Stanjura horší než covid

Ministerstvo financí sdělilo stav rozpočtu ke konci roku 2023. Rozpočtově odpovědná vláda udělala nejhorší březnový schodek v historii České republiky. Může za to Stanjura, ostatní strany v Trojzubci, anebo piráti?

Nejvíce se v březnu utrácelo na transferech obcím a krajům. To je v pořádku, protože se jedná o prostředky na přenesenou působnost státní správy. Bez nich by územně samosprávné celky nemohly fungovat. Další v pořadí jsou sociální dávky. Ano, je tomu skutečně tak. Za měsíc březen více jak 12 miliard. Tato země nevzkvétá, ale jistě jsou v této položce zahrnuty i dávky pro ukrajinské uprchlíky a ne pouze pro české občany. Abychom však byli v obraze. Položkou jsou i transfery podnikatelům na pokrytí výdajů souvisejících s vysokými cenami energií. Budiž, to bylo často i za pandemie. Teď je ale inflace horší než čínská chřipka.

37 miliard poslal stát školám a sociálním ústavům. Ministerstvo financí tvrdí, že se jedná o předčasné platby, a proto takto divoký nárůst schodku státního rozpočtu. Nevím, jak vy, ale já nejsem Zelenský, takže této vládě moc nevěřím. »Bere nás u huby«, ale sama si není ochotna platy snížit. Jistě, 282 nejvyšších politiků v celkovém objemu financí moc není, ale pokud k nim započteme náměstky, hejtmany, starosty, primátory a další vysoké úředníky, již to nějaký peníz určitě dá. Teď ale tvrdí, že za to může kancléř Mynář. Odchod Zemana prý kompenzuje nárůst politických platů.

Za ten šílený schodek ale nemůže ani Zeman, ani Putin, ani komunisté, ani Babiš. Je to výsledek trojzubcové vlády kombinované dozimetrickou koalicí. My se máme prošetřit k prosperitě, která však skončí destrukcí. Je to jejich cíl. Přece drahý stát se musí privatizovat: veškeré státní služby do rukou oligarchů. A pak zvednout daně. Rozpočtově odpovědná vláda soukromým zájmům. Ostatně o tom často i mluví – chceme co nejštíhlejší stát a ten si my všichni (kromě oligarchů provádějících daňovou optimalizaci) zaplatíme.

Když vláda není schopna zavést daňovou progresi, z církevních restitucí odstranit inflační doložku, řádně začít řešit energie a windafall tax, tak to bude pořád o tom klopýtání na Ukrajinu a spíš do Moskvy. Miliardáři se jen smějí, ukrajinští oligarchové se k nám sjíždějí a z našich daní dotujeme uprchlíky z Ukrajiny. To je smrtící koktejl pro celý náš stát. Vivat Rakušan! Vivat Fiala! Vivat Pekarová! Vivat Zetor Jurečka! Vivat Bartoš! Budoucnost je temná. Zkusme se tedy všichni ještě nadechnout. Ne proto, abychom se prošetřili k prosperitě, ale abychom přežili do dalších voleb a na Východ orientované neoliberální bestii ukázali, že stát lze řídit i jinak než ve velké privatizaci privatizovanou firmu. Chtějme skutečný stát se sociálními pilíři, pevnými a jasně zajištěnými veřejnými službami, které bude mít v rukou jeho lid.

Jan Klán

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

 1. Nějak Vám z toho vítězství vypadli spojenci a jejich dodávky, ale to je typické, že? Ono by to nevypadalo dobře, že.

  • 6.4.2023
   ❗️Ruské ministerstvo obrany: Kyjevský režim záměrně likviduje své vojáky, aby zabránil pokusům opustit své pozice a ustupovat.

   Včera během bojů velitel jednotky 53. mechanizované ukrajinské brigády vysílačkou kontaktoval ruské velení s prohlášením, že se jeho jednotka chce dobrovolně vzdát a složit zbraně.

   Pro bezpečný odchod ukrajinských vojáků byly pozastaveny boje. Venku se setmělo, a proto se ukrajinští vojáci nacházeli v krytu až do rána.

   V noci ukrajinské dělostřelectvo zahájilo těžkou palbu na kryt, všech 14 ukrajinských vojáků, kteří složili zbraně, zahynulo.

   Sledujte @neCT24

  • Americké dodávky (které zachránily zejména Britské impérium) se z uvedených 30 let týkaly jen období asi 1942 až 1945. Byly přitom jen chabou náhradou za škody způsobené interventy během občanské války.

 2. Komunisté v SSSR dokázali za 30 let (1917-1947) vyhrát 2. světovou válku a přeměnit SSSR  na jadernou velmoc.
  Havlisti a Pravdoláskaři dokázali za 30 let od roku 1989 zdevastovat ČSSR do hospodářské katastrofy a udělat  ze země tu hrůzu, kterou dnes žijeme.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy