Home Názory Zasloužíme si zánik. Žádná škoda nás…

Zasloužíme si zánik. Žádná škoda nás…

Na podrobné hodnocení vzplanuvšího válečného konfliktu mezi Palestinou a Izraelem je podle mého názoru ještě brzy, toho nečitelného se zatím vyskytuje více než dost. Konec konců, ani američtí političtí komentátoři a analytici, které na iportaL24.cz často citujeme, se úplně neshodují.

Je ve hře totální likvidace Palestiny a totální okupace tamního území židovským státem, nebo je toto naopak pohřeb Izraele a počáteční impuls ke vzniku toho nového na území Ukrajiny? To jsou zhruba a velmi obecně nastíněné dvě základní varianty, kterou jsou s velkou pravděpodobností ve hře. Ale která je tou správnou, toť v tuto chvíli velmi zapeklitá otázka.

Jedno ale už teď víme jistě, a to žádným překvapením pro nás, kteří příčiny a souvislosti vnímáme reálně, není – cituji aeronet.news: »Na veřejnost unikla videa zachytávající slavící Palestince na Západním břehu, jak skandují podporu Hamásu a mávají nad hlavami zbraněmi. Novináři si všimli, že jde o moderní americké verze automatických pušek M4 a M4 Carbine, které americká armáda dodala na Ukrajinu, ale najednou se ocitly v rukách Palestinců. A to není všechno. Podle izraelského tisku jsou bojovníci Hamásu vybaveni neprůstřelnými taktickými vestami z USA, které americká vláda poslala na Ukrajinu. Místo toho se ale vesty teď objevují na hrudích bojovníků Hamásu. Kvůli korupci na Ukrajině se prostě výzbroj nedostává na frontu na Ukrajině, ale k překupníkům do Turecka a potom přes kurýry do pásma Gazy, nejčastěji z Egypta pomocí tunelů pod hraniční čárou apod.« Zde jsou ony inkriminované důkazní záběry.

Aby toho nebylo v daném kontextu málo a abychom si ještě demonstrativněji zobrazili zločince ve Strakově akademii, ocituji vám velmi zajímavou pasáž z čerstvého rozhovoru (6. 10. 2023) významného hráče globální evropské politiky, Jean-Claude Junckera, předchůdce Ursuly von der Leyenové na postu předsedy Evropské komise, pro německý list Allgemeine Zeitung (celý rozhovor zde).

Dotaz: Viele fordern rasche Aufnahmegespräche mit der Ukraine. Wie bewerten Sie diese Diskussion?

Odpověď Juncker: Man darf den Menschen in der Ukraine, die bis zum Hals im Leid stecken, keine falschen Versprechungen machen. Da bin ich sehr erbost über einige Stimmen in Europa, die den Ukrainern vorgaukeln, sie könnten sofort Mitglied werden. Das wäre weder gut für die EU noch für die Ukraine. Wer mit der Ukraine zu tun gehabt hat, der weiß, dass das ein Land ist, das auf allen Ebenen der Gesellschaft korrupt ist. Trotz der Anstrengungen ist es nicht beitrittsfähig, es braucht massive interne Reformprozesse. Wir haben mit einigen sogenannten neuen Mitgliedern schlechte Erfahrungen gemacht, was etwa Rechtsstaatlichkeit angeht. Das ist nicht noch einmal zu wiederholen.

Překlad:

Dotaz: Mnozí volají po rychlých přístupových rozhovorech s Ukrajinou. Jak hodnotíte tuto diskuzi?

Odpověď Juncker: Neměli byste dávat falešné sliby lidem na Ukrajině, kteří jsou až po krk v utrpení. Jsem velmi naštvaný na některé hlasy v Evropě, které Ukrajincům říkají, že se mohou okamžitě stát členy. To by nebylo dobré ani pro EU ani pro Ukrajinu. Každý, kdo měl co do činění s Ukrajinou, ví, žejde o zemi, která je zkorumpovaná na všech úrovních společnosti.Navzdory úsilí není způsobilá se připojit a potřebuje rozsáhlé vnitřní reformní procesy. S některými takzvanými novými členy máme špatné zkušenosti, například pokud jde o právní stát. Toto už nelze opakovat.

Komentátor Michal Svatoš píše: »Juncker, který má mimořádně blízko k finančníkům z londýnské City, kteří řídí západní svět, tak potopil snahy nejvyššího představitele EU pro zahraniční politiku Josepha Borrella. Borrell se ještě v pondělí, společně s českým diplomatickým elévem Lipavským, na návštěvě v Kyjevě vychloubal, že EU poskytne Ukrajině ty nejsilnější bezpečnostní záruky a přijme ji za člena. A řekl: EU brzy vyšle Putinovi silný signál, že ani jeho rakety ani jeho drony nás nezastraší. Několik minut poté, co jsem dnes opustil Oděsu, zasáhl tuto oblast nový nálet bezpilotních letounů. My se, Putine, nenecháme zastrašit vašimi raketami ani drony. Naše odhodlání podporovat boj za svobodu a nezávislost Ukrajiny je pevné a bude pokračovat!«

Je skutečně děsivé, v čem jsme se ocitli. A ještě děsivější je, že většina národa si v tom libuje. Fakt si nezasloužíme nic jiného, než takovou přes držku, po které se už nezvedneme. Upřímně řečeno – tohoto bezpáteřního národa nebude žádná škoda.

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here