Americká herečka Demi Mooreová, která dnes slaví šedesátiny, zažila období své největší slávy počátkem 90. let. Tehdy nejen zazářila v oceňovaných filmech Duch, Pár správných chlapů či Neslušný návrh, ale také jako manželka hvězdného Bruce Willise tvořila jeden z nejsledovanějších párů Hollywoodu. Později však její kariéra pozvolna upadala.

Demi Mooreová se narodila jako Demetria Guynesová v Novém Mexiku. Dětství neměla lehké, rodiče byli alkoholici a její otec odešel od matky ještě před Demiiným narozením. V 16 letech opustila školu a začala se věnovat modelingu. Svého prvního manžela, rockera Freddyho Moorea, poznala v roce 1979 a o rok později si ho vzala. Rozvedli se v roce 1985, ale Demi si ponechala Mooreovo příjmení.

K herectví se dostala náhodou, na radu své dočasné sousedky a herečky Nastassji Kinské. Před kamerou debutovala rolí ve filmu Choices v roce 1981 a v osmdesátých letech hrála především ve filmech pro teenagery a několika seriálech. V roce 1985 ji režisér Joel Schumacher dal příležitost ve filmu Eliášův oheň. Průlom ve filmové kariéře znamenal pro Demi romantický snímek Duch, ve kterém ztvárnila hlavní roli s Patrickem Swayzem. Film se stal komerčním trhákem roku 1990 a Demi vynesl nominaci na Zlatý glóbus. V té době již tvořila hvězdný pár s hollywoodským drsňákem Brucem Willisem, kterého si vzala po krátké známosti v roce 1987.

Žádný další snímek pro Demi již tak úspěšný nebyl. Diváky i kritiky zaujala ještě ve filmu Pár správných chlapů (1992), o rok později ji sváděl Robert Redford ve snímku Neslušný návrh a v roce 1994 deptala Michaela Douglase ve Skandálním odhalení. Očekávaný film se skandálním nádechem Striptýz (1996), kde ztvárnila bývalou členku FBI donucenou okolnostmi tančit ve striptýzovém klubu, se stal propadákem a hlavní představitelka si za svůj výkon vysloužila »antioscara« – Zlatou malinu. Stejně dopadla o rok později v titulní roli holohlavé námořní důstojnice v akčním dramatu G. I. Jane. O comeback se pokusila po pětileté odmlce rolí v akční komedii Charlieho andílci, od té doby hrála v několika dalších filmech, například Den před krizí (2011).

Ani v osobním životě se herečce příliš nedařilo. S Willisem, se kterým má tři dcery, se rozvedla po dvouletém odloučení v roce 2000. Novou lásku, o 16 let mladšího herce Ashtona Kutchera, poznala v roce 2003 a o dva roky později si ho vzala. Rozvedli se v roce 2013.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/AP, Profimedia

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here