Dobrý marketing je základem dobrého prodeje, i když produkt zrovna nevoní. A jelikož žijeme v době ovládané komercí, oním produktem je samozřejmě i válka. Bez dobrého PR se rozhodně neprodá a daňovým poplatníkům by mohlo najednou začít vadit, že za jejich peníze umírají další a další lidé.

Ukrajina jde na marketing jednoduše. Vedení země připravilo putovní výstavu po velkých městech Evropské unie, na níž představuje zničenou ruskou techniku. Nyní je tento kovošrot na Letné v Praze, kam dorazil z polské Varšavy. Jedná se o několik desítek kusů ruské zničené techniky. Že v těchto dříve provozuschopných vozidlech seděli i lidé, o tom se raději už ale mlčí. Válka je vůl, ale není asi vhodné připomínat oběti, byť z řad vojáků… Každopádně to má být ukázka, že námi dodané zbraně »jsou k něčemu«. Je tomu ale opravdu tak?

Naproti tomu ruské marketingové oddělení zvolilo poněkud jinou strategii. Také sice udělali výstavu, ale trochu na jiné bázi. Na rozdíl od Ukrajinců totiž představují techniku nepoškozenou. Momentálně si lze v čerstvě ovládnutém Lysyčansku prohlédnout třeba ukrajinské tanky a transportéry, jenže to by asi lidi nezaujalo, vídávali je tam často i tak. Součástí výstavy jsou ale také drony západní provenience, stejně tak třeba slavné Javeliny, nové puškohledy, přístroje pro noční vidění, komunikační zařízení – vše »made in Západ«. Jsou zde pochopitelně cedulky, které danou techniku popisují, a nechybí ani poděkování: »Luhanská armáda, ruští vědci a vojenští specialisté děkují za štědrost ukrajinským chlapcům a západním sponzorům. Mohou pokračovat v dodávkách…«

Toliko k videím, co z této výstavy kolují po sociálních sítích, každý si holt dělá PR po svém. Každopádně není to jediné místo, kde lze vidět nepoškozenou západní techniku v rukou »nepřátel«. A už i EU si toho všimla, byť experti před něčím takovým varovali hned na počátku.

Konkrétně už i evropská komisařka pro vnitřní věci Ilva Johanssonová uvedla, že EU zřizuje v Moldavsku centrum pro boj proti organizovanému zločinu a pašování zbraní.

A pročpak? No samozřejmě proto, že zbraně dodávané Ukrajině velmi rychle mění majitele, podle EU právě přes Moldavsko (které je prý co nejdříve nutné přijmout do »našich řad«). Není tajemstvím, že humanitární pomoc z EU se běžně prodává v ukrajinských obchodech a někdo na dobročinnosti Evropanů pěkně kasíruje. To očividně nevadí. Ale zbraně, to už je jiný kalibr. To už se úplně zamlčet nedá. Už jen proto, že brzy je můžeme pocítit na vlastní kůži. Takovéhle dárky si totiž nedokázali třeba takoví islámští teroristé představit ani v nejdivočejších snech…

P.S. Věděli jste, že Ukrajinci prodali Rusku francouzské tolik opěvované houfnice CAESAR? Podle zdrojů z velení francouzských ozbrojených sil a Interpolu skupina Ukrajinců prodala dvě francouzské houfnice CEASAR za 120 000 dolarů za kus. Hodnota jedné houfnice je mimochodem asi sedm milionů dolarů.

Tomáš Cinka

1 KOMENTÁŘ

  1. K vašemu PS. Citace z proruského portálu „První zprávy.cz“, který důsledně ruskou agresi nazývá „speciální vojenskou operací“ hovoří sama za sebe…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here