Home Kalendárium Blízká setkání třetího druhu slaví půlkulatiny

Blízká setkání třetího druhu slaví půlkulatiny

Den po slavnostní premiéře v New Yorku byl 16. listopadu 1977 uveden do amerických kin dnes už klasický sci-fi snímek Blízká setkání třetího druhu. Vzrušující příběh o setkání pozemšťanů a mimozemské civilizace, který natočil tehdy devětadvacetiletý režisér Steven Spielberg podle vlastního scénáře a v němž hlavní role ztvárnili Richard Dreyfuss, François Truffaut a Teri Garrová, se rázem stal kasovním trhákem.

Spielberg ve filmu použil mistrovské zvláštní efekty a u diváků dokázal navodit nevšední pocit tajemna a hrozící katastrofy. Natáčení projektu předcházela náročná příprava, na níž se podílel například americký profesor českého původu Josef Allen Hynek, který je autorem klasifikace přiblížení lidstva k mimozemské inteligenci. Termín blízká setkání třetího druhu podle Allena označuje kontakt s mimozemšťany, na rozdíl od prvního druhu setkání, což je zpozorování UFO.

Film získal i celou řadu cen, včetně dvou Oscarů (za nejlepší kameru a speciální sošku za střih zvukových efektů) a na dalších sedm byl nominován. Na rozdíl od mnoha slavných amerických filmů té doby se ho dočkali také diváci v Československu. Na tuto výpravnou a vizuálně velkolepou podívanou si ale museli počkat téměř dva a půl roku, až do dubna 1980. I v Československu snímek vyvolával nadšené reakce v sále.

(mac, čtk)

FOTO – wikipedia/CC BY-SA 4.0/Sanjay Acharya