Home Názory Z doby, kdy se debatovalo o přistoupení Ruska k EU

Z doby, kdy se debatovalo o přistoupení Ruska k EU

Bývalý předseda Sociálnědemokratické strany Německa a později spoluzakladatel strany Levice a její volební lídr Oskar Lafontaine v rozhovoru pro Deutsche Wirtschafts Nachrichten uvedl, že kyjevský »Majdan« v roce 2014 si »objednaly« USA. Navíc ještě před událostmi v roce 2014 financovaly a nadále financují ukrajinské nacionalisty (takto dědice neslavně proslulého S. Bandery).

Lafontaine se domnívá, že tímto způsobem Bílý dům realizoval svůj plán na rozbití ekonomických a politických vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií a »de facto je proti sobě poštval«.

V souvislosti s těmito slovy je dobře zkusit osvěžit svou paměť a v dnešní zjitřené době, plné až fanatické protiruské nenávisti, živené v mainstreamových médiích, si připomenout, jaká témata byla aktuální před »Majdanem«. Ukrajina byla vesměs brána za zemi ovládanou klany oligarchů, kteří bojují mezi sebou o moc a rozchvacují státní majetek až tak, že členku jednoho klanu a premiérku Tymošenkovou šoupli na nějakou dobu do vězení. Nikdo spletitému a brutálnímu zákulisí nerozuměl. Ukrajina byla zajímavá pouze jako zásobárna levné a celkem kvalitní pracovní síly. Ve stejné době přitom roky probíhaly doslova námluvy mezi Putinovým Ruskem a Evropskou unií, kdy se vážně diskutovaly možnosti co nejtěsnější spolupráce na způsob něčeho jako přidružené členství Ruské federace s EU.

Na straně Ruska leželo ohromné surovinové bohatství a nekonečná rozloha, zatímco na straně EU bylo manažerské, technologické a organizační know how. Logicky v tom hrála prim nejprůmyslovější země EU – Německo. Tak nějak se tiše spoléhalo, že Rusové dodají levné suroviny a především němečtí inženýři a manažeři je přemění ve špičkové, technologicky a cenově konkurenceschopné produkty. Pokud by k takovému splynutí došlo, pak za deset, nejpozději do dvaceti let by ekonomicky propojená Evropa včetně Ruska strčila do kapsy upadající USA. Už od dob Římské říše je známé základní pravidlo k udržení moci – své konkurenty včas oslabit, k tomu nejlépe slouží je poštvat proti sobě. Divide et impera.

USA se nedivme. Hájí si svoje cíle a zájmy. EU je sice spojenec, ale i spojenec si nesmí myslet, že svého bohatšího partnera jen tak přeroste a bude na tom někdy líp. Chytré hlavičky v USA se daly dohromady a našly citlivé místo k rozeštvání EU s Ruskem a daří se jim to báječně. Nejen, že můžeme zapomenout na nějaké hospodářské předstižení USA, ale na chudnutí a úpadku EU naopak oni bohatnou a rostou. Geniální. Jen proč jsou evropské politické špičky tak tupé… Nebo je to ještě jinak a mají tady své lidi na klíčových místech? To také, že. Od vlády až po…!

Jiří Paroubek

Předchozí článekV Praze se konečně rýsuje koalice! Ale jen na »jedenáctce«…
Další článekMistrovství světa jde do finiše. Dva zápasy silných kalibrů

1 KOMENTÁŘ

  1. Americký režim má plno řečí o svobodě, demokracii a lidských právech, přitom je neustále všude ve světě potlačuje. Trpící Ukrajina je jenom poslední z dlouhé řady obětí agresivity Washingtonu.

Comments are closed.