Home Pel mel Kultura Jižní Čechy hostí sochařský festival, který vás mile překvapí a leckde zaskočí

Jižní Čechy hostí sochařský festival, který vás mile překvapí a leckde zaskočí

Michal Trpák - Bizarní bůh FOTO - michaltrpak.com

Podtitul »fauna a flora« nese letošní 15. ročník sochařského festivalu Umění ve městě, který začal v Českých Budějovicích. Sochy zaplní deset měst a obcí. Na budějovických náměstích jsou nerezový kůň Michala Gabriela či bronzová socha Muž a pes, kterou vytvořil Jaroslav Róna. Vznikne i šest sochařských laviček, jež zůstanou v okolí Pasečné na Šumavě, řekl organizátor Michal Trpák. Festival, který nabízí 25 soch, potrvá do konce září. Pozornost zřejmě přitáhnou v centru Budějovic i díla připomínající obří spermie.

Akce se od roku 2019 snaží každý ročník zaměřit na jedno téma. Nejdřív to byla oslava technologií, robotů a 3D tisku, poté voda, loni město a emoce. Letos si organizátoři vybrali krajinu a přírodu. »Chtěli jsme vztáhnout pozornost na přírodu, rostlinnou a zvířecí říši, protože člověk ji dost utlačuje,« řekl Trpák. Téma zrcadlí všechny sochy, ať už přímo nebo přeneseně jako Cake Tower na budějovické Lannově třídě. »Tam mohou jít interpretace dvěma směry. Jedna, že naše obžerství likviduje přírodu, druhá, že bez přírodních zdrojů zhyneme,« řekl Trpák.

Zapojila se města a obce České Budějovice, Bechyně, Borovany, Hluboká nad Vltavou, Lipno nad Vltavou, Pasečná, Veselí nad Lužnicí, Vodňany, Volyně a Tábor. Práce vystavilo 18 autorů. V Českých Budějovicích zaplnily sochy náměstí Přemysla Otakara II., Piaristické náměstí, slepé rameno Vltavy, Lannovu třídu či Zátkovo nábřeží. Díla představují i mladí autoři. Nikola Mojsl vystavil svého žraloka před budějovickou vodárenskou věží, jeho lev se prochází ve Veselí nad Lužnicí. Adam Velíšek má v Táboře psy.

Trpákovi mravenci jakoby lezou po kulturním domě ve Vodňanech. Do Českých Budějovic umístil Velký závod. Laminátové plastiky připomínající obří spermie zavěsil nad Panskou ulici, jedna by měla být na Rabenštejnské věži. »Každý jsme se někdy nějakého závodu účastnili a každý jsme minimálně jednou v životě vyhráli: hned na začátku, každý z nás je vítěz,« řekl Trpák.

K patnáctému výročí připravili pořadatelé sympozium v Pasečné poblíž lipenské přehrady. Vznikne šest sochařských laviček, které zůstanou v tamní krajině. Jedním z cílů festivalu je, aby sochy ve městech byly natrvalo.

Umění ve městě vzniklo jako setkání čtyř spolužáků z pražské VŠUP. Sochařskou výstavu pořádá sochař Michal Trpák, a ta již inspirovala podobné akce jinde v ČR. Město letos stejně jako loni přispělo 600 000 Kč.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Václav Pancer, nikolamojsl.com, jaroslav-rona.cz, barboramasarikova.cz, sculptureline.cz, michaltrpak.com

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here