Home Názory Ukrajinu může zachránit jen Rusko. O tom není sporu

Ukrajinu může zachránit jen Rusko. O tom není sporu

Bylo to úterý, svátek jako každý rok v tento den měla Milada. Psal se 8. únor 2022. Docela významné datum ve vztahu k události, jež následovala o 16 dnů později. Ve zmíněném úterku sdělil ruský prezident francouzskému, že RF trvá vůči Západu na třech základních bezpečnostních požadavcích. Pro osvěžení paměti bych je ráda připomněla:

1. Další rozšíření NATO směrem k ruské hranici není přípustné.

2. Přípustné není ani žádné rozmisťování raket poblíž hranic Ruské federace.

3. Rozsah vojenské infrastruktury NATO bude ponížen na úroveň před rok 1997.

Reakce Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat. Spojené státy označily tyto ruské požadavky, deklarované prezidentem Putinem, za nepřijatelné.

Ironií velmi smutného osudu je, že teď francouzský prezident Macron hovořil v rozhovoru pro stanici Tf1 o tom, že Západ by měl předem zvážit, jak se postaví k ruským bezpečnostním požadavkům ohledně NATO, pokud se Putin rozhodne vrátit k jednání o míru na Ukrajině. Toto jeho vyjádření převzala i agentura Reuters.

U nás se obsahu Macronova rozhovoru věnoval server seznamzpravy.cz: »Jedním ze základních bodů, kterými se musíme zabývat, je – jak Putin vždy říkal – strach, že NATO přijde přímo k jeho dveřím, a také rozmístěním raket, které by mohly ohrozit Rusko,« řekl Macron. »To bude jedním z témat při jednání o míru, takže se musíme připravit na to, co jsme ochotni udělat, jak ochráníme naše spojence a členské státy a jak poskytneme Rusku záruky, až se vrátí k jednacímu stolu,« dodal.

Co vlastně Macron činí? Oklikou se vrací (zatím spíš našlapuje, byť onen návrat je nevyhnutelný) k tomu, co před 30 lety, počátkem 90. let minulého století, garantovali vrcholní zástupci Spojených států (Baker), Německa (Kohl), Francie (Mitterrand), Velké Británie (Major) a NATO (Woerner) Gorbačovovi a tehdejšímu ministru zahraničí Ševarnadzemu, že totiž NATO nebude expandovat směrem k ruským hranicím. Tehdejší generální tajemník Aliance Woerner dokonce Sovětům tvrdil, že »13 z 16 členských zemí NATO je proti expanzi směrem na Východ«. Jinými slovy řečeno – že Sověti mohou být v klidu.

Průkazné dokumenty, které díky vlastní aktivitě vypátrala George Washington University, jasně ukazují, že západní politici tím mysleli i východoevropské země, resp. bývalé satelity SSSR. Tedy, že zvláště ony se nestanou novými členskými státy Severoatlantické aliance.

Co se dělo v následujících letech, je dostatečně známo. Ze slibů sešlo a NATO velice nešetrně zabouchalo na dveře Ruské federace. Odveta, jako krajní řešení, kdy už nebylo zbytí, přišla… Tisíce zbytečných mrtvých, zlikvidovaná Ukrajina, zdevastovaná Evropa a ani Spojené státy si vyprovokovaným konfliktem nevydupaly ze země to, v co původně doufaly – že ovládnou Evropu, že Pax Americana definitivně vejde v platnost.

Ono se snadno řekne – přesuneme evropský průmysl za oceán, a tak získáme nadvládu nad starým kontinentem, ovšem hůře se tento záměr realizuje. Protože je šílený. Jistě, evropský průmysl je v troskách, ale pořád ještě pro mnoho rozhodujících byznysmenů představují korektní obchodní vztahy s Ruskem prioritu. A nejen to. Především záchranu. To si mainstream spolu s Fialou a jeho stejně pomatenými soukmenovci z Polska, Slovenska a Pobaltí mohou psát a říkat, co se jim zachce, když realita je naprosto odlišná. Konec konců, Macron ji naznačil dost zřetelně.

Západ a USA rozjely hru, na kterou neměly dostatečně natrénováno a scházelo jim odpovídající zázemí a kvalitní hráči. Přecenily své možnosti. Proti Rusku zatím vždycky tvrdě narazil každý. Vědí to všichni, přesto se o to čas od času tito všichni pokoušejí znovu a znovu. Marně, samozřejmě.

A to se v blízké budoucnosti můžeme dočkat i toho, že Rusko bude bránit Ukrajinu před územními nároky Polska. Zajímavé, avšak nikoli nelogické souvislosti, zveřejnil aeronet.news: »Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin poskytl ve středu ruské agentuře RIA Novosti exkluzivní rozhovor, ve kterém odhalil, že Polsko pokročilo v přípravě na anexi západní části Ukrajiny, a že byly zahájeny kroky pro získání podpory polské veřejnosti pro takovou operaci. Paradoxně tak v této chvíli platí, že pouze plánovaná a dosud oficiálně nepotvrzená ruská zimní operace může zachránit západ Ukrajiny od polské anexe.

Takže očekáváný severní front z Běloruska by měl vlastně funkci obrany Ukrajiny před polskou invazí, jednalo by se tedy o bratrskou pomoc Ruska Ukrajině. O tom, že Polsko chce znovu připojit Halič k Polsku, si ve Varšavě štěbetají vrabci na střechách, protože je to de facto veřejné tajemství. Polsko má jedinečnou příležitost sáhnout si na své historické území, právě ve chvíli, kdy je Ukrajina ve válce s Ruskem. Je to naprosto ideální chvíle, která se již nemusí nikdy opakovat. … Ukrajina bez ruské vojenské pomoci nepřežije a bude Polskem roztrhána ze západu, protože nemá sílu na to, aby kontrolovala své hranice. Ukrajinská armáda byla zničena, přišla o více jak 100 000 profesionálních vojáků a teď už má jenom nevycvičené brance, mladíky a starce. Takže většinu profesních pozic v ukrajinské armádě musí obsazovat žoldáci z celého světa. … Varšava již brzy bude po Kyjevu žádat kompenzace za pomoc, a to nebude zadarmo.«

Nám nezbývá nic jiného, než čekat, až Fiala a Černochová začnou mobilizovat. Verbovat české muže a ženy do boje za polské územní zájmy na západní Ukrajině – tedy mobilizovat proti Ukrajině a přirozeně proti Rusku, které ovšem v ten moment už bude bránit územní celistvost Ukrajiny. I tento scénář je ve hře, ba co více, jeví se jako velmi, velmi reálný.

Nicméně jedno je jisté už teď – Ukrajinu jako takovou může zachránit jen a pouze Rusko. Nebo si snad doopravdy myslíte, že smečce ze Strakovky jde o blaho ukrajinského lidu a země samotné? Nenechte se vysmát…

Marie Krejčíková

3 KOMENTÁŘE

  1. Jisté je jedno, že Marušku Krejčíkovou, alias klon Marušky Zacharajdy, nemůže zachránit nic., tak daleko psychiatrická věda nedospěla…

Comments are closed.