Home Názory V drogerii kupují bůček a ještě se tím chlubí

V drogerii kupují bůček a ještě se tím chlubí

»Zabraňme vzniku vlád, které vyrazí s prosíkem do Moskvy,« apeluje nejchytřejší ministr průmyslu a obchodu od listopadu 1989, závětrný energetik Jozef Síkela. Já to vidím opačně. Sic ex post, ale říct to musím. To my jsme měli zabránit vzniku této vlády. Tu s prosíkem do Moskvy bych podpořil, jak bych jen uměl. Na dálku bych klidně prosil s ní, aniž bych oka zamhouřil. Stejně k tomu jednou bude muset dojít. Otázkou není ZDA, ale KDY.

Když si přijdete do drogerie pro půl kila bůčku, nedostanete ho, poněvadž v drogeriích se jaksi neprodává. Potíž se nachází v tom, že Fiala, Síkela a spol. navštěvují právě ony drogerie a chtějí tam nakupovat bůček. Ještě se tím chlubí, jací jsou chytrolíni, jak s tím Putinem zametají. Že už konečně nebude mít z čeho platit tu válku, když si v drogerii nakoupíme bůček do foroty. Blbost. Pro mnohé však stále nerozšifrovatelná. Když se Jožka ujímal funkce, tušil jsem průser. Ale že bude tak velký a s takovou ostudou, to jsem neodhadl. Nevím už, po kolikáté to mám opakovat, ale plyn v potřebném množství a za neruinující ceny se čepuje jedině v Rusku. Důkaz o opaku tihle (ne)tvorové Jožkové sice nikdy nepředložili, ovšem chraň vás ruka Páně prosíkovat v Moskvě.

Politici lžou. Všude na světě. Lžou proto, že slouží, tudíž konají více či méně proti lidu své země. Toliko lhát musí. Ovšem teprve Fialova vláda přivedla lež k naprosté dokonalosti. Vymazlila ji. Když komukoli z jejich členů, hledíce z okna na provazy vody, oznámíte, že venku leje jako z konce, on/ona vás požádá, zda byste mu/ji nenamazal záda, že se jde ven opalovat.

Hrůza největší však není v těchto lžích. Hrůza je v tom, jak zabírají, jak se už dávno ani ne stokrát opakovaná lež stává pravdou. Dneska ji stačí vyslovit jednou jedinkrát, tudíž repete netřeba, aby se ona stala pravdou automaticky. K té hrůze se řadí i další, snad úplně nejhrůznější – bezmoc, již takřka absolutní. Nemáte, jak se bránit. Nefungují paragrafy, zákony, ústava – právní systém slouží lži. Premiér a ministři mohou lhát, dokonce tolik, že ohrožují samo fungování státu a společnosti, aniž by je právo uštklo.

Lež je výsadou mocných od pradávna. Dosud se ale tu a tam ještě dala prostřelit. Dnes už ne. Lež se stala neprůstřelným komunikačním nástrojem vrchnosti vůči poddaným.

Jednu draze vykoupenou jistotu nám to přesto nese – že oni pravdu nemluví nikdy. Kdyby totiž jen slůvko pravdy zmínili, celá ta jejich šílená konstrukce lží by se rozpadla jako domeček z karet. Zkuste mezi falešné karetní hráče dosadit jednoho poctivého… a bude po hře.

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

  1. Honzíku, ty ses v tom kydání špíny na Fialovu vládu tak rozohnil, že jsi nám úplně zapomněl uvést, v čem že to ti tvoji oblíbenci lžou. Příště se polepši, jinak budeš opět vypadat hlupák.

Comments are closed.