Home Názory Za levným nákupem musíme do Polska

Za levným nákupem musíme do Polska

Zvláště teď před Vánoci o to více koukají hospodyňky ušetřit každou korunu a pátrají, kde nakoupit levněji. Doma to nebude.

Novinky.cz srovnávaly ceny základních potravin v českém a polském Lidlu. Konkrétně v ostravském a polském ve Vladislavi, byť toto porovnání lze bez problému zobecnit na všechny české a polské markety německé společnosti Schwarz-Gruppe, jež zmíněný obchodní řetězec vlastní. Cenové rozdíly jsou bez přehánění šokující – zde je tabulka, jak ji zpracovaly novinky.cz.

OstravaVladislav
Káva rozpustná Classic119 Kč14,29 zl (75,73 Kč)
Čaj ovocný14,90 Kč2,49 zl (13,19 Kč)
Čaj heřmánek29,90 Kč2,49 zl (13,19 Kč)
Mléko Pilos22,90 Kč3,69 zl (19,55 Kč)
Mouka 1 kg21,90 Kč2,79 zl (14,78 Kč)
Máslo 1 kg219,60 Kč34,95 zl (185,23 Kč)
Cukr moučka 1 kg36,90 Kč5,98 zl (31,69 Kč)
Kuřecí prsa 1 kg159 Kč10,99 zl (58,24 Kč)
Jogurt bílý19,90 Kč1,04 zl (5,51 Kč)
Vejce L 10 ks62,90 Kč9,48 zl (50,24 Kč)
Brambory 1 kg17,90 Kč1,95 zl (10,33 Kč)
Toaletní papír (8 rolí)64,90 Kč7,99 zl (42,34 Kč)
sekt109 Kč18,99 zl (100,64 Kč)
Celkem898,70 Kč620,66 Kč

Počin citovaného serveru je sice chvályhodný, nicméně odkrývá pouze jednu stranu mince, přičemž my víme, že každá (mince) má strany dvě. Tou druhou, neodkrytou, je odhalení příčiny, proč tomu tak je. Jedná se přece o obchody stejné společnosti, navíc v těsném sousedství. Možná bychom to celé nechali spát, kdybychom se bavili o pár drobných, resp. kráčelo-li by o porovnání cen téže vlastnické společnosti v Ostravě a třeba v Kolumbii…, ale takhle?

Česká republika a Polsko spolu jaksi sousedí. Navíc obě země se v pomoci Ukrajině činí přes čáru, notabene česká vláda je snad ještě o fous dobrosrdečnější, a také v časech lockdownů zmíněným řetězcům nikdo nezkřivil ani vlas – ksakru, tak proč? Však na běžném nákupu jde o rozdíl ve stokorunách.

Nemá smysl patlat se v detailech, stačí zmínit důvod základní. Česká vláda a všechny kompetentní státní instituce vytrvale pracuji proti zájmům tohoto národu a jeho občanů. Když na ně udeříte s prodejními cenami nadnárodních obchodních řetězců, odpoví vám stroze, že tohle není v jejich kompetenci, že do finanční politiky zahraničních marketů ony nemohou zasahovat atd., atd. Hlavně že je sem pustily, nepochybně za podmínek výhodných pouze pro ně (v tomhle bude kámen úrazu) a nezavřely je v covidu, když v těch hrozných časech mělo všechno české na rukou klepeta.

Nyní jsme my všichni dostali jako odměnu za protinárodní činy vlád ČR ceny, z nichž se nám protáčejí panenky a oči vypadávají z důlků poté, co si vyjedeme třeba do toho sousedního Polska.

Martin Kalous

4 KOMENTÁŘE

 1. Martine, použitá tabulka z „novinek.cz“ je sice pravdivá, ale má zásadní vadu. Tou je výše kupní síly Poláků a Čechů, která se odvíjí od průměrných platů a důchodů v obou zemích. Obecně je v přepočtu u nás průměrný plat cca o 5. 000,- Kč vyšší a výrazně vyšší je průměrný důchod jak u mužů tak i u žen. Extrémní rozdíl u cen kuřecích prsních řízků ve prospěch Poláků oproti nám snad pochopí ii minimálně bystrý. Věcí, která je k diskusi je otázka sazeb DPH u jednotlivých komodit u nás a jinde, o tom žádná. Problematika státních a nestátních obchodů, o které hovoří pan Gavroch je pouze jakousi „zastydlou socialistickou pubertou“, staré psy je těžké naučit novým kouskům, ale to by se tě věkově týkat nemělo. Přeji hezké Vánoce a v Novém roce, poku možno „nové myšlení“…

  • Pokud vzniknou další státní podniky (např. rušením rozprivatizace našeho národního majetku), měly by samozřejmě pracovat na komerčním základě s cílem vytvářet zisk. Něčí představy, že by státní podniky měly být nějakými dobročinnými organizacemi, vedou pouze k diskreditaci státního vlastnictví a k živení pověry, že prý je státní vlastnictví neefektivní, což je nesmysl.

   • Máte pravdu Frondo, musí tvořit zisk, tak jako činí dnes třeba n.p.Budvar, ale drtivá většina údajně “ levicových ekonomů“ (přiblblých sociálních inženýrů) realizujících se v bývalých HaNo, dnešní NP a tohoto webu v zestátňování ve výsledném efektu tom vidí sociální charitu

 2. Většina lidí v ČR nemá vlastní obchody – v Rakousku, Německu, Venezuele a možná i jinde většina lidí v těchto zemích vlastní obchody mají – jsou to STÁTNÍ obchody, které jsou vedle SOUKROMÝCH obchodů a soukromých obchodních řetězců.. Konkurence zlepšuje kvalitu a přibližuje ceny k cenám reálným
  —Cenu výrobku určuje především schopnost a ochota kupujícího zaplatit cenu požadovanou obchodníkem. Pokud ti.kdo nevyrábějí ani nezajišťují výrobu získají více peněz ze státního rozpočtu a než ti, kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu, dojde ke znehodnocení měny .
  Ještě významnější důvodem zdražování je že ti, kdo jsou přisátí na státním rozpočtu si mohou PUJČOVAT peníze s odkazem na to, že je splatí ti, kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu-do oběhu dostávají peníze nekryté zbožím .

Comments are closed.