Nedatovaná fotografie poskytnutá Národní správou kulturního dědictví (NCHA) zobrazuje vrak lodi z období dynastie Jüan (1271-1368) poblíž ostrůvku Šen-pej-jü u města Čang-čou ve východočínské provincii Fu-ťien. FOTO – Xinhua/NCHA

Před více než 700 lety se u pobřeží východočínské provincie Fu-ťien na cestě do zámoří potopila loď naložená porcelánem. Vrak plavidla nalezený poblíž ostrůvku Šen-pej-jü u města Čang-čou byl nedávno nalezen v rámci nového archeologického projektu. Světu tak přiblížil historický rozmach námořní Hedvábné stezky tehdejší doby.

Práce na vyzdvihnutí nálezů, které začaly loni v září a trvaly až do letošního října, prováděly společně Národní archeologické centrum (NCA), výzkumný archeologický ústav provincie Fu-ťien a městský úřad pro kulturu a cestovní ruch v Čang-čou.

Oblast poblíž ostrůvku Šen-pej-jü, která se nachází na křižovatce východní a jižní trasy starobylé námořní Hedvábné stezky, je pro lodě riziková, protože je obklopena útesy a má komplikované podmínky pro plavbu.

Loď z doby dynastie Jüan (1271-1368) byla nalezena pod sedimenty v hloubce asi 30 metrů.

Bylo vyzvednuto téměř 20 000 předmětů, přičemž sbírka obsahuje více než 17 100 kusů porcelánu typu Longquan Celadon, který se proslavil v Číně svými skvostnými barvami, zejména odstíny nefritově zelené a světle modré. Mezi nalezenými porcelánovými předměty, o nichž se předpokládá, že byly vyrobeny na konci dynastie Jüan, jsou mísy, talíře, šálky a kadidelnice.

Nedatovaná fotografie poskytnutá Národní správou kulturního dědictví (NCHA) ukazuje porcelán v kajutě podmořského vraku lodi z období dynastie Jüan (1271-1368) poblíž ostrůvku Šen-pej-jü u města Čang-čou ve východočínské provincii Fu-ťien. FOTO – Xinhua/NCHA

»Potopená loď obsahuje největší množství porcelánu Longquan, který byl dosud na palubě nalezen, a slouží jako typický příklad vrcholného exportu porcelánu Longquan z konce dynastie Jüan,« uvedl Čchen Chao, zástupce vedoucího centra podmořské archeologie výzkumného ústavu provincie Fu-ťien.

Na některých porcelánových předmětech byly vyryty znaky jako »Jong«, »Pao« a »Nien«, což znamená »užitek«, »poklad« a »rok«. Tyto porcelánové předměty se staly důležitým materiálem pro studium exportu porcelánu Longquan, uvedl Čchen na tiskové konferenci.

Podle Čchena nález také potvrzuje, že tehdejší vláda podporovala zámořský obchod, díky čemuž námořní hedvábná stezka za dynastie Jüan obzvláště prosperovala.

Mezi nalezenými porcelánovými předměty byly obří talíře o průměru 35 cm a výšce 4,3 cm, které se v Číně vyskytují jen zřídka.

Liou Miao, docent na univerzitě v Sia-menu, uvedl, že tyto velké talíře byly vyrobeny na základě zámořských stolovacích standardů, což je patrně přizpůsobený design porcelánu určený pro export.

Na nedatované fotografii poskytnuté Národní správou kulturního dědictví (NCHA) jsou porcelánové talíře vyzvednuté z vraku lodi z doby dynastie Jüan (1271-1368) poblíž ostrůvku Šen-pej-jü ve městě Čang-čou ve východočínské provincii Fu-ťien FOTO – Xinhua/NCHA

V návaznosti na archeologické nálezyNa základě archeologických nálezů ze starověkého přístavu ve městě Wen-čou v provincii Če-ťiang a na vysokou podobnostvysoké podobnosti archeologických nálezů potopené lodi s porcelánem nalezeným v jihovýchodní Asii odborníci předpokládají, že se jednalo o obchodní loď, která se vydala z přístavu Wen-čou do jihovýchodní Asie.

Tým provádějící tento projekt poprvé použil podvodní fotografický skenfotografické snímkování, aby získal panoramatický trojrozměrný snímek model místa vraku ve vysokém rozlišení za podmínek nedostatečné průhlednosti mořské hladiny.

Liang Kuo-čching, vedoucí týmu, který spolupracuje s NCA, uvedl, že se dříve domnívali, že loď má sedm kajut. Jak však postupovaly drenážní odkrývací práce, zjistili, že má 10 kajut, což naznačuje, že se jednalo o velkou obchodní loď určenou pro vývoz.

Liang dodal, že vyprošťovací projekt zabývající se potopenou lodí je milníkem v historii čínské podmořské archeologie. »Objev umožnil lidem nahlédnout do vzkvétajícího obchodu s porcelánem Longquan Celadon a také do období prosperity námořní Hedvábné stezky,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here