SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Čekané a nečekané, ale spíše očekávané…

Z pohledu naší republiky byl nejsledovanějším soubojem ten o Pražský hrad, ale to není sport. Asi proto je tou nej událostí začátek fotbalového jara, tedy nečekané včerejší ztráty Plzně i Sparty a dnešní návrat Slavie na čelo tabulky. Tak trochu čekané, rozhodně méně překvapivé, bylo úspěšné tažení tenistek Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové, které obhájily titul ve čtyřhře na Australian Open.

»Votroci« tedy fotbalisté Hradce Králové – vyhráli v Plzni ligový duel naposledy 28. února 1999. Tehdy byl Petr Pudhorocký »ještě na houbách« – narodil se »až« 13. června 2001. Teď se podílel na rozhodujícím gólu, přestože nakonec byl oficiálně zapsán jako vlastní.

Stejně tak v březnu 2011 nikdo ve Špindlerově Mlýně nemohl tušit, že ta patnáctiletá americká dívka, která při svém prvním závodu Světového poháru dojela na 43. místě, bude po dvanácti letech kousíček od vyrovnání, a navíc právě zde, rekordních 86 triumfů Švéda Ingemara Stenmarka ve Světovém poháru. Mikaela Shiffrinová ale těsně prohrála s Němkou Lenou Dürrovou, i druhé místo jí však stačilo, aby si s předstihem zajistila v pořadí sedmý malý křišťálový glóbus za celkové hodnocení disciplíny. Shiffrinová vedla po prvním kole před Dürrovou s pohodlným náskokem 67 setin, ale ve druhém kole zajela až 14. čas a s německou soupeřkou prohrála o šest setin sekundy. Jednatřicetiletá Dürrová vyhrála závod SP poprvé.

Pro fanoušky biatlonu byl středem zájmu evropský šampionát ve švýcarském Lenzerheide. Možná někdo řekne, že to je jen »béčko«, že to důležité bude až od 8. února v německém Oberhofu, kde se se uskuteční mistrovství světa. Z tohoto hlediska tedy nemusí být až tak významné to, co jsem osobně zažil poprvé: české smíšené kvarteto ve složení Eliška Václavíková, Kristýna Otcovská, Ondřej Mánek, Vítězslav Hornig už ve třetím úseku dostihli vedoucí závodníci a bylo ze závodu staženo… Nakonec byla štafeta klasifikována jako třináctá.

Na jiném mistrovství Evropy, krasobruslařů ve finském Espoo, se také urodilo. Tanečníci Natálie a Filip Taschlerovi sice zatím neukončili čekání českého krasobruslení na medaili, které trvá od bronzu Michala Březiny v roce 2013, šesté místo jim ale ukázalo, že jejich dlouhodobý medailový cíl je reálný. V první šestici byli v jednadvaceti a třiadvaceti letech nejmladším párem.

Ale to nebylo vše: jak při spolukomentování v České televizi uvedla Olga Žáková, medailovou velmocí se stala Itálie (dvě zlata a dvě stříbra). Následují Švýcarsko (2x bronz), Francie a Gruzie (po jednom zlatu), Velká Británie a Belgie (po jednom stříbru) a Finsko s Německem (po jednom bronzu).

Ano, vidíte sami, že je to nová doba, která třeba ve zmiňované kategorii taneční páry naposledy nastala v roce 2000 ve Vídni, kdy ale zlato získal »francouzský« pár Marina Anissinová – Gwendal Peizerat. Jinak je třeba jít až do roku 1968 ve švédském Vasteras (třikrát Velká Británie). A v kategorii sportovní dvojice dokonce do roku 1961 v Berlíně (třikrát Německo).

Pochopili jste správně, že jde o zisk, respektive nezisk cenných kovů Ruskem a jeho předchůdcem Sovětským svazem. Letos to ale není kvalitou, respektive nekvalitou. Letos na mistrovství Evropy prostě Rusové nebyli. Vlastně byli, ale…

Zůstaňme v kategorii tanečních párů. Zmiňovaná spolukomentátorka se divila, proč třeba Izrael je řazen mezi účastníky evropského šampionátu. A chvilku na to »izraelský« pár nastoupil – Mariia Nosovitskaya a Mikhail Nosovitskiy… Nevadil jí už třeba »kyperský« pár Angelina Kudryavtseva – Ilia Karankevich, »polský« Anastasia Polibina – Pavel Golovishnikov nebo »maďarský« Mariia Ignateva – Danijil Leonyidovics Szemko. Ale tam se to dá částečně pochopit – Szemko je rodák z Oděsy…

Paní spolukomentátorka má totiž takový svérázný »nestranný« pohled – podle ní nízké bodové ohodnocení našeho páru je způsobeno tím, že mezi rozhodčími chybí český – na slova komentátorky, že páru byl stržen bod za překročení časového limitu, reagovala slovem aha… A ruské krasobruslařky před pár lety nazvala anorektičkami, nyní už jen »ruské holčičky na klíček. Měly na gumě naučené rychlé rotace, ale po pár letech byly zdravotně natolik zhuntované, že je Rusové odložili a vzali místo nich další mladičké holky. Nebo ztloustly a samy skončily. Vždyť to ani postavami nebyly ženy. Já mám ráda opravdové ženské krasobruslení, jaké představovala například Italka Kostnerová. Nebo jak nyní bruslí Belgičanka Hendrickxová.«

Uvidíme, jak dopadne světový šampionát od 22. března v japonské Saitamě. Chápu, že medaile je medaile, ale co pocit, že se získala pravděpodobně proto, že někdo nesměl závodit?

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.