Home Názory Televizní předvádění premiéra Fialy

Televizní předvádění premiéra Fialy

K hodnocení alarmujícího televizního vystoupení jsem nebyl nikým vyzván, ale protože pan premiér se odvolával ve svém čtvrtečním ranním exposé na pomyslné občany, kteří podporují jeho myšlenky a prý mu masově vyjádřili svůj souhlas – a zřejmě i poděkovali, že se tak jeho vláda stará o nás o všechny (tak to myslel?), si dovolím reagovat jako jeden z nich. Především nevím, zač bych měl děkovat. Za to, že se pomalu plní zásobníky plynu? Není to náhodou povinnost těch, kteří vládnou? A propos – jak je to s těmi zásobníky? Jsou naším majetkem? Prý vláda vedená ODS je svého času prodala německým zájemcům? Je-li to tak, pak vlastně naplňujeme, tedy Fialův kabinet – námi zakoupeným plynem cizí velkosklady a za uskladnění platíme a platíme.

Měl bych děkovat za to, že relativně levně vyrobená naše elektřina se prodává za ceny, které se stanoví na burze v Německu a to je pak pro nás směrodatné. Němci z toho mají zřejmě docela výnosný obchod a my připlácíme na jejich spokojenost. Kdo udělal takové smlouvy? Nebyla to náhodou vláda vedená ODS? A tak i když dostavíme Dukovany a Temelín, budeme v nich vyrábět elektřinu pro jiné a my zase utřeme nos?

A ony jaderné elektrárny? Nebýt opozice minulé vlády, která vládne dnes, mohly by je dostavět levnější východní firmy anebo firmy kooperující ve směru »západ-východ«. Jenže pravice prosadila zákaz spolupráce s východem a Fiala se tím dokonce ve svém srdceryvném projevu pochlubil. To ovšem znamená, že velká lobby např. z USA získá právo postavit za mnohem více peněz JED a JET na našem území vlastně pro německé odběratele. Jinak by přece nemělo smysl obchodování námi vyrobenou energií na burze v Německu. Zač tedy máme děkovat Fialově vládě?

Jedna z nejvyšších inflací, jíž minulý Babišův kabinet se pokusil řešit opatřeními platnými do konce minulého roku Fiala okamžitě zrušil. A tak benzin atakuje už téměř padesátikorunovou hranici za litr. A s ním zdražuje všechno, protože vše se odvíjí od dopravy a energií. A do toho se jedná o snížení peněz na státní pojištěnce. Pro mnohé důchodce to bude mít katastrofální následky. Nejde totiž jen o peníze na ruku, ale i na péči o zdraví, tedy boj s nemocemi, atd., atd. Hezká slova pronesená herecky gestikulujícím Fialou před televizními kamerami mají uklidnit veřejnost. Za sliby si nic nekoupíš a brzy se na ně zapomene. A obvinění, že za vše může Babišův kabinet, lze aplikovat na ono známé: Když nevíš, jak dál, sveď všechno na mě – tak napsal údajný ředitel svému nástupci. Zřejmě jsme v tomto stadiu »nevědění«. Pak je tu Rusko a válka na východě. To prý všechno zavinilo. Kde však byla její prvopříčina? Nemuselo k ní dojít, dodnes se s ní – já občan – nemohu smířit, kdyby někdo plnil své sliby. Takže, co jsem si vlastně podle premiéra Fialy, já jako občan, měl vzít z jeho televizního předvádění?

Jiří Vábr

Předchozí článekV USA budou více kontrolovat prodej zbraní lidem pod dvacet let
Další článekBritští železničáři se nemíní vzdát, stávky budou zřejmě pokračovat

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here