Home Názory Výzva k opuštění OSN? Neodborné a zkratkovité řešení ministryně obrany

Výzva k opuštění OSN? Neodborné a zkratkovité řešení ministryně obrany

Zbrklý, nepromyšlený a nediplomatický, tak těmito slovy bychom mohli popsat výrok ministryně obrany Jany Černochové, která se opět dopustila politického fiaska, když vypustila výrok o vystoupení České republiky z OSN.

Ministryně, jako členka vlády, by měla reprezentovat zájmy České republiky v mezinárodním kontextu a prosazovat diplomatické cesty pro vyjednávání. Její návrh na opuštění OSN ale spíše naznačuje nedostatek porozumění významu mezinárodní spolupráce. Místo výkřiku do tmy, který nás může spíše poškodit, by se mělo aktivně pracovat na zlepšení pozice České republiky v rámci této organizace.

Vystoupením by Česko ztratilo možnost ovlivňovat globální agendu a účastnit se mezinárodních jednání. Za dlouhá léta od vzniku OSN existují rezoluce vycházející z této organizace, které jsou přínosné a stejně tak jsou tam rezoluce, se kterými nemusíme souhlasit, nicméně výrok paní ministryně byl zcela nediplomatický krok nekompetentního politika.

OSN jako organizace hraje klíčovou roli v mezinárodním mírovém řešení konfliktů a ve spolupráci v oblasti lidských práv, a přestože jeho funkčnost není ideální a OSN často nedokáže adekvátně reagovat na aktuální globální výzvy, má mnoho důležitých funkcí a rolí ve světě. Přes všechny výhrady k tomu, jak tato organizace funguje, je spolupráce napříč zeměmi ve světě klíčová a OSN má zásluhu na mnoha prospěšných věcech. Navrhovaný krok by byl nezodpovědný a oslabil by pozici České republiky ve světě. Je třeba hledat způsoby, jak OSN zlepšit a zefektivnit, nikoli se od ní odtrhnout!

Nikola Bartůšek, Přísaha

2 KOMENTÁŘE

  1. To není zkratovité jednání, ale ZVRATKOVITÉ vyjádření hlupačky Černochové v ministerské funkci Fialovy loutkové vlády, v níž nemá co pohledávat.
    Pamatujete, jak válečná štváčka Černochová chtěla aktivovat jakýsi článek paktu NATO a vyhlašovat válku proti Rusku, když Ukrajinci odpálili raketu proti Polsku?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here