Home Pel mel Čínští vědci vyvinuli roušku, která dokáže za 10 minut detekovat covid-19

Čínští vědci vyvinuli roušku, která dokáže za 10 minut detekovat covid-19

FOTO - CRI

Čínští vědci vyvinuli obličejovou masku schopnou detekovat covid-19 nebo chřipku ve vzduchu a upozornit uživatele, že byli vystaveni virům po desetiminutovém rozhovoru s nakaženou osobou. Senzory připojené k masce dokážou reagovat již na 0,3 mikrolitru virů ve vzduchu, během 10 minut detekují viry covid-19 a chřipky H5N1 a H1N1 ve vzduchu a vyšlou upozornění do zařízení.

Studie pod vedením šesti vědců spolupracujících s Univerzitou Tchung-ťi v Šanghaji byla v pondělí zveřejněna ve vědeckém časopise Matter.

Nové zařízení, které je namontováno vně masky s dobíjecí lithiovou baterií, bylo testováno nastříkáním patogenů na něj ve vnitřním prostředí, což simulovalo pravděpodobný scénář, kdy někdo mluví nebo kašle.

Senzory reagovaly na tekutinu o množství asi 70 až 560krát menším než množství vyprodukované při kýchnutí a vyslaly výstrahu do bezdrátového zařízení, jako je telefon.

Vědci uvedli, že maska fungovala nejlépe v uzavřených prostorách se špatnou ventilací, jako jsou výtahy nebo uzavřené místnosti, kde je vysoké riziko infekce. Testovali to v uzavřené komoře rozprašováním kapalin a aerosolů obsahujících stopová množství virů.

Dlouhé trvání pandemie podnítilo rozšířené nošení roušek. Uvolnění opatření souvisejících s covid-19 v mnoha zemích však vedlo k poklesu používání masek.

Průzkum Axios-Ipsos na začátku září zjistil, že 37 procent Američanů nosí masku mimo svůj domov, což je méně než 89 procent před dvěma lety.

Používání masek je však stále rozšířené v zemích, včetně Číny, která se drží přísné politiky dynamického nulového počtu případů covid-19. Mnoho lidí po celém světě také nadále nosí masky, aby se chránili před virem bez ohledu na vládní pravidla.

(pr)

Předchozí článekŠpanělsko jde opačnou cestou než Británie, hodlá zavést milionářskou daň
Další článek»Lvíčata« vyhrála na Islandu a jsou blízko postupu na Euro

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here