Home Názory Víkendová anketa – »Pionýrské « šátky matky války

Víkendová anketa – »Pionýrské « šátky matky války

Pavel Votruba

Právem je označována za Matku války. Porodila ji zdravou. Vážila miliardy korun. A měřila z Prahy áááž do Kyjeva. Komu sláva, tomu čest. A bez komplikací se dál vyvíjí. Roste a bobtná. Neutahatelná Matka-válka si pokoje nedopřeje ani v šestinedělí. Smilní s kde kým, jen aby ji kdokoli přivedl do válečného stavu. Teď naposled ji nabil lojd. Snad se zadaří…

K čertu, ale můžete mně někdo, prosím pěkně, vysvětlit, proč furt nosí okolo krku omotaný ten »pionýrský« šátek? I u lojda ho měla. Takže to nějaký tajuplný podtext musí asociovat. Ten uzel sice nebude úplně correct (těžko soudit takhle na dálku), ale co dneska je košér, že jo?

Barva… Jasně, ta nehraje, nicméně já v tom jistou symboliku spatřuji. No jo, jenže jakou? Toho se teď chci společně s vámi dopídit. Budu ale muset jen spekulovat, konkrétních poznatků nemaje. Maje toliko logického přemýšlení. Doufám, že někdo z vás se chytne a záhadu pomůže rozlousknout.

1. Jako malá byla duševně hnuta v šestinedělí… »Potom říkal jednou jeden medik v kavárně ‘U Špírků’, že padání vlasů zaviňuje duševní pohnutí v šestinedělí.« (to je ze Švejka). Co když také nošení pionýrského šátku v tomhle věku, v této politické pozici a s tímto výrazem ve tváři zaviňuje duševní pohnutí v šestinedělí? Třeba to vůbec nedělá vědomě, jenom je pohnutá…

2. Tím, že šátek není rudý, pokoutně, zpoza rohu, ilegálně, zesměšňuje bývalou pionýrskou organizaci. Abstraktně. Metaforicky – prostě chytře, jak to umí jen ona.

3. Narodila se v roce 1973, do pionýra klidně chodit mohla. Může to být i mimoděčný projev romantických vzpomínek na bezstarostné dětství, který ne a ne vytěsnit. Třeba proto je tak fanatická a studená. Že neúspěšně vytěsňuje.

4. Nebo co když měla zlého tatíka, jenž ji týral povinnou četbou Timura a jeho party? Hm? Bůh ví, kolem čeho ještě má ten šátek omotaný?

5. Chce, aby se pionýr vrátil a nemá koule na to (jinak se šeptá všelicos…), říct to nahlas. Málo pravděpodobná varianta, ale vyloučit ji nelze.

6. Co když jí někdo z legrace nebo klidně navážno zalichotil, že ten šátek je šik, že jí sluší a ona tomu uvěřila a s pionýrem to nemá vůbec nic společného – kromě té podoby? Taky možnost.

7. Každý z nás na něčem ujíždíme. Ona je nejšťastnější, když jí z kabelky čouhá hlaveň tanku, je v požehnaném válečném stavu a na krku má šátek. V duchu tradičního pinýrského hesla »K budování a obraně vlasti – buď připraven!« »Vždy připraven,« sborově buráceli pionýři.

8. Nebo chtěla do pionýra a nevzali ji. Jestli už tenkrát, kdy mír byl na prvním místě, nosila ve školní aktovce tank, nedivil bych se, že ji pionýrský vedoucí odmítl. To by pak ukazovalo na další trauma z dětství.

9. Ještě nabízím verzi, že nekopíruje ponýra, ale že se zhlédla v jiné ženě, která byla těhotná válkou celý život a porodila jich tolik, že ani nejdou spočítat – a sice v Marii Janě Körbelové. Objevil jsem totiž pár jejich fotek s více méně stejně uvázaným šátkem. Ostatně právě Marie byla nenávistí k Rusům a Slovanům úplně posedlá.

10. Či si hraje na brutální Nikitu a ten šátek má navenek jemně evokovat (pionýrskou) čest, odhodlanost, zarputilost? To je blbost, beru zpět. Vždyť Nikita byla přece žena…

Tak se v tom nějak přeberte a příští týden se stavte pro pravý pionýrský šátek. Ať z toho taky něco máte. A když vás na rozdíl od těch mých blbostí napadne něco rozumnějšího, sem s tím. Já jsem stará škola a k blbcovi mi vždycky nejlíp padnou zase jen blbosti. V tomto případě mně nevadí, že je píšu… Naopak. Jsem na sebe pyšný, že jsem jich vymyslel tolik.

Pavel Votruba

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here