Home Pel mel Jak vypadá pět Stromů hrdinů 2022

Jak vypadá pět Stromů hrdinů 2022

Nominovaný javor babyka v Ústí nad Orlicí do finále strom roku 2022 FOTO - stromroku.cz

Do finále 21. ročníku ankety Strom roku postoupilo 12 kandidátů z osmi krajů. Porota letos vybírala z 55 návrhů. Kromě hlavní soutěžní kategorie porotci vybrali i pět nesoutěžních Stromů hrdinů – dřevin, které ohrožuje lidská činnost nebo čelí nepříznivým podmínkám, uvedl za pořadatelskou Nadaci Partnerství David Kopecký. Předchozí tuzemský titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku.

Konkrétnější příběhy Stromů ruku 2022 si můžete přečíst zde.

Mezi dvanáctkou soutěžících jsou hned čtyři ovocné stromy – Bartákova třešeň z Hostěnic u Brna a tři hrušně: Prajzovská hruška z Hostišové na Zlínsku, Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami a Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou. Proti nim soutěží tři lípy: nejstarší a zároveň nejmohutnější strom letošní soutěže – 475letá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více než devět metrů, také 275letá Vorařská lípa z Rychnovska a 86letá Lípa osudu z Chvalkovic na Hané.

»Finálový tucet doplňuje Majestátní dub pod Šumnou rostoucí na Chomutovsku, Jinan na brněnském Mendlově náměstí, javor z Komni přezdívaný Tajemný hradní pán, Popovská bříza ze zaniklé obce na Jáchymovsku a Javor babyka v Ústí nad Orlicí. Během hlasování ale nehraje až takovou roli vzhled nebo stáří stromu, ale síla místní komunity, která za svým favoritem stojí,« uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Nejvíce nominací letos dorazilo z Jihomoravského kraje, a to 21, z toho deset přímo z Brna. Druhý nejvyšší počet byl z Olomouckého kraje s osmi přihláškami, následuje Středočeský s pěti a Pardubický se čtyřmi stromy. Ostatní kraje dodaly od jedné do tří nominací.

Hlasování začne 20. června a bude aktivní až do 11. září. Vítěze vyhlásí Nadace Partnerství 21. září v Brně. Strom s největší podporou veřejnosti získá šek na sponzorské ošetření a postoupí do zimního evropského kola.

Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku, která patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky. Její stáří je odhadováno na více než 700 let. Přízvisko Lípy odkazuje k dobám husitským, působení Českých bratří a jejich pronásledování. Záznamy z období pronásledování tajných evangelíků vypovídají o tom, že si v dutině lípy bratr Jiroušek opisoval vypůjčený Nový zákon a Knihu žalmů Starého zákona. Podle poznámek na deskách opisu přitom údajně spotřeboval 1204 lojových svíček. V pověsti se dále vypráví o tom, že když opisoval žalmy, zpíval si je, a poněvadž byl hluchý, sám je neslyšel. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny a zazníval střídavě ze všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině nabýval zvláštního zabarvení, které působilo o to víc tajemně právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval. Odtud pochází název Zpívající lípa.
(mac)

Předchozí článekJde se na baráž. Dnes přijde rozuzlení fotbalové ligy aneb Kdo bude tím smutným?
Další článekV Davosu začíná zasedání Světového ekonomického fóra

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here