Home Názory Víkendová anketa – jak děd vševěd dostal flastr

Víkendová anketa – jak děd vševěd dostal flastr

Pavel Votruba

Prezident Petr Pavel dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 60 tisíc Kč, a to za netransparentní údaje o dárcích v prezidentské kampani. Je to dosud nejvyšší pokuta, jakou kdy úřad udělil fyzické osobě.

Docela vydařený začátek prezidentování, viďte? Hlavně že ještě před samotnou inaugurací moudře rozmlouval s Tchaj-wanem a deklaroval pomoc Ukrajině na věčné časy. A nikdy jinak.

Pojďme si teď společně nastřelit, kdo všechno a z jakých pohnutek mohl tu jeho kampaň financovat. Spekulovat jest dovoleno bezbřeze, neb Děd Vševěd ta jména sponzorů zatajil. Konec konců, když mu už onen Úřad pro dohled… napařil dosud nejvyšší pokutu, z plezíru to asi nebylo. Jako obvykle vám nabízím deset variant:

1. Dosud žijící vysocí důstojníci z nejvyššího velení bývalé Varšavské smlouvy, kterým se takto naskytla ojedinělá a již neočekávaná možnost – mít 33 let po pádu socialismu na prezidentském postu svého člověka, notabene pod přísahou…

2. Ze stejných důvodů a pohnutek mohly na jeho (ne)transparentní účet přitékat finanční dary od bývalých vysokých důstojníků KGB (tady i od těch současných), StB, Stasi a dalších zpravodajských služeb bývalého východního bloku.

3. Výrazně angažovat se mohla i Herecká asociace – z oken třetího nádvoří pražského Hradu křepčící Holubová, Dejdar a Svěrák více než naznačují, že takového hodnotného umělce mezi sebe neodolatelně chtějí. Komedianta v pravém smyslu toho slova – toho světského, chcete-li.

4. Bleskový telefonát tchajwanské prezidentce si Číňané taky mohli mylně vyložit. Ono totiž vůbec nemuselo jít o cílenou provokaci, ale o prosté a upřímné díky Cchaj Jing-wenové za netransparentní podporu na netransparentní účet…

5. Týž obsah měl třeba i družný telefonický hovor с дядей Володимиром. Я дал тебе деньги на кампанию, ты даешь мне кокаин, военные истребители и еду для русских пушек.

6. Mezi zakuklenými dárci klidně mohla být Obec spisovatelů. Prezidentské pohádky – to by byl bestseller, to tu ještě nebylo. Třeba o tom, Jak jsem okradl důchodce, a hned jsem sám sebe udal k soudu.

7. Hromada chechtáků určitě doputovala i z centrály NATO. Tamní generálové totiž přímo zbožňují takhle pokřivené charaktery, které jsou ve smyslu pružného ohybu gumovější než guma samotná.

8. Možná pod striktní podmínkou věčné anonymity přispěla i KSČM. Sice finančně chudá partaj, avšak se solidárním členstvem. Konec konců, kdo z nich by si byť jen ve snu po abdikaci Gustáva Husáka pomyslel, že ještě nastane doba, kdy se na Pražském hradě usídlí kovaný soudruh s neméně kovanou soudružkou manželkou.

9. Mezi těmi všemi netransparentními dárci reálně vidím členy fan klubu George Clooneyho. Nevyloučil bych dokonce ani, že sám herec upustil pár přebytečných dolarů. Když už Vševěda do tohoto vizuálu napasovali, George byl jistě štěstím bez sebe, že v naprosto bezvýznamné středoevropské zemičce se skrouceným charakterem bude mít za prezidenta svého dvojníka. Myslím, že šek vypsal neprodleně…

10. Vojenská politická akademie Klementa Gottwalda sice neexistuje již dávno, ale mnozí její absolventi dosud žijí. Také oni mohli mezi sebou zorganizovat sbírku, byvše právem hrdi na svoji bývalou spolužačku Evu – dnes první dámu České republiky. V takovém případě na korunu nehledíte, i když máte hluboko do kapsy.

Další postup bude stejný, jako každý víkend. Vyberte aspoň pět možností a my na oplátku vybereme vás všechny, kteří jste takto vybrali… Odměnu však tentokrát vypisujeme na bázi dobrovolnosti. Když se vám zachce, můžete (ne)transparentně přispět Dědovi Vševědovi na tu šedesátitisícovou pokutu… Přece jen ve výslužbě toho moc nevydělal a první prezidentský plat ještě nedostal. Tak ať nám nestrádá…

Pavel Votruba

2 KOMENTÁŘE

  1. Jó ,jako fór dobrý.Obrázek jsem si o novém presidentu udělal.Bylo mi 18let ,kdy se stal presidentem Ludvík Svoboda a pokud srovnávám ,tak Pavel je blb ve službě USA

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here