Home Názory Piráti ochladí Prahu? Trapný podvod!

Piráti ochladí Prahu? Trapný podvod!

S předvolební kampaní se v Praze roztrhl i pytel s billboardy. Zdá se, že probíhá nevyhlášená soutěž o ten nejhloupější. Konkurence je tvrdá. Mě zaujal billboard pirátů: »Ochladíme Prahu milionem stromů«, slibuje pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib a pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

Předně, s tímto slibem občany Prahy, jestli si dobře vzpomínám, před čtyřmi roky obšťastnili pražští Zelení. Otázkou je, jak to myslí. Milión stromů v rámci obnovy lesa je trapný podvod, neboť velká část vysazených stromků buď uschne, nebo bude pokácena při probírkách a prořezávkách. Pokud počítají s výsadbou poměrně vzrostlých stromů, pak narážejí na problém jejich vysoké ceny: 250 000 Kč měl stát jeden strom, takže milión stromů je 250 miliard korun, tj. víc než polovina rozpočtu hlavního města Prahy za čtyři roky, resp. zjevný nesmysl. Přitom jich běžně polovina i víc uschne pro nedostatečnou následnou péči.

Byl jsem tehdy kritizován, že jsem z levného kraje, že vysazení většího stromu stálo před čtyřmi roky asi 350 000, takže milión stromů je 350 miliard korun, tj. z hlediska možností pražského rozpočtu absolutní nesmysl. Prý se ale sliby slibují a blázni radují. Dnes vysazení většího stromu dále podražilo, ale slibuje se dál, akorát že místo zelených tento nesmysl slibují piráti.

Letos lze pirátský slib »Ochladíme Prahu milionem stromů« vykládat i jinak. Svou rusofobní politikou piráti pomůžou zajistit významné části občanů nejen Prahy v zimě studený odchov. Prostě ruský ani jiný plyn nebude a kdo je závislý na topení plynem, ať už přímo, nebo prostřednictvím centrálního zásobování teplem (u nás na Praze 13 drtivá většina občanů), bude mít smůlu. Občané, mrzněte a dejte na radu předsedkyně Sněmovny a TOP 09 pořídit si jeden nebo dva svetry. Budete sice mrznout i s nimi, ale budete mít pocit, že jste pro své teplo něco pozitivního vykonali.

Jan Zeman