Home Názory To jste věděli?

To jste věděli?

Česko uprchlíky před mobilizací ani dezertéry nemůže vydat na Ukrajinu ani do jakéhokoli jiného státu. … »Trestné činy, které popisujete, jsou vojenského charakteru a nespadají do kategorie tzv. extradičních trestných činů, a proto se na ně neaplikují mezinárodní smlouvy o vydávání,« vysvětlil pro Echo24 mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

O vydání by v každém jednotlivém případě musel rozhodnout soud. »Příslušným soudem by s největší pravděpodobností byla vyslovena nepřípustnost vydání, pokud by se v konkrétním případě jednalo o trestný čin, který má výlučně vojenský charakter, a ministr spravedlnosti by vydání nemohl povolit,« dodal mluvčí ministra Řepka (zdroj echo24.cz).

Těmi trestnými činy je myšleno vědomé vyhýbání se mobilizaci, za což na Ukrajině hrozí 3 až 5 let vězení. Extradiční smlouvy (resp. extradiční trestné činy), které zmiňuje Řepka (zjednodušeně smlouvy o vzájemném vydávání občanů), se podle českého zákona nevztahují na trestné činy mající vojenský nebo politický charakter. Tudíž je jaksi vymalováno. Zelenského režim se teď v dané souvislosti sice aktivizuje, jako že hodlá z Evropy domů nahánět bojeschopné muže, kteří před mobilizací uprchli do zahraničí, jenže ono to má sakra háček. Doslova hák. Sice nevím, jak je to v jiných členských zemích EU, nicméně vzhledem k tomu, že legislativa je jednotně laděna z Bruselu, bude to zřejmě obdobné, ne-li totožné.

Lidově řečeno – spadla klec. Jen by mě docela zajímalo, zda Kyjev o tomto legislativním háku ví, když se nyní tak rezolutně zasazuje o sběr svých potenciálních bojovníků ze starého kontinentu, které před časem bohorovně vypustil přes hranice do světa. Ono to je vlastně jedno. Smiřte se s tím, že my tu zřejmě už na věky budeme hostit Ukrajince, kteří v tuto chvíli měli být na frontě, a místo nich na tu frontu zmobilizujeme vlastní muže – Čechy, Moravany a Slezany. Docházejí mi slova. Hezký den.

Marie Krejčíková

6 KOMENTÁŘE

 1. „Budete otroky ve vlastní zemi,“ to řekl v listopadu 1989 v ČKD Praha tajemník KSČ Miroslav Štěpán. Historie mu dala zapravdu. Tehdy jej zblblí dělníci ČKD vypískali, dnes tito pískající pracující otročí ve vlastní zemi na cizáky za ubohé mzdy.

  Většinu lidí v tomto rozbitém Československu Havlův kapitalismus vyškolil aby nezůstali těmi blbci z listopadu 1989. Mnozí se nepoučili a hýkají nadšením nad Fialou a Rychetského Pětikoalicí a Pavlem, tito blbci se vyskytují i v diskusích zde na iPortal24, jeden z nich si říká Brázda.

 2. Věděli a je to správné. Přece nemůžeme ukrajinské antifašisty vydávat na smrt. Doufejme, že se ještě mnoha mírumilovným obyvatelům Ukrajiny podaří uprchnout před terorem banderovské diktatury, ať už do Ruska, Bèloruska nebo na západ.

 3. ❗️🇨🇿Žák 4. třídy v Praze napadl učitelku, případ řeší policie i sociální pracovníci.

  Na Základní škole Zárubova v Praze 12 ve středu napadl žák učitelku, která utrpěla lehké zranění. Škola na svém webu uvedla, že incident se stal mezi žákem čtvrté třídy a učitelkou při vyučování a s žákem ho řeší policisté i pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Policisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

  Lidé na sociální síti sdělují, že to byl Ukrajinec, který zmlátil naši českou učitelku. Děti – svědci napadení uvádějí, že učitelka už se musela bránit ranami proti ukrajinskému útočníkovi.

  Sledujte @neCT24 | 42TČen

 4. Maruško, ale vždyť méně Ukrajinců na frontě znamená rychlejší vítězství vašeho východního chlebodárce a zajištění míru podle jeho notiček. Za to byste měla tuto vládu spíše pochválit. Nebo to máme zase chápat jen jako další účelový rejpanec? Za to vám ale pan Kupský určitě vyčiní. To on nemá rád.

  • Neotravuj se svým mindrákem a běž se léčit. Já za tvůj život nemůžu. Znám jednoho lempla alkoholika, který také všechno svádí na komunisty, ty budeš taky ten případ.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here