Devítiletá dívka z Jihlavy věnovala své vlasy na paruky nemocným, je rekordmanka

Kadeřnici Šárce Křížové z Jihlavy letos darovalo své vlasy na výrobu paruk pro nemocné 108 lidí. Mezi nimi i devítiletá Róza Kloknerová z Jihlavy, která se nechala ve středu ostříhat v pelhřimovské Agentuře Dobrý den. Získala tam zároveň titul nejmladší dárkyně vlasů, které pro potřeby především onkologických pacientů věnovala čtyřikrát, poprvé ve čtyřech letech. Všechny ustřižené culíky nashromážděné u kadeřnice využije Nadační fond Grácie, který nákladné paruky lidem bez vlasů poskytuje.

»Po založení fondu jsme zjistili, že nejen onkologicky nemocní pacienti mohou být bez vlasů, ale také alopetici. To je autoimunitní onemocnění, kdy ti pacienti, pacientky přicházejí o své vlasy, někdy nadobro,« řekla ředitelka Grácie Eva Růžičková.

Rózu Kloknerovou na první stříhání objednala ve čtyřech letech její sestra. Od začátku bylo jasné, že culík dětských vlasů bude použitý na výrobu paruk. Díky tomu, že jí vlasy rostou rychle, mohla vlasy darovat opakovaně. Na dnešní stříhání už se těšila. Své dlouhé vlasy má sice ráda, česání jí nevadí, ale délka takřka do pasu už jí překáží při sportování, kterému se věnuje.

Nadační fond Grácie vznikl v roce 2017. Paruky z pravých vlasů zatím věnoval 78 ženám a dětem. Vlasy získává prostřednictvím svých certifikovaných kadeřnic, kromě Jihlavy je má také v Olomouci, Teplicích a Praze. Darované vlasy by měly být asi 30 centimetrů dlouhé, suché, správně rozčesané a pevně stažené gumičkou. Na jednu paruku jsou potřeba vlasy alespoň pěti lidí, paruky pro fond vyrábí odborná vlásenkářka, jejím vkladem je to, že si za práci bere méně peněz než za komerční zakázky. Podle Růžičkové je to asi 15 000 korun, na paruce se pracuje minimálně měsíc.

Peníze na výrobu paruk nadace získává z darů a částečně také z prodeje darovaných vlasů kadeřnicím, které je používají k prodlužování vlasů svých zákaznic.

Lidé jsou podle Růžičkové s nemocnými solidární, dárců vlasů je hodně. Vedle Gracie funguje i řada jiných organizací se stejným cílem. Jedním z nich je Nadační fond Daruj vlasy.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Jaroslav Loskot

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy