SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: První vyhrání, není to totéž

Asi vás zarazil celkem nelogický titulek. Je to ale pouhé okopírování jedné části jisté televizní soutěže, kde se spojí dvě různá přísloví. Pokud jsou tací, kteří zatím netuší, o která jde, napovím spojením zbylých částí: »Když dva dělají totéž, z kapsy vyhání.«

O čem tedy budou následující řádky? Napovím, že je nutné si uvědomit, že zatímco něco končí, něco také začíná. Sportovci a fanoušci již asi vědí, ostatním připomenu, že v tuto chvíli se jede poslední etapa letošní Tour de France a zároveň posledním zápasem končí fotbalová FORTUNA:LIGA první kolo.

Teď si můžeme rozebrat, co je pravdy na v úvodu použitém rčení »První vyhrání z kapsy vyhání«. Ale nejdřív je třeba si ujasnit, co bylo první vyhrání. Bylo to, když Jonas Vingegaard v 5. etapě vyjel na kopec Marie Blanque a setřásl přitom Tadeje Pogačara i Adama Yatese z týmu UAE?

Nebo když o den později Slovinec během 6. etapy podnikl rozhodující útok 2,7 km před vrcholem Cauterets-Cambasque, nechal za sebou Dána z týmu Jumbo-Visma a jako bonus si připsal etapové vítězství?

Co bylo první vyhrání? Když se Vingegaard oblékl do žlutého dresu, nebo když Pogačar vyhrál jako první z nich etapu? Jak je známo, Dán pak vyhrál časovku a důležitý náskok přidal další den, zatímco Slovinec přidal vítezství ve včerejší etapě.

Od začátku TdF se vlastně řešilo, zda loňský vítěz obhájí a vyrovná výkony svého soka, jenž ovládl předešlé dva ročníky »Staré dámy«. Tady přichází v úvahu spíše běžnější obecné: »Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe.«

První vyhrání za sebou totiž rozhodně mají po včerejších zápasech nováček Karviná, trochu překvapivě Teplice, vršovické duo Bohemians – Slavia a po dnešních Mladá Boleslav, Liberec a Slovácko. Přidá se k nim Sparta nebo Olomouc? A pro koho to bude z kapsy vyhnání, respektive kdo se bude smát naposled a nejlépe? Na to si budeme muset chvíli počkat.

Tím se dostáváme k druhému použitému rčení. Za poměrně menšího zájmu se konají jiné dvě akce. První se snaží navázat na přerušenou tradici. Na antukových kurtech v Nice se se letos po čtyřleté pauze hraje tradiční soutěž smíšených družstev. Turnaje se účastní šest týmů rozdělených do dvou tříčlenných skupin (Švýcarsko: Céline Naefová, Leandro Riedi; Francie: Alizé Cornetová, Richard Gasquet; Dánsko: Clara Tausonová, Holger Rune a Chorvatsko: Donna Vekićová, Borna Ćorić; Belgie: Elise Mertensová, David Goffin a Španělsko: Rebeka Masárová, Carlos Alcaraz).

Hopmanův pohár se v obvyklém lednovém termínu v australském Perthu hrál v letech 1989 až 2019, poté ustoupil obnovenému Světovému poháru družstev pod názvem ATP Cup. Letos se místo něj v Austrálii hrál smíšený turnaj United Cup.

Úvodní ročník Hopman Cupu v roce 1989 vyhrálo Československo (Miloslav Mečíř a Helena Suková), české dvojice pak triumfovaly ještě v letech 1994 (Petr Korda a Jana Novotná) a 2012 (Tomáš Berdych a Petra Kvitová).

Vítěz nedávného Wimbledonu nepomohl Španělsku do finále, to právě hrají Švýcarsko s Chorvatskem. Uvidíme, zda se tradiční turnaj bude hrát i příští rok, nebo potvrdí, že když dva dělají totéž, není to totéž…

To samé mnozí tvrdí všeobecně o sportech, které si »přivlastnili« »pánové tvorstva« ve chvílích, kdy je začne provozovat ta hezčí část lidstva. Záměrně nepoužívám slovo něžnější, protože třeba takový box v ženském podání rozhodně něžným není, ale hezčí je alespoň to, co se občas stane po konci rohování 🙂

Nyní v Austrálii a Novém Zélandu probíhá světový šampionát fotbalistek. V mužské kategorii se takový turnaj dlouho hrál na konci sezóny, pomineme-li nedávný Katar. Ale nyní »u protinožců« má Česká republika docela podstatné zastoupení. Stará se o ně nejen rozhodčí Lucie Ratajová, která je na mistrovství světa žen potřetí. Tým pořadatelů z menšího z ostrovů vede osmačtyřicetiletá česká trenérka Jitka Klimková už od roku 2021. Možná právě až její přítomností se »ženstvo« Nového Zélandu dočkalo prvního vítězství na šampionátu při šesté účasti, v patnácti předchozích zápasech jen třikrát remizovalo.

A že se někdo třeba ženské kopané vysmívá a říká, že se s mužskou nedá srovnávat. Viděli jste třeba první gól šampionátu, který rozhodl právě o zmiňovaném vítězství?

Nebo třeba proč Nigérie dohrávala závěrečné minuty bez vyloučené záložnice Deborah Abiodunové?

V čem je tedy ženský fotbal jiný než ten mužský? Možná v tom veřejném zdůvodnění sledování videa. Ono ale nejspíš platí hlavně to, že:

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy