Na Seznamu jsem si přečetl podivný komentář. Věnoval se střelbě do demonstrantů v dobách předmnichovské republiky. Odrazil se od nesprávné teze, že T. G. Masaryk s ní měl něco společného, a přímo zaútočil na tehdejší komunistickou stranu, potažmo na všechny komunisty. Nechci dnes bránit KSČ, mnohé jí lze vyčíst, ale zároveň nemálo věcí připsat k dobru. Zvláště to, jak se postavila právě za nezaměstnané a strádající. To, co autor zamyšlení na Seznamu z oněch událostí dedukoval, jen ukazuje, jak lze jednoduše převrátit dějiny a tvářit se, že napravuje pokažené.

Právě dnes je tomu 85 let, kdy 20. října došlo k zastavení činnosti KSČ, k aktu, který se nepodařilo prosadit počátkem třicátých let. Proč vlastně taková snaha likvidovat jednu z opozičních stran, která měla nemálo poslanců a senátorů v parlamentu? Protože ona byla tou silou, která dokázala nezaměstnané spojit, aniž by ji třeba volili, a jít pak bojovat za svá práva, za práci, za to, aby ti, co ji ztratili, nemuseli umírat hlady nebo třeba »jen« strádat. A právě do takových se střílelo a na dlažbách zůstávali mrtví a ranění. Těch zastřelených v místech, kde četníci zasáhli, bylo desítky a až do poloviny třicátých let nebyl rok, kdy by si četníci či policie ostrými náboji nezajistila svůj pořádek. Stávkovat, demonstrovat, projevovat nesouhlas s rozhodnutím uhlobaronů, stavitelů silnic, železnic, statkářů, místních úřadů, podle pisatele komentáře ze Seznamu se přece nemělo. Lidé měli sklonit hlavy, uctivě sejmout čepice a přesvědčit své děti, že jíst je přepych. Tehdejší komunisté však říkali, že to tak nemá být a shromažďovali lidi k obraně obyčejného práva na život. To byl jejich zločin. Pustili se do řádu, který z masy lidí dělal raby vydělávající na ty nahoře. Znovu opakuji: To byl a je zločin?

Dnes tomu totiž není jinak. Ti, kteří se scházejí na náměstí – a už to neorganizují komunisté, jsou mainstreamovými médii a politiky, kteří se podivným způsobem dostali k moci, nazýváni narušovateli klidu a míru v naší vlasti, proruskými šváby, trolly, atd. Také to je zločin? Inflace, z níž těží majitelé akcií energetických a jiných firem, válkychtiví politici a výrobci zbraní, akcionáři lékových továren, atd., atd. smí vydělávat na většině národa, protože »oni vlastní« a nemohou přece dostat menší dividendy… pochopil jsem to správně?

Co znamená »nezastat se těch, kteří jsou exploatováni«? Pastor Niemöller, jeden čas předseda Ekumenické rady církví v Německu, vyslovil velice moudrá slova, spíše však výzvu pro budoucnost: »Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.«

Je 20. října. V roce 1938 byla zastavena činnost KSČ. Následovalo rozpuštění sociální demokracie, zákaz premiéry další z her Osvobozeného, vyhození Hugo Haase z Národního divadla, vyloučení židovských právníků z odborného sdružení, dohoda o spolupráci velení české policie s německou nacistickou…

Je září roku 2023. Reakce ministra vnitra a premiéra české vlády na shromažďování odpůrců jejich vládnutí nesvědčí právě o dobrém vztahu k Listině práv a svobod. Zatím nelze nechat střílet do demonstrantů, ale je možné je pronásledovat a propouštět, jako se stalo či má stát děkanu Ševčíkovi či jednomu z organizátorů protivládních akcí, omezovat svobodu slova v Poslanecké sněmovně a připravovat represívní a zákazové zákony. Ty se mají týkat všech, kteří nectí »ukotvení« naší republiky a našich údajně »státních zájmů«. Krok za krokem se však ukrajuje z našich dosavadních svobod a práv. Nerozhodujeme už o všem, co se nás bezprostředně týká, ani naši levnou elektřinu nemůžeme našim občanům levně prodat, podřizujeme se »kvalifikované většině« v Evropské unii, podepsali jsme nerovnou »obrannou smlouvu« s USA, jsme nejaktivnější zemí v Evropě, která plní americká nebo eurounijní zadání…

Mnohočetnost a nejednotnost odporu zatím vyhovuje vládní moci. Je proto třeba se sjednotit. Proto jsem se dnes zastavil u onoho data 20. října 1938 a toho, co nikoli v té souvislosti – ale vlastně také je tu souvislost, řekl německý pastor Niemöller.

