Home Názory Státní rozpočet 89? Dnes nedostižné sci-fi

Státní rozpočet 89? Dnes nedostižné sci-fi

Novinařině se už nějaký pátek věnuji, ale že bych se extra vyžíval ve čtení zákonů, resp. totéž doporučoval i vám, čtenářům…, takhle jsem k této profesi nikdy nepřistupoval. Notabene abych napsal – tento zákon či přečtěte, to je balzám na duši. Holt, všechno je jednou poprvé.

Na stará filmová díla se většina z nás taky s potěšením podívá. Já, abych se přiznal, kolikrát už ani ne kvůli ději, ale kvůli noblese tehdejších herců a hereček, kteří/které neměli zapotřebí přitahovat na sebe pozornost nejrozmanitějšími skandály, neboť prostě uměli, a to bohatě stačilo.

O tom to však dneska nebude, Bude to o těch zákonech – o jednom z nich, který definoval státní rozpočet československé federace na rok 1989 (č. 195/1988 Sb.).

Hned paragraf 1 (odst. 1) nás z dnešního pohledu vtahuje do pohádky, vůči níž jsou všechny ty tradiční dětské slaboučkým odvarem… – cituji:

Celkové příjmy státního rozpočtu federace se stanoví částkou 223 640 800 000 Kčs.

Celkové výdaje státního rozpočtu federace se stanoví částkou 223 640 800 000 Kčs.

Představte si, že ta krachující socialistická ekonomika v posledním roce svého skomírajícího tažení uměla postavit vyrovnaný rozpočet, aniž by se musela zadlužovat, aniž by obyvatelstvo trpělo. A to dle demokratických historiků a rádoby pamětníků komunisté kradli jak utržení z řetězu, průmysl byl v kómatu, zemědělství potravinovou soběstačnost jen umně předstíralo a zdravotnictví bylo zaostalé a zkorumpované od acylpyrinu po neurologii. A hlavně, přátelé, nebyly ty banány. Ty banány… Nicméně vraťme se zpět do posledního normálního roku…

Fajnově jsem si početl i ve výdajových položkách zmiňovaného státního rozpočtu:

Z celkových výdajů státního rozpočtu federace činí:

a) dotace na družstevní bytovou výstavbu

– České socialistické republice 3 180 000 000 Kčs

– Slovenské socialistické republice 2 630 000 000 Kčs

b) dotace na individuální bytovou výstavbu

– České socialistické republice 840 000 000 Kčs

– Slovenské socialistické republice 550 000 000 Kčs

c) dotace na modernizaci bytového fondu

– České socialistické republice 1 000 000 000 Kčs

– Slovenské socialistické republice 500 000 000 Kčs

Jako z verneovky se dnes jeví stěžejní příjmová položka, a sice z hospodářské činnosti státu = ve výši bezmála 204 miliard korun československých (ve vztahu k celkovým příjmům jasně dominuje).

Jednoduše řečeno: stát vlastnil, stát měl. Dnes stát nevlastní, proto nemá a zadlužuje se, zadlužuje nás, zadlužuje budoucí generace. A sdírá nás. Z něčeho žít musí, ovšem nemá z čeho… Ze státu se stal typický nemakačenko, zvyklý si žít a užívat (nad poměry – sic!) z půjček a finanční podpory od občanů, kterou nemilosrdně vyžaduje a odmítání stejně nemilosrdně trestá.

Nikdy jsem nesouhlasil s názorem, že stát by neměl nic vlastnit. Když totiž vlastnil, uměl postavit vyrovnaný a občas i přebytkový rozpočet. Co umí postavit stát, který se všeho zbavil, víme rovněž. Takže diskutovat není o čem. Hezký den.

Robert Fish

1 KOMENTÁŘ

  1. Klaus tvrdil, že „efektivnější“ soukromý sektor bude jenom na daních dávat státu víc, než státní sektor daně+zisk. To se vůbec nepotvrdilo.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here