Home Pel mel Deseti dny nádherných barev vás okouzlí »orchideje severu«

Deseti dny nádherných barev vás okouzlí »orchideje severu«

FOTO – ČTK/Václav Šálek

Za rozkvetlými velkokvětými kosatci, přezdívanými orchideje severu, mohou milovníci přírody od pátku 20. května vyrazit do Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně. Výstavu tradičně nazvanou IRIS můžete navštívit do 30. května. Kosatce všech barev rostou na záhonech pod širým nebem. V zahradě kvete také řada dalších rostlin a dřevin.

»Jaro ve svém plném rozmachu hýří barvami nejen kosatců, ale i keřů, trvalek, skalniček a pozdních cibulovin. Naše sbírka velkokvětých kosatců čítá více než 350 kultivarů, které jsou seřazeny podle barev a typů a v jednotlivých skupinách je navíc najdete podle historického data vyšlechtění, takže návštěvník může sledovat postupný vývoj květů,« popsal výstavu vedoucí zahrady Michal Pavlík. Kromě již zavedených odrůd zde najdete i novošlechtění šlechtitelů od nás, z Polska i ze Slovenska.

Sbírka kosatců začala vznikat v 70. letech minulého století a botanická zahrada Mendelovy univerzity za ni získala v minulosti několik ocenění. První specializovanou výstavu tam připravili v roce 1975.

Latinské slovo iris znamená duhu. Duha má, jak je všeobecně známo, sedm barev. Šlechtitelé to trochu ošidili a vyloženě červenou u kosatců zatím nedokázali vypěstovat.

Kosatce jsou dobře známé trvalky, které tvoří poměrně velkou skupinu druhů s velkým množstvím kultivarů. Jsou to rostliny Jižní Evropy a jako takové mají rády propustnou půdu, slunečné stanoviště a spíše sucho. »Zalíváme je jen krátce po přesazení a jinak raději ne, protože bychom jen podpořili rozvoj houbových chorob, kterých si u šlechtěných forem užijeme v chladných a mokrých létech i tak dost. Jinak nás ze škůdců potrápí každoročně hlavně květilka, která klade vajíčka do poupat. Larvičky vyžírají květy v době, kdy se poupata začínají barvit a připravují nás o krásu květů, pro kterou se kosatcům také někdy říká orchideje severu. Ochrana proti květilkám je bohužel chemická, takže žádná romantika,« dodal Pavlík.

Návštěvníci výstavy IRIS se budou moci podívat také do skleníků, v kterých budou naaranžované kvetoucí orchideje, tillandsie a jiné rostliny. Pokud vás orchideje uchvátí, budete si moci na místě orchideje a vybrané pokojové rostlin také zakoupit. Dlouholetí prodejci a pěstitelé těchto krásných rostlin z firmy Terra Koruna vám rádi poradí s výběrem i pěstováním.

Po oba víkendy budete mít možnost po dlouhé době v arboretu koupit také skalničky. Prodej bude zajišťovat firma Botanické zahradnictví Holzbecher, která patří k největším pěstitelům skalniček a trvalek.

V průběhu výstavy IRIS nebude zapomenuto ani na občerstvení v podání brněnské čajovny Chajovna. Těšit se můžete na čajez Japonska, Číny a Tchaj-wanu, které bude připravovat ve variantě teplé i chlazené, ale i na kávu, zákusky, tousty a sušenky.

Výstava bude otevřená od pátku 20. května denně od 9 hodin do 18 hodin. Vstup bude možný pouze hlavním vchodem z třídy Generála Píky u zastávky Bieblova. Ještě zbývá upozornit, že do zahrady je zakázán vstup se psy a je zde zakázáno i kouřit.

(mac)

FOTO – arboretum.mendelu.cz
Předchozí článek»Klokani« vyhráli v Opavě, také Teplice vykročily k záchraně
Další článekPožár odložil duel, ale Němce nezastavil. Slaví i Američané a Kanaďané

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here