Jaroslav Kojzar 
  

12 KOMENTÁŘE

 1. Ten článek, na který pan Kojzar reaguje, jsem na Seznamu četl. Je to na Seznamu neuvěřitelná změť demagogie, překrucování historie, pitomostí a nakonec i lží. Je to snůška slovního hnusu na adresu našich předků, kteří jen chtěli slušně žít. Buržoazní předmnichovská republika řešila jejich situaci tím, že do lidí střílela a zabíjela je. Autor toho blábolu z toho viní komunisty. Dnešní slouhové buržoazie a kapitalismu se opravdu neštítí ničeho, žádné ničemnosti proti komunistům.

 2. Pan Kojzar opět ťal do živého a má opět pravdu. Místní antikomunisti a obdivovatelé Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla se zase můžou zvencnout.
  Články pana Kojzara patří k tomu nejlepšímu, co lze číst na iPortaL24.

  • Toto jsi v článku pana Kojzara přehlédl:

   Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.

 3. 1. Kojzar opět lže. Uvedený článek o střílení do dělníků nebyl uveřejněn v Seznamu Zprávách ale Seznamu Média, což je sakra rozdíl. To je totiž Blog, do kterého může psát prakticky každý.
  2. A pak to typické kojzarovské žvanění a fabulace – prý se do demonstrantů ještě nestřílí, ale kdo ví… Jako důkaz pronásledování si vybere děkana Ševčíka, který ale k hrůze všech slušných lidí ve své funkci stále zůstává.
  Je to právě naopak než říká Kojzar. Nikdo nikoho nepronásleduje. On a jemu podobní mohou stále kalit vodu a nevybíravě urážet zákonně zvolené představitele této země. Nic se nezměnilo od dob Gottwalda, který na půdě prvorepublikového senátu vyhrožoval, že se do Sovětského svazu jezdí učit, jak buržoazii zakroutit krkem. Jeden rozdíl tu přece jen je. V době největší slávy bylo karlínským klukům kolem třiceti. Dnes jsou ti Kojzarové a jemu podobní jen zapšklí starci, kterým se zhroutil svět.

  • Karle, když někoho chcete usvědčit ze lži, nesmíte hned v první větě lhát sám! Článek začíná větou: „Na Seznamu jsem si přečetl podivný komentář.“ O kousek níž je napsáno: „podle pisatele komentáře ze Seznamu“. Kde tam vidíte Seznam Zprávy?
   Proto nemá cenu Vaši „litánii“ číst dál…
   Ale zapšklý stařec jste asi i Vy 🙂

   • V tom prvním máte asi pravdu. Kojzarova senilita mu zřejmě už opravdu nedovoluje mentálně rozlišit entity Seznam Zprávy, Seznam Médium a Seznam jako takový. Pro něj je prostě Seznam mainstreamové médium, které musí za každou cenu zostuzeno. Seznam je ale jen internetový portál a vyhledávač, čili prostředí, do kterého se teprve vkládá konkrétní obsah jako je Seznam Zprávy, Seznam Médium nebo Novinky, Sport atd. To je ale zjevně nad jeho možnosti chápání.

    • Lhal, na Seznamu nic nevyšlo. Vyšlo to v Seznam Médiu. Zjevně ani vy nevíte, která bije. To můžete i o každém, kdo má založen mail na Seznamu říci, že je to furt Seznam, což ve vaší řeči znamená, že hlásá myšlenky Seznamu.

    • Vy si prostě budete mlít svou… Když něco vysílá ČT1 a já řeknu, že to bylo v České televizi, jsem taky lhář??? 🙂
     Ta první věta zní: „Na Seznamu jsem si přečetl podivný komentář.“

 4. Složitost světa se změnila a i když socialismus u nás prohrál ,má stále co nabídnout viz.Čína. Komunisté již nemají takovou intelektuální sílu jako v době Julia Fučíka ,přesto věřím ,že levice dostane znovu šanci ,až voliči pochopí lavírování hnutí ANO.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here