Vypadne po Spartě z evropských pohárů i Slavia?

Sparta pod novým dánským trenérem získala při přestupech v létě celou řadu prvotřídních fotbalistů, kteří, po ztrátě Hložka a Hancka při jejich přestupech do západoevropských klubů, mohou letenský tým opravdu efektivně posílit.

Ukázalo se ale, že tým potřebuje určitý čas na sehrání, a proto Sparta, po prohře s norským Stavangerem, již nepokračuje v letošním roce v evropských pohárech. O to více se jistě Letenští soustředí na českou ligu a český pohár.

Naopak, skvělým příkladem vysoce efektivního přístupu je Viktoria Plzeň. Její fotbalový boss Šádek dokázal z ničeho – neboť klub dlouhodobě (a neúspěšně) prodává, s ohledem na jeho neutěšenou finanční situaci – vybudovat tým, který je plně srovnatelný, ne-li momentálně lepší nežli současná Slavia. A zdá se, že může prorazit i do evropských pohárů a získat stamilionové bonusy, které udrží jak provoz týmu, tak pomohou přilákat do úspěšného týmu silného investora. Mimořádný význam má pro klub také výtečná trenérská práce dua Bílek-Horváth.

Jiným případem je, bohužel, Slavia, která po odchodu Stanciua a Kuchty v zimě ztratila údernou sílu. Také odchod Kúdely, dlouholetého pilíře obrany a dlouhodobé zranění dalšího stopera s vynikající rozehrávkou, Hovorky, poznamenal výkonnost tymu. Slavia je tak vlastně nucena vytvářet celou novou osu týmu. Nový střelec Jurečka, který rozhodl zápas s Panathinaikosem v Řecku, je přechodně mimo hru a adekvátní náhradu na hrot útoku Slavia momentálně nemá.

Zdá se, že noví slibní hráči s vysokou kvalitou Slávie, jako jsou Santos a Tiéhi s Usorem, potřebují určitý čas na zapracování do mužstva.

Náhradní řešení za Stancia, kterým měl být především Brazilec Ewerton, zůstalo jen v záměru. Již při prvém domácím zápasu Slavie se Zlínem byl Ewerton skolen nevídaně likvidačním zákrokem zlínského protihráče, který rozhodčího nevzrušil ani do té míry, aby jej ihned ohodnotil červenou kartou. Toto tolerování brutální hry vyřadilo jednoho z mála tvůrčích hráčů Slavie, který by mohl ve vyrovnaných zápasech, jež Slavia hraje nyní v evropském poháru (Konferenční liga), být rozdílovým hráčem, podobně jako to dokázal svého času Stanciu.

Ty ostatní české ligové kluby, neúčastnící se evropských pohárů, by měly být soudné, když hrají proti těm českým klubům, které reprezentují v evropských pohárech. Hraje se totiž vždy o evropský koeficient, a pokud třeba Slavia vypadne z evropských pohárů, sníží se její finanční možnosti i pokud jde o nákupy hráčů z dalších českých klubů. A tyto peníze budou pak chybět v rozpočtech řady ligových klubů.

Ve čtvrtém předkole Konferenční ligy dostala Slavia nejhoršího možného soupeře, ambiciózní polský tým z Čenstochové. Tým bez mezinárodního věhlasu, mediálně nezajímavý, ale s vysokou herní kvalitou. Polský klub je ochoten udělat pro svůj postup cokoliv, soudě podle předvedené hry hráčů, ale také podle vysoké asertivity polských hráčů a polského trenéra v tlaku na norského rozhodčího při zápase. Ten byl jen tak mimochodem mimořádně kvalitní a objektivní. Nepodlehl nátlaku ani polských hráčů, trenéra, ani bouřlivému prostředí.

Slavia, pokud chce postoupit, musí udělat v týmu některé změny. Měli by se v sestavě především objevit hráči s mezinárodními zkušenostmi. Na prvém místě to platí pro Masopusta. Uplatnění Masopusta může být jak v obraně, tak v záložní řadě. Na hrotu útoku snad už bude hrát Jurečka. A v brance by se měl, alespoň podle mého názoru, objevit Kolář. Brankář Mandous je sice vynikající při střetech s protivníkem jeden na jednoho (ostatně takový býval na vrcholu výkonnosti i Kolář), ale s týmem, který sází na standardní situace a zejména na tlak při rohových kopech, je Kolář cennější nežli jinak skvělý Mandous.

Prostě Slavia musí »něco« udělat, aby změnila nepříznivý vývoj střetnutí s polským týmem, anebo prohraje a nepostoupí.

Naopak, skvělý výsledek zaznamenalo Slovácko, které bravurně smetlo kvalitní švédský tým AIK Stockholm a nakročilo tak do Konferenční ligy. To je cenné pro národní koeficient, podle kterého budou české kluby nasazovány do evropských pohárů v příštích sezonách.

I z tohoto hlediska by bylo dobře, aby uspěla Plzeň, která přivezla, zejména díky skvělému brankáři Staňkovi z Baku nadějný výsledek pro úterní odvetu v Plzni. Výborně je na tom také Slovácko a šance Slavie na postup jsou v nejlepším případě dnes 50:50.

Jiří Paroubek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy