Home Názory SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Ze 17 žádný mistr a návrat k tradicím

SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Ze 17 žádný mistr a návrat k tradicím

Kolega Petr si v pátek pohrával s myšlenkou, co je SPORTOVNÍ TÝDEN a co SPORTOVNÍ VÍKEND a připomněl řadu statistických údajů. Mohl bych na něj navázat, asi to není novinka, tak tedy formou kontrolní otázky: Který klub měl v Kataru nejvíce svých hráčů?

Svého času to v hokeji bývalo »jednoduché« – CSKA Moskva, někdy Dynamo Berlín, popřípadě Dynamo Weisswasser – když hrála NDR. Ale fotbal má jiné »koně«: prozatímní rekord držel Manchester City z roku 2018, kdy na mistrovství světa vyslal hned 16 svých hráčů. Letošním favoritem by mohl být znovu, ale tento počet tentokrát stačil »jen« na druhé místo. Tipujete-li Real Madrid, ten má 13. Manchester United má o jednoho víc a taky tedy není šampionem, dokonce ani španělská Barcelona (16). Překvapením možná je katarský Al-Sadd, který dodal třináct fotbalistů domácí reprezentaci, a navíc po jednom reprezentantovi z Ghany a Jižní Koreje.

Kdo tedy stanovil nový rekord a poslal do Kataru nejvíc hráčů? Do osmi reprezentačních týmů vedle jmen Choupo-Moting z Kamerunu, Mazraoui z Maroka, Mané ze Senegalu, De Ligt z Nizozemska, Davies z Kanady a Stanišič z Chorvatska přidal Francouzům Upamecana, Pavarda, Comana a Lucase Hernándeze a dalších sedm (Neuer, Kimmich, Goretzka, Gnabry, Müller, Musiala a Sané) do »svého« německého. Dohromady tedy 17 – co na tom, že fotbal se hraje v jedenácti…

Bayern Mnichov, o kterém je řeč, tak nemá ve svém kádru mistra světa, ale mohl by brzy přidat týmový triumf. Fotbalové mistrovství světa klubů se v únoru příštího roku uskuteční v Maroku ještě ve stávajícím formátu se sedmi týmy. Od roku 2025 ale turnaj kontinentálních šampionů bude mít 32 účastníků.

Maroko už hostilo turnaj v letech 2013 a 2014, kdy triumfovaly Bayern Mnichov a Real Madrid. Španělský úřadující vítěz Ligy mistrů se v severoafrické zemi představí i příští rok. Bílý balet doplní jihoamerický šampion Flamengo z Brazílie nebo americký Seattle Sounders, nejlepší tým ze zóny CONCACAF. Hrát se bude od 1. do 11. února. Maročané, jejichž reprezentace na probíhajícím MS v Kataru překvapivě došla až do semifinále, rovněž usilují o uspořádání světového šampionátu v roce 2030.

FIFA už v minulosti plánovala rozšířit mistrovství světa klubů na 24 mužstev a pořádat ho v červnu. Vydání v roce 2021 v Číně ale bylo zrušeno kvůli pandemii koronaviru.

Podle médií by se v roce 2025 mohlo hrát ve Spojených státech, které budou následující rok hostit světový šampionát společně s Kanadou a Mexikem. Ten premiérově absolvuje 48 národních týmů místo dosavadních 32.

Odpoví tento turnaj na otázku, která liga je nejlepší? Už před finále ale bylo jisté, že mistra světa bude mít i jiný, zatím nejmenovaný, velkoklub – PSG, tedy Paris Saint-Germain, z jehož hvězdné trojice Messi, Mbappé, Neymar do posledního zápasu nevydržela právě Brazílie.

Ale jednu zvláštní věc ten katarský šampionát přinesl – finále dávali dva veřejně přístupné kanály současně a hokejový zápas tak byl odsunut netradičně na program, který za pár dnů končí. Mimochodem – kde se tedy bude při další podobné termínové kolizi vysílat?

Tím se dostáváme zpět k hokeji. Od svých »sportovních« (tedy fanouškovských) začátků jsem touto dobou sledovával za účasti ČSSR, SSSR (později ČR a Ruska), Švédska a Finska Cenu Izvestijí (později postupně Baltika Cup, Rosno Cup a dnes Channel One Cup), letos se koná také, ale za účasti Běloruska (2 zápasy/5 bodů/skóre 9:5), Ruska (2/3/10:7) a Kazachstánu (2/0/3:10). Letos a příští rok je však tento turnaj vyloučen ze série Euro Hockey Tour, takového neoficiálního mistrovství Evropy v ledním hokeji, stejně jako Rusko. Nahradilo je Švýcarsko a Švýcarské hry. Chybí-li někomu Slovensko, také to pořádalo Vánoční Kaufland Cup v Bratislavě: 1. Slovensko (2/6/12:1), 2. Lotyšsko (2/2/5:9), 3. Norsko (2/1/3:10). A ještě jeden turnaj se hrál – tří zemí v Marseille: 1. Polsko (2/6/11:7), 2. Francie (2/3/7:7), 3. Ukrajina (2/0/3:7).

A tím se sport vrací k tradicím – za pár dní začne hokejový šampionát dvacítek, fotbal se vrátí k běžnému zimnímu polospánku se silvestrovským derby, chybět bude (také už tradičně) zimní turnaj Tatry Smíchov. Ale to už bude rok 2023.

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

3 KOMENTÁŘE

  1. Zbyšku pokud o tom tak přemýšlím, tak ten „Zimní turnaj Tatry Smíchov“ skutečně „tradičně“ chybí, a to asi pravděpodobně z toho důvodu, že letos je tomu DVACET (!) co fotbalový klub Tatry Smíchov zanikl .

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here