Grafika: Jak Čína za dva roky vybudovala svou první vesmírnou stanici

V letech 2020 až 2022 uskutečnila Čína sérii misí, včetně tří misí hlavních modulů, čtyř misí nákladních kosmických lodí a čtyř misí kosmických lodí s posádkou, s cílem vybudovat svou první vesmírnou stanici.

V květnu 2020 dokončila svůj první let nosná raketa země Dlouhý pochod-5B, která pak v dubnu 2021 vynesla do vesmíru první modul Čínské vesmírné stanice (CSS), základní modul Tianhe.

Z pouhé »pomlčky« se pak CSS postupně přeměnila na strukturu ve tvaru písmene L a poté na současnou strukturu ve tvaru písmene T.

Designed by Yu Peng. /CGTN

Čínský laboratorní modul kosmické stanice Mengtian 3. listopadu úspěšně dokončil transpozici na oběžné dráze, což znamenalo vytvoření základní konfigurace ve tvaru písmene T, která představuje klíčový krok k dokončení CSS.

Po startu pilotované kosmické mise Šen-čou 15 29. listopadu se 30. listopadu na CSS sešel rekordní počet šesti čínských astronautů, kteří 3. prosince dokončili historicky první střídání posádek na oběžné dráze. Čínští astronauti Shenzhou-14 Chen Dong, Liu Yang a Cai Xuzhe se pak 4. prosince po šestiměsíční vesmírné misi bezpečně vrátili na Zemi.

Pohled na čínskou vesmírnou stanici

S příletem kosmické lodi Šen-čou 15 se CSS rozšířila na svou nejvyšší konfiguraci tvořenou třemi moduly a třemi kosmickými loděmi. Jak vypadá interiér vesmírné stanice o objemu 110 metrů krychlových?

V základním modulu Tianhe se nacházejí tři horizontální spací prostory, řada sportovního tréninkového vybavení a více než 120 druhů potravin.

Instalován je také systém regenerační podpory života a stabilní internetové připojení. K ovládání osvětlení lze použít mobilní aplikaci.

Designed by Yu Peng. /CGTN

V experimentálním modulu Wentian rostou rýže a Arabidopsis (Huseníček rolní) ve vlastních oddílech. Experimentální modul Mengtian pak může kromě vědeckého výzkumu v mikrogravitaci vypustit na oběžnou dráhu malou kosmickou loď.

Čínská vesmírná stanice bude oficiálně dokončena na konci roku 2022. V budoucnu budou mít možnost pracovat a žít na CSS také mezinárodní astronauti a vědci.

IAE vítá výstavbu CSS

Mezinárodní astronautická federace (IAE) byla založena v roce 1951 a je přední světovou organizací na podporu vesmíru, která sdružuje 468 členů ze 75 zemí.

Podle výkonného ředitele IAF je světová komunita nadšena budoucím rozvojovým potenciálem čínského programu výzkumu vesmíru, který přivítal pozoruhodné úspěchy, jichž Čína dosáhla ve svém pilotovaném kosmickém programu za poslední dvě desetiletí, až po očekávané dokončení vlastní kosmické stanice do konce roku 2022.

Šéf IAF Christian Feichtinger řekl CGTN, že federace doufá v další spolupráci v kosmickém sektoru a v to, že světoví vědci budou provádět více společných experimentů na CSS.

»Musíme si připomenout start lodi Šen-čou 5 v říjnu 2003, kdy vlastně poprvé Čína vypustila do vesmíru svého prvního astronauta, pana Yang Liwei, z čehož byl myslím celý svět tak trochu nadšený. Čína se stala po bývalém Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí, která byla schopna vyslat člověka do vesmíru,« připomněl Feichtinger.

»Čína je jednou z vedoucích zemí na nízké oběžné dráze Země, která má vlastní infrastrukturu a má všechny systémy, které tuto platformu podporují. Šen-čou 15, díky kterému se počet astronautů na vesmírné stanici zvýšil na šest, dal signál, že stanice je připravená k použití a je připravená dělat vědu v plnohodnotném měřítku. Svět to skutečně sleduje,« dodal Feichtinger.

(pr)

FOTO a GRAFIKA – CGTN

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy