Home Pel mel Kultura Festival Venušiny dny 2022 vás překvapí

Festival Venušiny dny 2022 vás překvapí

FOTO - divadlo.cz

Dnes večer začíná v pražském divadelním prostoru Venuše ve Švehlovce Festival Venušiny dny věnovaný divadelní tvorbě žen a o ženách. Současné ženské autorské umění, kterým chce bořit stereotypy o tom, co to je ženské umění, co ženy zajímá a o čem ženy tvoří, bude uvádět do 5. května. Přehlídku divadla doprovodí speciální podcast, koncert nebo sbírky hygienických potřeb pro ženy.

»Festival představuje hlavně autorky, ale je vhodný pro všechny diváky bez ohledu na pohlaví nebo gender,« uvedla ředitelka festivalu Barbora Šupová.

Venušiny dny startují dnes feministickým stand-upem dvojice, která si říká Duo docentky s programem Člověk rovná se muž aneb Žena jako deviace. Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková se zaměřují na popularizaci výzkumu v oblasti genderu a sexuality. Návštěvníky čeká standupizace genderového výzkumu, u které se diváci počůrají smíchy bez ohledu na to, jak moc v posledních měsících posilovaly pánevní dno. Dozví se, co mohou pro záchranu světa udělat lidé a co ženy, jak souvisí Putin se sexuální výchovou a klitoris s objevováním Měsíce.

Pondělí, druhý festivalový den, nabídne tanec. Soubor Manus Art Collective uvede pod názvem Hořkost vol.ll venkovní performanci o povinnosti a břemenu vzájemné lásky. Představení bude v Sadech Svatopluka Čecha od 18 hodin a 19 hodin. Od 20 hodin bude už v divadle ve Švehlově koleji následovat premiéra šedesátiminutové taneční přednášky skupiny Beautiful Confusion Collective s názvem

Black Dress, postavené na symbolice a univerzálnosti černých šatů, proplétá tanec, vyprávění, queer teorii, populární hudbu a videoprojekci do bohatého tvaru, který je hravý i dojemný zároveň a zve diváka na salónní výpravu za hranice binárního pojetí genderu. Oblékání není nikdy jednoduchý čin.

V úterý ve 20 hodin se můžete nechat překvapit českou premiérou představení Cukrová vata slovenského divadla NUDE. Cukrová vata je autorská inscenace o konfrontaci žen s očekáváním společnosti. Na jedné straně stojí žena bez dětí, která po třicítce hledá svoje místo bez pevných bodů v podobě partnera nebo kariéry. Jejím kontrastem je žena po čtyřicítce, která nečekaně otěhotní a musí se popasovat s úlohou matky v středním věku. Inscenace je reflexí žen, které se stejným způsobem vymkli společenským standardům a musí si zodpovědět, co je definuje jako lidské bytosti.

Středu zpestří jedinečný koncert Marie Kieslowski pro organizaci Jako Doma. Marie Kieslowski zahraje své písně pro právě rozpracované sólové album, které by mělo vyjít někdy na podzim roku 2022. Bude to tedy premiéra její autorské tvorby i sólového vystoupení.

Poslední čtvrteční den festivalu můžete očekávat autorskou inscenaci tří žen nazvanou Zažehnutí, aneb Blatnický Bajkonur.

Poslední dva dny, tedy 4. a 5. května se bude konat dobročinná sbírka hygienických potřeb pro ženy v nouzi, kterou festival pořádá pro komunitní centrum Jako doma.

Marcela Špičková

FOTO – venuse-ve-svehlovce.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here