funkci.« Chápu, že jsou věci, které jsou přes čáru, ale já je tady neviděl.

Nebudu tu řešit, co snižuje důstojnost žen a co ne, jen připomenu něco z nedávné doby:

Ano, to udělala sama, nikdo ji k tomu asi nenutil – kromě toho, že »ji přemohla atmosféra okamžiku« a k oslavení výhry zvolila tento způsob. Ale co řekl Rubiales? »Bylo to bez zlého úmyslu v okamžiku velkého vzrušení. V té době nám to přišlo přirozené, ale z pohledu zvenčí to způsobilo rozruch. Musím se omluvit, poučit se z toho a uvědomit si, že když jsem prezident, musím být opatrnější.«

Ale nemusíme chodit do zahraničí:

Když už jsem se dostal do našich končin, jen lehce připomenu, co se děje na našich fotbalových hřištích:

To je taková česká klasika posledních dnů – nebo spíše roků…

To v tom zmiňovaném Španělsku se dějí i jinší věci. Třeba takový celkem klidný člověk, jako je trenér Bílého baletu Carlo Ancelotti se také dokáže rozčílit:

To když se jeho svěřenci nedohodli, kdo pude kopat penaltu a došlo k neproměnění.

A v závěru jen dotaz. Při pátečním souboji trojskokanek na světovém šampionátu v Budapešti do posledních chvil bojovala o zlato Venezuelanka Yulimar Rojasová a Ukrajinka Maryna Bekh-Romančuková. Během přenosu jedné z nich dost okatě fandil i komentátor, před posledním ukrajinským pokusem dokonce řekl »Sláva Ukrajině!« a pak byl celkem nešťastný, když se nezadařilo. Díval jsem se na to v přímém přenosu, hned po tom, co jsem slyšel, jsem si to ještě pustil ve zpětném přehrávání na webu, ale nyní tam už je pouze záznam, kde jsou ta slova vystřižena (přibližně v čase 3:35:20)…

Včera večer stejná televize odvysílala pohádku, jejíž název vlastně přináší odpověď na před pár slovy nevyřčenou otázku: Čert ví proč.

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

8 KOMENTÁŘE

 1. 💥Voják Ozbrojených sil Ukrajiny, zajatý ruskou jednotkou Jižní skupiny, promluvil o situaci v ukrajinské armádě.

  ☠️Morálka a psychický stav příslušníků jednotky jsou deptány vlivem velkého počtu mrtvých a raněných, říká voják.

  ❗️Bojovník přiznává, že v jeho jednotce jsou nacionalistické formace, které se vyznačují příslušnými atributy (hákový kříž, vlajky, pozdravy). Nejdou do první linie, ale jen velí brancům z krytů. Bijí vojáky a chovají se k nim hrozně.

  Ke zprávě je připojeno doprovodné video.

  👉 Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

 2. Pane Kupský, proč lžete? Inkriminovanou část závěru trojskoku žen jsem si pustil ze záznamu na O2 TV. Především redaktor Dusík nikomu nenadržoval. Před posledním skokem ukrajinské trojskokanky pouze komentoval její oční oční stíny, které ji v ukrajinské žluto-modré barvě pomáhá nalíčit její kamarádka. Pokud dodal „Sláva Ukrajině“ pak to bylo právě v souvislosti s těmito očními stíny a stuhou stejných barev ve vlasech. V žádném případě jako výkřik, kterým by ji povzbuzoval.
  Vaše vyjádření chápu jen jako další podlý střípek v kontextu tažení tohoto webu proti všemu ukrajinskému. Do toho spadá i tvrzení, že to někdo později v iVysílání na webu ČT vystřihl. Rozpaluje vás doběla, že Ukrajinci svoji vlast podporují i na podobných akcích a že to nejsou žádní nacisti, jak se nám vy a ostatní zde na iportaL24 snažíte namluvit.

  • Karle, opět jste potvrdil, že čtete od konce, možná jen konec 🙂
   Tvrdíte, že lžu, ale pak plácnete, že jste to sledoval ze záznamu na O2 TV… Pak dokonce připustíte, že to mohl říct, ale v souvislosti s něčím… Nikde jsem nenapsal, že někomu nadržoval – pouze, že okatě fandil – to není slovíčkaření, to je rozdíl. A jestliže to není ve zmiňovaném záznamu, potvrzuje to, že Vy jste to neslyšel, ale nedokazuje, že to nebylo vystřiženo.
   Nejde mi ani tak o to, jestli to řekl a pak to bylo vystřiženo, ani o ta dvě slova, jde mi o to, že komentátor má být nestranný. Možná to nevnímáte, ale je to tam – a to nemluvím o komentování výkonů amerických sportovců…
   Budete asi muset hodně dlouho hledat, abyste našel má slova, že Ukrajinci jsou nacisti nebo že bych bojoval proti všemu ukrajinskému. Mně nic Vámi podsouvaného do běla nerozpaluje, tak mě laskavě přestaňte takto cejchovat. Děláte tím blbce jen sám ze sebe – ale to je asi jen Váš boj 🙂
   Z

   • Ano, vidím další vlastenku Ukrajinku, krásnou holku s očními stíny v barvách Ukrajiny, která se stala mistryní světa a doufá, že ruský agresor odejde z jejich území. Pak je ochotna na MS s nimi opět soutěžit. Máte něco proti? Nechcete snad říci, že vojáci se budou zabíjet v zákopech na území Ukrajiny a sportovci Ukrajiny budou s Rusy soutěžit a tvářit se jakoby nic.

    • Vy jste fakt ztracenej případ…
     Téma Rusko sem uměle zatahujete proč???
     Když se „WhatsApp“ čte „vocap“, Vy budete nejspíš „WhatsAs“ 🙂

    • Chápu, argumenty došly, následují rádoby vtipné nadávky. Nebojte se, na vaši úroveň se nesnížím. Za to mi nestojíte.

    • to byl jako argument to odvedení k tématu Rusko? Tak to potom jo, zřejmě slušnej oddíl 🙂
     A že zrovna Vy, který už jste zde nadával většině autorů, budete psát o klesnutí na něčí úroveň, to je taky bomba…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here